VIVITA linnalaager: Loovad ampsud

VIVISTOP Telliskivi teine suvine linnalaagrinädal algas Loovate ampsudega, kus lükkasime ümber ütluse “toiduga ei mängita”. Kolme päeva jooksul oli peamenüüs hulgaliselt eksperimente toiduga ning magustoiduks üks ettevõtlusalane väljakutse.

Kolm töötoaampsu

Esimesel laagripäeval said kokku 21 superägedat noort, keda ootas ees põnev töötubade maraton. Soojenduseks alustasime lõbusa tutvumismänguga, kus kivi-paber-käärid duelle pidades muutused laagrilised amööbist inimeseks. Hommikuäratus tehtud — liigume edasi töötuppa!

Esimeses töötoas valmistasime pinnikaamera, kus võtsime toiduainena appi lahustuva kohvi. Tundub uskumatu, et kohvipurk salvestab pilte? Võimatu see igatahes pole, selleks on vaja vaid õigeid vahendeid. Igaüks viimistles oma “nõelaaugu” kaamera, tegi foto ning ilmutas pildi lahustuvast kohvist, c-vitamiinist ja pesusoodast tehtud ilmutis pimedas ruumis.

Peale maitsvat lõunasööki Fotografiska kohvikus tuli külla Katarina ettevõttest Ringkarp, kes avardas laste silmaringi prügimaailmast ja pakendiringlusest.

Enne esimese päeva lõppu jätkasime töötubade lainel — esmalt valmistasime vahamähise, peale mida oli kogu ruum magusat meelõhna täis. Seejärel võtsime välja eelmisel päeval vees leotatud vanad Fotografiska restorani menüüd ning blenderdasime pabermassiks. Töötuba oli ideaalne viis selgitamaks paberi valmistamise protsessi. Igale osalejale valmistasime ette ka raamid, kuhu sisse paberimass lisada. Peale seda kaunistas igaüks paberi vastavalt oma soovile, kas kuivatatud lillede või muruseemnetega. Muruseemnetega paberi võib hiljem ka mulda panna, kus see ka idanema hakkab.

Laagrilisi ootas ees väljakutse

Teise päeva hommikul tulid külla Kooker, VLND Burger ja Fotografiska Restoran. Kõik kolm toitlustusettevõtet esitlesid noortele disaineritele ühte probleemi, mida laagrilised meeskondades lahedama asusid. Kuus tiimi, kolm probleemi ja aega vaid neli tundi. Nobedad Kookerid valmistasid igaühele kiire pannkoogiampsu ning siis juba asuti ideid genereerima.

Probleemid, mida noored lahendama hakkasid olid järgmised:

Noored disainerid said väljakutsega hakkama ning prototüübid, mis peale lõunat valmisid, olid vapustavad. Laagrilised valmistasid võimsad maketid Fotografiska tuleviku katuseaiast, VLND Burger sai endale kaks ägeda disainiga prügikasti, millest üks oli lisaks ka nutikas robot. Kookeri pakendiprobleem leidis samuti kaks uut disainilahendust.

Kõlarid ja burgerid

Kolmandat päeva alustasime päeva bluetooth kõlari ehitamisega, kus laagrilised õppisid juhtmeid kokku jootma ning said töötada ka paari puidutöökoja masinaga. Kasutasime kõlarite loomiseks vanasid beebitoidupurke — jällegi üks tore ja loov viis toidu(pakendi)ga mängimiseks!

Laagri viimase päeva viimane ettevõtmine oli ühiskokkamine ning valmistada tuli 24 vegeburgerit. Enne lõunat jagasime seltskonna tiimideks, kus pooled laagrilistest tulid köögisaarele ning asusid koorima, riivima, lõikama, segama, küpsetama ning teine pool seltskonnast valmistas ette söögilauad. Kogu protsess läks tempokalt ja sujus ning maitsvad vegeburgerid valmisid valguskiirusel. Burgerite retsepti leiad siit.

Suur tänu laagrilistele ning kohtume juba aasta pärast järgmistes linnalaagrites!

Aitäh külalistele — Katarina Papp, Liisa Laur, Hannah Rosenfeld, Susanna-Reti Räim, Peeter Pihel.

Linnalaagri programmi disainisid Steveli Säde, Mari-Liis Peets, Vera Naydenova, Heikko Ellermaa.

Tekst: Steveli Säde
Fotod: VIVITA Estonia / Steveli Säde

Kids and Youth Creativity Accelerator

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.