VIVISTOP Telliskivi 2021 hooaeg

VIVITA Estonia 2021 hooaeg

Head uut alanud aastat! Loodame, et vormistasite kõik 2021 aasta väljakutsed võitudeks! Kas olete valmis selle aasta uuteks ja põnevateks ettevõtmisteks? Meie oleme igatahes väga elevil, mida uus aasta meile toob!

Töötoad

VIVISTOP Telliskivis toimus terve aasta jooksul hulgaliselt töötubasid, milledes Vivinaudid (Vivinaut: Vivita liige) õppisid erinevate valdkondade oskuseid. Nagu muu maailm, nii ka meie alustasime 2021. aastat virtuaalselt — virtuaalsete töötubadega. Heidame pilgu peale VIVISTOP Telliskivi 2021. aasta töötubadele.

Zoomi kõne Vivinautide ja Ivo Visakuga. Fotod: VIVITA Estonia

Inimene ja ruum

Kolmel päeval kohtusid leiutajad koos Ivo Visakuga Zoomis, kus saadi vastused paljudele arhitektuuri küsimustele. Näiteks miks ei ole meie ruumid ümarate seintega? Iga osaleja tegi töötoas ka enda ruumist või esemest pabermaketi.

Minecraftis voolab vesi / Minecrafti labürindid

Veebruaris ja märtsis saime kokku Vivinautidega üle maailma Minecraftis. Esimesel kohtumisel oli eesmärk ehitada erinevaid veega seotud struktuure ning teisel korral ehitasime VIVITA päris enda maailmasse erinevaid labürinte.

Ideemasina Zoomi töötuba. Fotod: VIVITA Estonia
Ideemasina Zoomi töötuba. Fotod: VIVITA Estonia

Ideemasin

Eks me kõik oleme elus kogenud seda tunnet, et tahaks nii väga alustada uue projektiga, aga päris täpselt ei teagi, kuidas. Selle meeleseisundi leevenduseks sai loodud uus imeloom Ideemasin, mis aitab uutel VIVITA liikmetel enda elukeskkonda analüüsida ja selle parendamiseks uusi ja näiliselt võimatuid ideid välja mõelda. Kolmenädalase aktiivse mõtlemise ja meisterdamise tulemusel valmisid lastel järgmised maailmamuutvad ideed: nullkulu elustiili viljelejad, jalgpallurid või igavlevad koolijutsid.

Olivia Canvas disainimas. Foto: VIVITA Estonia

Canva ABC

VIVITA liige, 9-aastane Olivia, õppis selgeks Canva tööriistad ning jagas teadmisi ka kõigi teiste leiutajatega. Vaid ühe tunni jooksul tutvustas Olivia Canva võimalusi teistele Vivinautidele ning töötoa lõpuks oli igaühel valmis disainitud üks isikupärane kaart oma parimale sõbrale.

Idust võileivale

Virtuaalses töötoas arutame, kuidas ja milliseid taimi saaks lihtsa vaevaga kasvatada kodusel aknalaual ning töötoa lõpuks valmis isekastev taimepott.

Kirjutusmasina kunsti Zoomi töötuba. Foto: VIVITA Estonia

Trükkimise kunst

Trükkimiskunsti töötuba korraldati digitaalsete töötubade sarja raames, keskendudes informaatikale ning interneti, arvutite ning muu riist- ja tarkvara erinevatele kasutusaladele uurimiseks, töötlemiseks ning programmeerimiseks.

“Kahtlane koer lendab värvilisse metsa, kus jookseb väike draakon”. Foto: VIVITA Estonia

Märgikunst ehk ASCII kunst on pärit 70ndate lõpust, kui arvutis oli piltide loomine endiselt üsna piiratud. Veebipõhise rakenduse asciiflow abil said kõik osalejad luua kunsti vabalt valitud teemal. Töötoa alguses palusime välja mõelda üks absurdne lause, mida hiljem kirjutusmasina kunsti väljundina kasutada. Lapsed õppisid kiirklahve ja kombinatsioone, mis aitasid neil oma märgikunsti luua.

