Disain. Tint. Print!

Et käed taaskord Loovkaose töötoaseeria raames loominguliselt määritud saaks, proovisime sel korral järele erinevaid trükkimistehnikaid. Loovkaoes töötoaseeria meeldetuletuseks saad vaadata, kuidas me varasemalt ehitasime kasutuid masinaid, eksperimenteerisime plastprügiga ja leiutasime õuemänge.

Monotüüpia leitud esemetega. Foto: VIVITA Estonia

Praktilises töötoas sukeldusime graafilise kunsti maailma ja proovisime järele erinevaid kergemine tehtavaid tehnikaid: monotüüpia, linoollõige, kollagraafia. Aga mis on lusikal, pastamasinal ja hüdraulilisel pressil pistmist trükitehnikaga? Loe edasi.

Kiire materjalide ja tööriistade tutvustus. Fotod: VIVITA Estonia

Pidades silmas töötoa ekperimenteerivat olemust, tutvustati lastele kõigepealt erinevaid tööriistu ja materjale ning sellele järgnes poolteist tundi eksperimenteerimist ja katsetamist, tuginedes laste endi inspiratsioonile, saades vaid kõige olulisemaid juhendeid ning seeläbi õppides läbi protsessi enda. Lapsed said iseseisvalt proovides teada, kui suure koguse tindiga tuleb parim tulemus, milline materjal neile kõige rohkem meeldib ning kuidas trüki lõpptulemus võib erineda, kui kasutada niisket vs kuiva paberit.

Monotüüpia

Monotüüpia või monoprint on tehnika, kus trükitav joonistus või maal on tehtud siledale, mitte-absorbeeruvale pinnale, kõige lihtsam on kasutada selleks klaasi või pleksklaasi. Kui oled siledale pinnale tinti ja misiganes käepäraseid vahendeid kasutades loonud kujutise, vajutad sellele paberilehe — kas käsitsi või trükipressi abil. Monotüüpia teeb eriti põnevaks see, et tulemuseks on unikaalne trükis, mida ei saa mitte kunagi taastekitada, kuna algne kunstitöö hävineb tavaliselt trükkimise käigus. Proovi lisaks veel, mis tulemuse saad kasutades erinevaid igapäevaesmeid — lehed, suled, jämedakoeline kangas või ka papist välja lõigatud kujundid.

Monoprindid. Fotod: VIVITA Estonia

Linoollõige

Linoollõige on sarnane puulõike tehnikale, kuid materjaliks kasutatakse linoleumi. Kujutis lõigatakse või uuristatakse materjali sisse kasutades spetsiaalseid tööriistu — uuritsaid — ning tulemuseks on kujutis peegelpildis: need osad, mis välja uuristatakse, jäävad paberil valgeks. Linoleum kaetakse tindiga, kasutades rullikut ehk trükirulli ning seejärel surutakse paberile. Selle protsessi viimast sammu võib teha nii käsitsi või kasutades näiteks taignarulli või lusikat. Meie töötoa ajal jäid need lihtsad tööriistad küll märkamata, kuna trükipress sai kogu tähesära endale.

Õppimine, kuidas kasutada ise tehtud trükipressi. Fotod: VIVITA Estonia

Pehmeid kummitükke oli tunduvalt lihtsam käsitleda, tulemus tuli kiiremini ning ka rõõm lõpptulemuse üle oli suurem, seetõttu said kummitükid kiiresti otsa. Kuid need osalejad, kes pusisid linoleumiga lõpuni, said meeldiva üllatusena tulemuseks väga huvitavad, tekstuurikad teralised trükised.

Kollagraafia

Kõige eksperimentaalsem tehnika, mida proovisime oli inspireeritud kollagraafiast. Pastaka ja paberiga saab teha unikaalsed trükised? Lapsed joonistasid oma ideed läikivatele vanadele postkaartidele, lisasid tinti kasutades selleks vanu plastikkaarte, hõõrusid ettevaatlikult maha liigse tindi ning torkasid selle niiske vesivärvipaberi ja vildi vahele ja … lasid kogu “võileiva” läbi pastamasina! See vajas parasjagu katsetamist ja ka füüsilist jõudu, et jõuda soovitud trükitulemuseni.

Kollagraafia katsetused. Fotod: VIVITA Estonia

Lapsed jälgisid pinevalt kella, kartes, et töötuba saab enne läbi, kui nad on jõudnud kõiki põnevaid trükitehnikaid proovida. Mõnus loov energia kestis terve töötoa ja üheskoos koristati lõpuks ära ka kogu kaos, mis loomisega kaasnes.

Lõpptulemused. Fotod: VIVITA Estonia

Kohe, kui kõik kunstiteosed oli üheskoos vaadatud ning töötoa üle arutletud, haarasid lapsed enda tööd kaasa, et neid uhkusega koduski näidata.

Töötoa autor ja tekst: Vera Naydenova
Fotod: Sigrid Kägi/VIVITA Estonia

--

--