Õuemängu võlud

Sule silmad ja mõtle tagasi oma lapsepõlve soojadele suveõhtutele. Kõigil ümbruskonna lastel oli oma kogunemiskoht: nii võis näha lapsi mitmekesi ringi liikumas, nende hulgas oli nii väiksemaid kui ka juba teismelisi noori. Koos avastati, kuivõrd palju on erinevaid võimalusi palli, puuoksa või kivihunnikuga mängimisel või miks ka mitte lihtsalt oma keha proovile panemisega näiteks ronimisel. Mäng ja trall kestis kuni pimedani ja algas järgmisel päeval jälle otsast peale…

Sarnases vaimus plaanisime ka Loovkaose õue-eri töötuba. Kogunemispunktiks oli Telliskivi loomelinnak, VIVISTOPi stuudio esine ala. Ühiselt proovisime välja mõelda põnevaid tegevusi kasutades selleks otstarbeks välja valitud punaseid objekte. Punaseid? Jah, just punaseid, sest miks mitte :)

Mängude leiutamise eksperdid. Foto: VIVITA Estonia

Nagu ikka sai töötuba alguse meeskonnatöö harjutusega. Üksteise taha ritta kogunedes, sai esimene laps teistele liigutusi ette näidata. Pidevalt matkijat vahetades, said kõik teada, mis tunne on tiimi juhtida ja mis tunne on tiimijuhti jäljendada. Sellele järgnes ka teinegi oluline harjutus, mille eesmärgiks oli meelde tuletada, et igal objektil võib olla 100 erinevat kasutusvõimalust, kui me vaid nii otsustame. Mängus “see ei ole padi” pidi iga laps padjale uue tähenduse leidma: sellest sai nii peakorv, lendav vaip, frisbee kui ka tekk.

Meeskonnatööharjutus ja kiire ajurünnak. Foto: VIVITA Estonia

Kui korralik soojendus sai tehtud ja mängutuhin läidetud, võiski alata ajude ragistamine. Andsime lastele ülesandeks viie punase objektiga uus mäng välja mõelda, nii et kõik 5 last saaksid mängus osaleda. Julgustamaks kiiret otsustamist ja idee kiiret testimist, vahetasime mänguobjekti iga 6 minuti tagant. Algne segaduses olek asendus kiiresti viljaka aruteluga ja testimise käigus selgusid kõige paremad ja põnevamad mängukombinatsioonid. Soovitame soojalt ka kodus ise järele proovida!

Punane ämber

Kaks mängijat panevad ämbrid pähe ja ülejäänud kasutavad noolte abi, et näidata liikumise suunda. Mäng jätkub, kuni mängulusti jagub või kuni ämbritega mängijad kogemata omavahel kokku põrkavad.

“Pane ämber pähe ja järgne nooltele”. Foto: VIVITA Estonia

Punane põrandahari

Noolte abil tekitavad mängijad ühe ringi, mille keskele asetatakse põrandahari. Eesmärgiks on hari kinni püüda enne, kui ta maha kukub. Tundub lihtne? Tegelikult mitte, sest gravitatsioon tõmbab ja põrandahari tahab ikka väga kiiresti maha kukkuda.

“Appi, püüa kiiresti hari kinni”. Foto: VIVITA Estonia

Punane tool

Vaatle tooli erinevate külgede pealt ja proovi sellest üle hüpata. Mis on tooli kõige kõrgem punkt? Kes hüppab kõige kaugemale?

“Vaata, kui kõrgele hüppan mina täna.” Foto: VIVITA Estonia

Punane kohver

Ühest mängijast saab kull. Kui keegi kinni püütakse peab ta ühest riietusesemest loobuma. Kardad paljaks jääda, jookse aga kiiremini!

“Nä, nä, nä, püüa mind kinni.” Foto: VIVITA Estonia

Punane redel

Redelil istuja katab silmad ja kõrvad kinni, kuni teised mängijad lepivad kokku, millist sõna ette näidata. Näitlemiseks võtavad ülejäänud mängijad ühiselt erinevaid asendeid sisse. Muutu loomaks või sõiduvahendiks, küll lõpuks õige sõna ära arvatakse.

“Kes või mis ma olen?”. Foto: VIVITA Estonia

Nii lihtne ongi ise mänge välja mõelda. Meie kutsusime ainult lapsed kokku, valisime välja mõned mänguvahendid ja ülejäänud oli laste otsustada. Meis kõigis on peidus mängija… lähme aga õue ja hakkame mängima!

Töötuba: Vera Naydenova ja Eva Liisa Kubinyi

Tekst: Eva Liisa Kubinyi

Pildid: Vera Naydenova

--

--