Valminud kunstiteosed. Foto: VIVITA Estonia

Kasutud masinad

Inspireerituna maailmakuulsa disaineri ja kunstniku Bruno Munari töödest, ehitasime üheskoos valmis ühe täitsa “kasutu masina”. Avastasime maagilist abstraktset maailma ja meisterdasime mobiilse skulptuuri.

Persoonade loomine Marveli rakenduses. Foto: VIVITA Estonia

Äpi prototüübi loomine

Superkangelase töötuba toimus kahes osas, esiteks tuli välja mõelda äpiidee ning seejärel tutvusime Marvel rakenduse funktsioonidega. Et rakendus oleks päriselt vajalik ja sisukas, jagasime töötoas laiali erinevad elukutsed. Lapsed lõid oma uutele rollidele persoonad ehk panid kirja täpse info sellest isikust, kes nende loodud rakendust hiljem kasutama hakkab. Kui eeltöö oli tehtud, liikusime edasi Marvel rakendusse, et üks kihvt äpi prototüüp valmis teha.

Vitamiinid ja mineraalid

Tasakaalustatud toitumine on meie keha ABC. Seepärast arutlesime töötoas, millist rolli vitamiinid ja mineraalid meie kehas mängivad ning kuidas nende taset organismis kontrollitakse. Mis saab siis, kui mõnda vitamiini või mineraali on meie kehas liiga vähe või hoopistükkis liiga palju? Raud on meie keha jaoks väga vajalik mikroelement ning töötoas tegime lihtsa katse, kus uurisime, kui palju on rauda maisihelvestes.

DNA ja geenid

Esimeses teaduslabori töötoas uurisime geneetika valdkonda ja vaatasime lähemalt, mis on kromosoomid, DNA ja geenid. Eksperimendi käigus eraldasid töötoas osalejad oma põserakkudest DNA molekulid.

Helilained

Helilainete töötoas meisterdasime ühe ebahariliku muusikariista, millega saab mängida lihtsamaid palasid. Enne pilli ehitamist uurisime, kust tuleb heli ja mis teeb helist muusika, mismoodi sedalaadi pille saab häälestada ja kuidas nende heli paremaks muuta.

Viimaks läksid ilmad ka Eestis soojemaks ning kolisime töötubadega arvutite tagant õue. Valmistasime pesakasti, et suvel meie juures elavatel lindudel oleks värskes majas hea pesitseda. Ehitamise käigus arutlesime, miks pesakaste ehitada ja mida silmas pidada, et uus maja lindudele ka hästi sobiks.

Pesakasti valmistamine. Fotod: VIVITA Estonia

Lisaks pesakastile valmistasime ja lennutasime Telliskivi Loomelinnakus tuulelohesid.

Kokkamine Carloga

“La cucina piccola fa la casa grande” / ”Väike köök muudab maja suureks,” Itaalia vanasõna

VIVISTOP Telliskivi ruumides on Köögisaar saanud eelmisel aastal palju kuuma. Vabatahtlikuna alustanud Carlo, kes nüüdsest kokkab VIVISTOP Telliskivis iganädalaselt, on olnud viimase aasta üks suurimaid hitte. Carlo on jaganud huvitavaid nippe ja laiendanud põhjalikult Vivinautide teadmisi kokandusmaailmas. Oleme väga põnevil, mida huvitavat Carloga uuel aastal kokata saame.

