VIVITA väikesed toiduteadlased Magusa Molekuli saates

VIVISTOP Telliskivi liikmed Sass, Emma Anette ja Gretel valiti ETV toiduteadussaate Magus Molekul teise hooaja noorteks saatejuhtideks. Üks juulikuu nädal oli täis pikki võttepäevi, kus lapsed said istuda grimmitoolis, reisida Pärnusse ja teha koostööd oma ala parimatega, et tuua teieni hulk põnevaid retsepte ja katsetusi toiduga, mida saate ka ise kodus järele proovida. Magusa Molekuli uus hooaeg stardib 8. septembril!

Magus Molekul alustab ETV2 kanalil 8. septembril. Foto: Kairit Leibold

Pärast põnevaid ja veidi ka närvekõditavaid võtteid uurisime lastelt, mis kõige paremini meelde jäi ning mis neid hirmutas enne võttepäevi. Nagu ühest suust vastasid lapsed, et nad kõik nautisid saatejuhiks olemist. Emmale jäi kõige eredamalt meelde vahva lugu Pärnu võttepäevadelt, kus kaamerale teksti rääkides hakkas lehm Mammu tema kleiti ampsama. Laste suurim hirm oli teksti ära unustamine. Kes Magusa Molekuliga tuttav on, siis teab, et saatejuhtideks on tuntud teadlane Aigar Vaigu ning Kahvliahvi kokakooli eestvedaja Merle Liivak. Lapsed tunnevad Aigarit populaarse teadussaate Rakett69 kohtunikuna, mistõttu esmakohtumine teadlasega tekitas erilist elevust.

Aigar Vaigu ja Emma. Foto: VIVITA Estonia

Olles esimest korda saatejuht ja filmimas professionaalse võttetiimiga, üllatas Emmat see, kui kaua saateklippide filmimine aega võtab. “Näiteks 1-minutilise klipi filmimine võib võtta lausa 3 tundi aega”, meenutas Emma. Sass on aga varem telemajas käinud ning kaamerate ja ekraanidega kokku puutunud, ja oli seega tuttav võtteplatsil toimuvaga — hommikune grimm, valgustuse ja kaamerate paikapanek ning tekstide kordamine. Tema meelest oli ka kogu muu melu erakordselt äge. Vahva mälestus, kus Sass koos koer Virsikuga Pärnu võtetel mängida sai, on lugu, mida ta ka sõpradele edasi jutustab. Gretel mainis, et võtted olid küll põnevad, aga esimeste kaadrite ajal oli kaamerate ees hirmus ning oli vaja pisut aega sisse elamiseks.

Võtteplats. Foto: VIVITA Estonia

Ettevalmistus enne filmimist nõudis palju süvenemist ja kordamist, sest tekst tuli võttepäevaks pähe õppida ning seda omakorda ilmekalt ja selgelt esitada.
Võttepäevad maal Pärnus olid eriti huvitavad. Emma rääkis, kuidas talle ei maitse õunad, kuid tema võttetekst oli üles ehitatud just õuntele. Võttes iga stseeni ajal ühe ampsu õunast, hakkas see lausa Emmale maitsema. Uus asi, mille Gretel oma teadmistepagasisse paneb on see, et porgandid soola sees pehmeks muutuvad.

Võttemeeskonna laud. Foto: VIVITA Estonia

Paljud meist ei tea, mis toimub võtteplatsidel, vaid naudivad suure meeskonnatööna valminud saadet uuel hooajal. Õnneks meie VIVITA saatejuhid valgustasid meid veidi: “Kõige huvitavam olukord oli siis, kui meie õuevõtted sattusid huvitavale ilmale. Näiteks vahepeal oli lauspäike ning teine hetk oli väga tuuline, vilu ja tibutas. Filmimine toimuski vastavalt ilmale ning õunaklipid tegime päikesega.” Sassile jäid meelde ka lühivõtted, kus eraldi filmiti kurgi ampsamist.

Sass VIVISTOP Telliskivi Köögisaarel. Foto: VIVITA Estonia

Mis on laste tulevikuplaanid? Kas saatejuhitöö on midagi, mida tahaks teha ka suurena? Emma ütles: “Pigem mitte, kuna see töö on päris raske, aga kes teab mis veel juhtuda võib.” Sassile jäi saatejuhi pisik külge, kuid tahab veel ka teisi võimalusi avastada. Gretel oli selle vastuse osas kõhklev ehk midagi kindlat ei osanud öelda.

Võttemeeskond ja saatejuhid. Foto: VIVITA Estonia

Kogemustega noored saatejuhid annavad nõu ka teistele, kes saatejuhi ametit proovida tahavad. Siinkohal pole ühte ja õiget vastust.

Emma: “Esiteks on kõige, KÕIGE, K Õ I G E olulisem olla sina ise ja mitte miski ei peata sind.”

Gretel: “Tegelt ei pea midagi oskama, lihtsalt tuleb julge olla.”

Sass: “Nad peaksid oskama emotsioone näidelda.”

Kaadritagune melu. Foto: VIVITA Estonia

Suured tänud Magusa Molekuli tiimile, et valisite uue hooaja teadusköögiks värskelt valminud VIVISTOP Telliskivi köögisaare ning kaasasite saatesse ka VIVITA liikmed. Seesugune harukordne elamus jääb lastele meelde ning meie jääme meenutama kogu protsessi. Kohtume telekate ees 8. septembril!

Steveli Säde

Kids and Youth Creativity Accelerator

Kids and Youth Creativity Accelerator