VIVITA linnalaager: Disaini liikuv olend

Selle suve esimese linnalaagri teema oli Disaini liikuv olend. Kolme laagripäeva jooksul said lapsed proovida kiiret prototüüpimist, inspiratsiooni skulptorilt, õppida kasutama erinevaid puidu töötlemise tööriistu, teha meeskonnatööd, uudistada meie töökoda, süüa jäätist ja suhelda kaaslastega, mõelda ja ehitada suurelt ning kõige lõpuks valmisid neli omanäolist olendit.

Esimesel päeval kogunesime. Põnevus ja ootusärevus oli vast iga laagrilise hinges. Mis hakkab juhtuma, kes on need teised lapsed, kas kõiki neid põnevaid asju siin ruumis võib kasutada, mis kohas me üldse oleme? Tutvumise ja vabama õhkkonna tekitamiseks hakkasime kohe pihta liikumismänguga, peale mida jagunesid lapsed meeskondadesse.

Soojendusmäng. Foto: VIVITA Estonia

Ilma pikema jututa alustasime esimese ülesandega. Meeskonnad said kätte vajalikud materjalid, esmased juhised ja näidisena oli väljas nokkiv kana. Igal meeskonnal tuli valmistada näidise järgi endale sarnane. Ülesande edukaks lahendamiseks oli vaja täpsust, meeskonnatööd ja loovust. Valminud seade demonstreeris, kuidas kasutada väga lihtsat väntvõlli süsteemi ja muuta ringliikumine edasi-tagasi liikumiseks.

Nokkiv kana. Foto: VIVITA Estonia

Pärast toimekat hommikupoolikut ja maitsvat lõunat Fotografiska kohvikus tuli meie laagrilistele inspiratsiooniks kõnelema skulptor ja metallikunstik Rainer Aaslav-Kaasik. Rainer selgitas, kuidas käib skulptori disaini tööprotsess, füüsiline valmistamine ja miks üldse kunsti ja skulptuuri vaja on. Peale seda tutvustas Rainer enda tehtud töid ja rääkis, miks osad väga head ideed jäävadki lauasahtlisse.

Rainer Aasla-Kaasik kõnelemas laagrilistele. Foto: VIVITA Estonia

Väike paus ja alustasime enda olendi disainimist. Päeva lõpuks tekkisid ideetamise tulemusena käepärastest vahenditest prototüübid.

Esmased prototüübid. Foto: VIVITA Estonia
Esmased prototüübid. Foto: VIVITA Estonia

​​

Esmased prototüübid. Foto: VIVITA Estonia

​​

Esmased prototüübid. Foto: VIVITA Estonia

Teise päeva hommik algas keha virgutava VIVITA joogaga, peale mida ergutasime vaimu ja mälu miiniväljal.

VIVITA jooga. Foto: VIVITA Estonia

Edasi jätkus toimetamine neljas erinevas punktis, kus laagrilised said katsetada päris tööriistu ja erinevaid töövõtteid, nagu saagimine, puurimine, kruvide keeramine, kasutasime klambripüssi ja sõlmisime sõlmi. Tahvelarvutites prooviti kätt laserlõikuri programmi VIVIShell kasutamisel.

Laserlõikuri ülesanne. Foto: VIVITA Estonia
Akutrelli ülesanne. Foto: VIVITA Estonia
Saagimise ülesanne. Foto: VIVITA Estonia
Sõlmede ja klammerdamise ülesanne. Foto: VIVITA Estonia

Kui tööriistadega töövõtted harjutatud, said meeskonnad kätte enda tööks vajalikud materjalid. Nende peal tuli eelnevalt õpitud tehnikaid koheselt praktiseerima hakata.

Saame kätte materjalid. Foto: VIVITA Estonia

Meeskonnad alustasid enda suuremõõtmelise olendi ehitamist.

Alustame ehitamist. Foto: VIVITA Estonia
Alustame ehitamist. Foto: VIVITA Estonia

​​

Alustame ehitamist. Foto: VIVITA Estonia

Kolmandaks päevaks oli jäänud veel enda meistriteoste lõpetamine, dekoreerimine ja esitlemine. Tööde valmimise eelduseks oli, et oleks kasutatud kõiki teise päeva alguses õpitud tehnikaid ja tööriistu (saed ja saagimine, akutrell ja kruvimine, klammerdaja ja sõlmed ning laserlõikur). Meeskonnad vaatasid enda tööd selles valguses üle ja vajadusel täiendasid.

Lendav kotkas. Foto: VIVITA Estonia
Musikaalne robot “TRIOLHERMARO”. Foto: VIVITA Estonia
Ükssarvikrakettlohe. Foto: VIVITA Estonia
UHUUU. Foto: VIVITA Estonia

Kolme päeva kokkuvõttes valmisid meeskondadel täiesti omanäolised ja vahvad tööd. Kasutati erinevaid tehnikaid ja materjale. Äraütlemata vahva oli näha meeskondi koos töötamas kui ka disainimas oma esemeid taoliselt, et nendega mängimine nõudis meeskonnatööd. Laagrilised mõtlesid suurelt, ehitasid suurelt ja veetsid kolm töökat päeva megaheas seltskonnas.

Aitäh kõikidele koostööpartneritele!
Fotokunstikeskus Fotografiska Tallinn
Särgid-Värgid
Jäämari
Alpek
Wendre

Linnalaagri programmi disainisid Timo Varblas, Vera Naydenova, Eva Liisa Kubinyi, Heikko Ellermaa.

Tekst: Timo Varblas
Pildid: VIVITA Estonia / Steveli Säde, Herkko Sõber

Kids and Youth Creativity Accelerator

Kids and Youth Creativity Accelerator