Kokkamised Carloga. Fotod: VIVITA Estonia

Kingitus Minu Unistuste Päeva lastele

Heategevusfond Minu Unistuste Päev tähistas 2021 aastal oma 10ndat sünnipäeva ning soovisid seda ka kohaselt tähistada. Kui Minu Unistuste Päev (HMUP) pöördus VIVITA poole mõttega teha üheskoos HMUPi ja Vivita lastega fondi 10. sünnipäeva puhul midagi vahvat, ei kaheldud hetkegi. VIVITA disainer ja tegevuste juhendaja kaalus Vera Naydenova pikalt, mis võiks olla see, mis päriselt rõõmu valmistab ning millel ei oleks väga suur ökoloogiline jalajälg. Seebimullid, palju, hästi palju seebimulle! Ehitasime koos lastega ühe hiigelsuure seebimullimasina, mis on nüüd rõõmutekitajaks kõikidel HMUP suurematel ja väiksematel sündmustel!

Seebimullimasina valmistamine Minu Unistuste Päeva raames.

Vivita Junior

Juba teist aastat järjest korraldasime töötubasid ka pisematele 5–8-aastastele leiutajatele. Nii eelmisel kui ka sel aastal pidime kõigi tervise ja heaolu tagamiseks kohtuma vähem, kui esialgu plaanisime. Olenemata piirangutest said juuniorid VIVISTOP Telliskivi loovuslaborit viiel korral külastada.

VIVITA Junior programm. Foto: VIVITA Estonia

VIVITA Junior programmi eesmärgiks on VIVITA tegemiste ja filosoofiaga kurssi viia ka meie liikmete nooremad õed-vennad, et neil 9-aastaseks saades meie leiutamislabori liikmeks astudes oleks juba tuttav koht ja tuttavad inimesed ees ootamas.

Alustasime aastat töötubadega “DNA ja geenid” ning “Särtsu täis elekter”. Peale kevadist pausi astus pisikeste teadlaste ette VIVITA liige Lui Puik ning viis läbi töötoa “Suvised mootorid”. Igaüks meisterdas esmalt endale vinge mootoriga veemasina ning töötuba lõppes meeleoluka paadiralliga. Suvel tutvustasime juunioritele ka värvide ja mustrite imelist maailma, meisterdades kaleidoskoope.

VIVITA Junior programm. Foto: VIVITA Estonia

Viimane kohtumine sel aastal toimus septembris ning taaskord oli juhendajaks VIVITA liige, Emma Anette Juss. Tema tutvustas osalejatele, kuidas valmistada paberit ning keeta köögiviljadest naturaalseid värve.

Social Club

VIVITA Social Club on üks äge seltskond VIVITA liikmeid, kellele on antud vabad käed, et korraldada kas liikmete suvepidu, filmiõhtuid, moeshowd, ringkäike oma lemmik ettevõtetesse või midagi hoopis muud põnevat — just seda, mida VIVITA liikmed ise soovivad teha! Siiamaani on meeskond loonud VIVISTOPi põgenemistoa ning olid TMW lastefestivali peakorraldajad. VIVITA eesmärk on anda neile rohkem vabadust ise organiseerida, tugevdada kogukonnatunnet ja korraldada lisaks töötubadele ka muid vahvaid üritusi.

VIVITA Social Club. Fotod: VIVITA Estonia

Linnalaagrid

Esmakordselt toimusid VIVITA linnalaagrid 2020. aasta suvel. Laste positiivne vastukaja ja vanemate tagasiside ning uued ideed olid ilmselged märgid, et peame jätkama linnalaagritega ka 2021. aastal. Mis aga toimus nende kolme nädala jooksul eelmisel aastal? Iga laager kestis kolm järjestikust päeva, kus oli hulgaliselt töötubasid, meeskonnamänge, väga palju rõõmsaid nägusid ja… pause. Pausid olid laagri äärmiselt toredad hetked, kus lapsed avanesid ja hakkasid üksteisega rohkem suhtlema. Sel aastal olid laagrite teemad “Disaini liikuv olend”, “Loovad ampsud” ja “Segasummasuvila”.

