VIVITA laste ja noorte loovuskiirendi töötoad Saaremaal GOSPAs

Koolivaheaeg on suurepärane aeg, et perega linnast mõneks ajaks välja sõita ja spaapuhkust nautida. GOSPAs on koolivaheaegadel lisaks spaatamisele lastel võimalik osaleda erinevates töötubades. Juba teist korda viisid GOSPAs erinevaid VIVITA töötubasid läbi VIVITA liikmed ehk vivinaudid. Nädala jooksul viidi läbi tervelt 15 TÖÖTUBA, kümne erineva töötoa teemaga. Töötubasid viisid läbi ka vivinaudid ja abiks olid Vivita mentorid.

Töötuba: Digilõikuriga kleepsude disainimine ja tegemine

Kellele ei meeldiks teha just selliseid kleepse, nagu endale meeldib. Kleepsude tegemise töötubade jooksul oli igal osalejal võimalik disainida selline kleeps nagu endale sooviti. Algselt disainiti tabletides Cricut appis kleeps valmis, saadeti disain Cricuti digilõikurisse, mille Cricut välja lõikas. Seejärel sai valida ükskõik millise materjali, mille peale kleeps panna ning voilá. Kleeps valmis!

Töötuba: Omanäoliste tote-kottide disainimine ja valmistamine, kasutades digilõikurit ning kuumpressi

Järgmise töötoa põhimõte ja tehnika on sarnane nagu kleepsude tegemisel. Kuid nüanss peidab end selles, et nüüd saab kleepsu valmistada mistahes kanga peale. Olgu selleks tote-kott, t-särk või müts. Vivita poolt sai iga osaleja teha tote-koti peale kleepsu, soovi korral võis kaasa võtta enda vabalt valitud t-särgi või mõne muu riideeseme. Kleepsu disainimise protsess on sama, lisandub vaid üks abimees — kuumpress. Kuumpressi abiga saab kleepsud kanga peale niiviisi panna, et see ei tule pesus maha ja ongi uus tote-kott või särk valmis disainitud.

Töötuba: StopMotioni lühifilmi animatsioonid

Kõik me oleme näinud oma elus animatsioone. Olgu selleks Leiutajateküla Lotte, Muumid, Spirited Away või Adventure Time. Stopmotioni töötoa jooksul sai välja valida erinevad esemed ja kujukesed, millest sai valmis filmida enda stopmotioni. Filmitegelased olid pärit otse Saaremaalt ja GOSPAst, valminud filmid jäid lastele meenutama nende toredat Saaremaa puhkust.

Töötuba: Lennukad lennukid — lennukite voltimine ja lennutamine

Hoidke alt, pühapäeva varaõhtul toimus GOSPA ruumides korralik lennukite möll. Miks? Töötoa jooksul õpiti lennukite voltimise nippe, kuidas saaks kõige kiiremini vihiseva mudeli. Paberlennukite voltimine on tuhandeid aastaid vana kunstivorm. Kui soovite paberlennukite alal saada profiks, siis võtke eeskujuks John M. Collins, kes on kirjutanud paberlennukite meisterdamise kohta raamatu ning just tema nimel on ka maailma pikima paberlennuki lennu rekord! Paberlennukite voltimises osavaks saamine nõuab palju katsetusi ja eksimusi ja just seda kõik töötoas osalejad teha said. Paberlennukeid tehes tuleb hoolikalt silmas pidada iga volti — just see on lõpuks edu aluseks, kui lennukit lendu lastes tulevad mängu füüsikaseadused — stabiilsus, lennunurk, tõstejõud, raskuskese.

Töötuba: Maagiline padi — enda padja valmistamine

Patju on mitmeid erinevaid — dekoratiivpatju, diivanipatju, sulepatju. Ka töötoas valmistati enda unistuste padi sõlmimise tehnikaga. Patjade sisuks võeti kasutusele GOSPA hotelli veidi väsinumad padjad, mida enam hotelli külastajatele hea une tagamiseks ai antud ja ootasidki just uut võimalust, kedagi oma pehmusega rõõmustada.

Töötuba: Minimaailmate valmistamine vaakumpressi abil

Milline võiks olla unistuste linn, kus sa tulevikus elada soovid? Vaakumpressi abil valmistasime erinevad vormid, mille sisse valasime kipsi. Valminud kujukestest valmisid minimaailmad.