Esimeses laagris said lapsed proovida kiiret prototüüpimist, inspiratsiooni skulptorilt, õppida kasutama erinevaid puidu töötlemise tööriistu ning kõige lõpuks valmisid neli omanäolist olendit.

VIVITA linnalaager “Disaini liikuv olend”. Fotod: VIVITA Estonia

Teine suvine linnalaagrinädal algas loovate ampsudega, kus lükkasime ümber ütluse “toiduga ei mängita”. Kolme päeva jooksul oli peamenüüs hulgaliselt eksperimente toiduga ning magustoiduks üks ettevõtlusalane väljakutse.

VIVITA linnalaager “Loovad ampsud”. Fotod: VIVITA Estonia

Segasummasuvila oli eelmise aasta menukaim laager ning nagu nimigi ütleb, said osalejad kolme päeva jooksul kaasa lüüa põnevates väljakutsetes, kõikvõimalikes erinevates tegevustes, sealhulgas näiteks paberi valmistamine, munaralli ja ahelreaktsioonimasina ehitamine.

/Laagrite kokkuvõttev video/

VIVITA linnalaager “Segasummasuvila”. Fotod: VIVITA Estonia
Vistad Latitude 59 konverentsil. Foto: Ahto Sooaru

Kevadel piloteerisime uut põnevat 10-nädalast start-up kiirendiprogrammi. 9–14-aastastele noortele suunatud Vista ideest prototüübini programm sai ellu kutsutud eesmärgiga arendada noorte ettevõtlikku meelelaadi. 1. lennu lõpetas 11 noort, kelle hulgast nii mõnigi on juba oma idee realiseerinud.

Näiteks on tuule tiibadesse saanud Karolini Mastermind teaduskomplektid ja Johanna sõbrapingid. Lisaks neile kahele arendavad oma ideed edasi veel Joonas (taibutopsid), Lana (joonistusäpp VividColor), Marianne (Änx töövihik), Jaan (CandiLearn matamasin) ja Eliisabet (Äravõru).

Detsembris jagas Teadusagentuur välja riikliku õpilasleiutajate preemiad. Vivinaut ja Vista 1. lennu vilistlane Joonas Salmisto sai oma leiutise taibutopsiga konkursil oma vanuseklassi III. koha preemia! Taibutops on hariduslik pliiatsitops, mis aitab koolieelikutel lihtsamini tähestikku selgeks saada. Konkursil osales 658 noort leiutajat 560 ideega. Palju-palju õnne, Joonas!

Joonas Salmisto ja tema leiutis Taibutops. Fotod: VIVITA Estonia

Kogu Vista programmi vältel kohtusid noored ekspertidega start-up kogukonnast, kellest mitmed käisid oma kogemusi ja teadmisi jagamas Vista kokkusaamistel.

Vista programm sai alguse juba eelmisel aastal, kui me alustasime 10-osalise saatesarja filmimisega, kus kolm noort intervjueerisid Eesti edukaid tehnoloogiaettevõtjaid ja eksperte, eesmärgiga saada nõu ja inspiratsiooni enda äriideede teostamiseks.

Vista 10-osaline saatesari.

Vista 2. lend

Sügisel käivitasime Vista 2. hooaja, kus 14 noort seadsid sammud ideest prototüübini teekonnale. Noored on jõudnud oma ideid plaanida, avastada ning nüüd on nad hoolega oma prototüüpe putitamas. Mis me aga seni teinud oleme?

Vista 2. lend. Fotod: VIVITA Estonia

Vistade peas on nii füüsilise kui ka digitoote ideid. Esimesel nädalal lihviti Gleb Maltsevi juhendamisel põhjalikult oma idee esitlemise oskust. Kui idee jutustamine tuli juba soravalt välja, oli aeg oma oskuseid praktikas kasutada. Teisel nädalal olid VIVISTOP Telliskivi stuudio kõik korrused ja ruumid kaetud oma ala ekspertidega, kellele noored said oma ideid tutvustada. Noori olid nõustamas Marek Kiisa (Nordic Ninja), Kersti Ojala (Heateo Sihtasutus), Taavi Tamkivi (Salv), Hedi Mardisoo (Cachet), Rainer Sternfeld (Nordic Ninja), Kristi Tiivas (Fiizy) ja Triin Mahlakõiv (Reconeyez).

Vistad Comodule tehases. Foto: VIVITA Estonia

Viimased neli nädalat on noored usinasti leiutanud. Vaikselt hakkavad ideed võtma prototüübi kuju. Selle aja vältel on noortele inspiratsiooni käinud jagamas Martin Villig (Bolt), Anna-Liisa Palatu (Woola), Rainer Sternfeld (Nordic Ninja), Björn Lapakko (Pazzing), Kerli Kehman-Vaarik (Eesti Disainikeskus) ja Hardi Meybaum (Whatifi). Lisaks külastasid Vistad Comodule tehast, kus nad kohtusid Tuule äpi tootejuhi Kevin Reisenbukiga.

Vista 2. lennu programm lõpeb 29. jaanuaril, kus kõik noored saavad oma ideid ja prototüüpe tutvustada Vista demopäeval. Jälgi 2. lennu lõbusat teekonda Vista Facebooki kanalist.

Yumuuv väljakutse

6 vinget Eesti ettevõtet (Fiizy, Veriff, Bolt, Adcash, YuMuuv, OP Corporate Bank) võtsid vastu jõuluväljakutse, et teha sel aastal oma meeskonnaga eriti tervislik ja keskkonnasõbralik jõulukingitus. 3 nädala jooksul kõndisid ettevõtted kokku 21 728 131 sammu, panustades sel viisil Eesti haridustehnoloogia ettevõtetesse — VIVITA ja Unicorn Squad.

VIVITA tänab

Aitäh kõigile, kes on osa meie suurest perest — lapsed, lapsevanemad, vabatahtlikud ja koostööpartnerid!

Suur tänu Fotografiska Tallinn fotokunstikeskus — meisterdamismaterjalide ja inspireerivate koostööprojektide eest! Fotografiska Tallinn restoran ja Peeter Pihel — aitäh maitsvate söökide ja töötubades kaasalöömise eest!

Aitäh Artproof — teie abil saime sisutada VIVISTOP Telliskivi leiutuslabori noortele leiutajatele sobiliku mööbliga!

Aitäh Lincona Põrandakeskusele materjalihulga ja VIVISTOP Telliskivi leiutamislabori uute lauakatete eest!

Aitäh Akzo Nobel Baltic AS-ile värvimaterjalide eest!

Aitäh Uuskasutuskeskus, et alati meie omapärastele soovidele ja ideedele kiirelt lahenduse leiate!

Aitäh Wendre kogu selle suure hulga kanga- ja täitematerjalide eest!

Aitäh Ruth Oltjer ja Chemi-Pharm AS meie noori teadlasi toetamast!

Karin Rask Design — suur tänu meie noortele moeloojatele inspireerivate materjalide jagamise eest!

Aitäh Velvet — olete olnud meie toetaja VIVISTOPi esimestest hetkedest alates!

Aitäh La Muu-le materjalide ja jäätiste eest!

Aitäh Veriff toetuse eest!

Aitäh Fraktal stiilsete kujunduste eest!

Aitäh Fiizy toetuse eest!

Aitäh Jäämari maitsvate jäätiste eest!

Aitäh Unicorn Squadile jätkuva imelise koostöö eest!

Aitäh kogu Magusa Molekuli tiim ja ERR lastejaam!

Aitäh Telliskivi Loomelinnak!

Aitäh Triin Ott ja Admirals!

Aitäh Eesti Disainikeskus ja Kerli Kehman-Vaarik!

Aitäh Enn Kerner, Valdemar Verner Okspuu ja Eesti Inseneride Liit!