Töötuba: Bob Ross stiilis maastikute maalimine

Bob Ross oli USA kunstnik, kes sai tuntuks, maaildes imetabaseid maastike vaid 30 minutiga. Tema tehnikat järgides tundub olevat imelihtne maalida valmis misiganes maastikud — proovisime järele! Tegevusi aitas läbi viia vivinaut Sohvi (11), ühiselt õpiti põnevat Bob Rossi maalimistehnikat. Kuna GOSPA akendest avanes imeline vaade Kuressaare linnusele, siis just see võeti inspiratsiooniks ning pooletese tunni möödudes olid imelised kunstiteosed valmis! Tegemist oli vist ka kõige vaiksema töötoaga, mida vivinaudid kunagi ette on võtnud — nii põnev, samas rahustav oli maalimine.

Töötuba: Geomeetria õppimine Himmeli tehnika abil

Rookroonide (himmel) ehk pilliroost geomeetriliste kujundite tegemine on vana põhjamaade traditsioon. Usuti, et see toob head õnne! Pilliroog ise on üheaastane invasiivse kasvuga taim, teda peabki rannikualadelt lõikama, sest muidu kasvavad rannikualad kinni ning see omakorda vähendab looduslikku mitmekesisust. Saaremaal olles, ei pidanud me pilliroogu kaugelt otsima — võtsime kasutusele materjali, mis kohalikust pillirookõrte tootmisest olid üle jäänud ning mõnus nokitsemine, geomeetria õppimine sai alata. Sellisel viisil mänguliselt geomeetria õppimine aitab kaasa näiteks laste loogika ja ruumilise nägemise oskuste arendamisele.

Himmeli geomeetria.

Töötuba: Värvimuutva limonaadi teadus!

Vivinaut Karolin (13) on varasemalt läbi viinud mitmeid põnevaid teadustöötubasid, üks tema enda ja teiste laste lemmikuid on värvimuutva limonaadi teadustöötuba. Nii nagu ka ühel varasemal koolivaheajal said ka nüüd GOSPAs puhkama tulnud lapsed teha valmis ise limonaadi ning seejärel proovida järele, kas limonaadil saaks värvi muuta ning kas selgeksõpitud värviteooria erinevate toonide kokkusegamisest toimib ka sel puhul. Mis juhtub, kui kokku segada sinine ja kollane värv? Kas saadud värv on võimalik kuidagi tagasi siniseks saada? Aga mis juhtub siis, kui mõnda koostisosa lisada “natuke” liiga palju? Kogu seda lõbusat katsetamist saatsid Karolini seletused, miks erinevad reaktsioonid juhtusid ning mis on teadus selle põneva värvimuutva limonaadi taga.

Värvimuutva limonaadi teadustöötuba, vivinaut Karolin.

Töötuba: Lahe robootika!

Vivinaudid Mira (13) ja Milo (11) on juba väga osavad robootikas ning hea meelega panid end sel korral proovile, tutvustades Lego Spike komplektide ja mBot robotite abil robootikamaailma ka teistele lastele. Üks asi on see, kui oled põneva asja teinud endale selgeks, aga hoopis teine olukord on siis, kui pead oma teadmisi andma edasi. Mira ja Milo said sellega suurepäraselt hakkama! Ehitati valmis roboteid ja programmeeriti need liikuma, liigutama ja ka laulma just nii nagu noored insererid lõbusaks pidasid. Töötubade lõpus olid kõik osalejad ühel meelele — robootika on lahe!

Robootika töötoad, vivinaudid Mira ja Milo

Usume, et andes lastele juba noorest east võimaluse planeerida, korraldada ja ise läbi viia töötubasid annab neile oskuse tulevikus nii väiksemaid kui ka suuremaid projekte planeerida ja ellu viia ning õpetab nägema suuremat pilti. Lisaks kasvatab see oma ideede esitlemisoskust ja enesekindlust.

Suured tänud kõikide vivinautide ja Vivita tiimi poolt GOSPA-le usalduse eest! Lisaks suured tänud Insplayle LEGO Spike haridusrobotite ja mBot robotite, Veriffile Chromebookide ja Elisale tabletide eest, tänu kellele said kõik töötoad võimalikuks.

Tekst ja fotod: VIVITA Estonia
Oktoober 2022

--

--

Kids and Youth Creativity Accelerator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store