Aitäh Eesti Teadushuvihariduse Liit!

Aitäh Elisa Eesti tehnikaseadmete eest!

Aitäh Jaapani suursaatkond Eestis!

Aitäh Kooker!

Aitäh Latitude59 ja Maarja Pehk!

Aitäh Startup Estonia!

Aitäh Edtech Estonia!

Aitäh Mellow!

Aitäh Heateo SA!

Aitäh Paavo Pauklin, Ottomar Tamm ja SA Noored Olümpiale!

Aitäh Taavi Tamkivi toetuse eest!

Aitäh Minu Unistuste Päev!

Aitäh Riigikantselei Avaliku Sektori Innovatsioonitiim!

Aitäh Ruffler OÜ meie uute vingete õmblusmasinate eest!

Aitäh Särgid-Värgid kõikide ägedate särkide ja värkide eest!

Aitäh Valter Soosalu, Terje Trochynskyi ja Tallinn Music Festival!

Aitäh Siim Taliaru ja Vineerimaailm Sõbrapingi projekti toetuse eest!

Aitäh VLND Burger lastele esitatud disainiväljakutsete eest!

Aitäh Sandra Liiv ja Peaasi!

Aitäh Starship Technologies põneva ehitusmaterjali eest!

Agnes Kangur, Anna Marin Mõttus, Anna-Liisa Palatu, Annes Aus, Anu Sternfeld, Astrid Maldre, Ave Habakuk, Björn Lappako, Ede Tamkivi, Elise Sass, Enn Kerner, Gleb Maltsev, Halina Mugame, Hardi Meybaum, Hedi Mardisoo, Heiki Urbala, Jakob Kangur, James Doyle, Kaarel Reinvars, Kadri Tuisk, Kadri Uljas, Kaidi Ruusalepp, Kerli Kehman-Vaarik, Kersti Ojala, Kerttu Lumi, Kevin Reisenbuk, Kristel Kruustük, Kristi Tiivas, Kristo Iila, Liisianne Kruusimägi, Marek Kiisa, Margus Hernits, Märt Lume, Martin Villig, Merili Ginter, Peeter Koppel, Piret Kartus, Ragnar Sass, Rainer Sternfeld, Risto Pajust, Sander Tammer, Sergei Bogatenkov, Sham Lairikyengbam, Taavi Tamkivi, Tiia Plamus, Tiina Toomet, Tõnis Saag, Triin Mahlakõiv, Tuule Laansoo — aitäh Teie aja ja pühendumise eest VIVITA lastele!

Vabatahtlikud

VIVITA vabatahtlike kommuun on 2021. aastaga kasvanud 40-liikmeliseks! Kogu aasta jooksul on vabatahtlikud abiks olnud vabategevuses, linnalaagrites, Social Clubi projektides, töötubades ja Vista programmis. VIVISTOP Telliskivis on tohutult palju võimalusi, kus oma teadmiste või oskustega appi tulla. Vabatahtlikud on aidanud vabategevuses uusi liikmeid proovikivide täitmisel ja vivinautide projektide ehitamisel. Samuti on nad suureks abiks suviste laagrite ettevalmistamisel ja teostamisel. Suur osa vabatahtlikke on olnud ka osa meie meediatiimist, kus loodi sotsiaalmeedia postitusi, blogipostitusi ning filmiti ja pildistati. Paneme kõigile uutele ja vanadele vabatahtlikele südamele, et me ei oota kogemustega eksperte appi, vaid vabatahtlikke, kes tahavad olla lastele eeskujuks ning on valmis õppima ja lahendusi leidma koos lastega. Me oleme kõik üks suur tiim. Suur tänu igaühe panuse eest!

Uute ja põnevate seikluste ning mälestusteni!

VIVITA tiim ❤

Tekst: Anette-Heleri Lind
Fotod: VIVITA Estonia, Ahto Sooaru

--

--