Vivita lõimumislaager “Näita keelt!” Eesti ja Ukraina noortele

Kevadisel koolivaheajal toimus Vivistop Telliskivis Eesti ja Ukraina laste lõimumislaager “Näita keelt!” Laagris osales kokku 20 säravat noort — 10 Eesti last ja 10 Ukraina last. Kogu laagri jooksul said lapsed ja noored kogeda ning mõista, kuidas erinevad tegevused ja kultuurid võivad üksteist mõjutada ja omavahel seotud olla.

I päev oli meeleolukas muusikapäev, mille jooksul mängiti trumme koos Reigo Ahvenaga. Loodi ühine bänd ning minikontsert toimus Telliskivi Loomelinnaku õuealal! Pealelõunal võeti välja Vivita Viviware Cell prototüüpimismoodulid, millega hakati läbi progemise looma uusi helisid ja muusikat! Üheskoos vabatahtlik Rasmusega ühendati omavahel Viviware Cell ja muusikatarkvara programm Ableton. Nagu ütles Reigo Ahven: ”Pooled meist siin laagris saavad aru ainult eesti keelest ja pooled ainult ukraina keelest. “Muusika on aga see omamoodi keel, millest saavad kõik ühtemoodi aru!”

Muusikapäev. Fotod: Vivita Estonia

II laagripäev oli teatripäev, mis algas sissejuhatusega teatrimaailma koos alati särava Hanna Liina Võsaga. Üheskoos õpiti selgeks kõige pikem sõna: Supernali-vägalustlik-ekstraülivõrdes. Pealelõunal alustati gruppides päris enda varjuteatri stsenaariumi väljamõtlemisega! Laserlõikuri abil lõigati välja papist tükid ning liikuvad osad ühendati omavahel toredateks tegelasteks. Seejärel oli aeg stopmotion kokku monteerida, mille järel toimus valminud filmide esilinastus koos limpsi ja popkorniga.

Teatripäev. Fotod: Vivita Estonia

III laagripäev oli moe- ja kunstipäev, mil kõik laagrilised said kehastuda disaineriteks ja kunstiloojateks. Päeva inspireerijaks oli moedisainer Hanna Korsar, kes jagas noortega enda disaineri teekonda ning julgustas noori olema ettevõtlik. “Head ideed on meie kõigi sees olemas — need tuleb lihtsalt üles otsida” Päeva jooksul said laagrilised luua põnevaid mustreid ning enda disainiga kotte ja t-särke kahel eri viisil: marbling, mis on paberi või kanga kaunistamise meetod marmori või muu kivi jäljendamiseks digilõikuriga unikaalsete kleepsude valmistamine t-särgi peale.

Moe- ja kunstipäev. Fotod: Vivita Estonia

IV laagripäev oli täis uusi teadmisi taaskasutusest, plastiku ümbertöötlemisest ja materjaliteadusest. Päeva alustas inspiratsiooniesitlusega Jegor Precious Plastic Eestist, kes rääkis lähemalt plastiku elutsüklist ning milliseid ägedaid uusi esemeid saab plastikust valmistada. Seejärel oligi laagrilistel aeg käes pesta puhtaks pudelikorgid ning need värvide järgi ära sorteerida. Uutest materjalidest valmisid laste ja noorte käe läbi nii uued ja kihvtid rahakotid, kõrvarõngad, kaelaehted kui ka võtmehoidjad, mis said uue kuue vanadest värvilistest kilekottidest ja pudelikorkidest.

Materjaliteaduse päev. Fotod: Vivita Estonia

V laagripäev ehk ahelreaktsioonipäev algas põnevast põikest inseneeriamaailma, Vivistopis käis külas Eesti Inseneride Liidust Enn Kerner. Terve päeva jooksul ehitati kuulsat Rube Goldbergi masinat — masin, mis on tahtlikult koomiliselt keerukaks ehitatud masinavärk, kus lõppoperatsiooni teostamisele eelneb hulk omavahel doominoefektilaadselt seotud operatsioone.

Ahelreaktsioonimasina ehitamine. Fotod: Vivita Estonia

Laagrinädal lõppes meeleoluka tordisöömisega, millega panime punkti linnalaagrile “Näita keelt!” Suur aitäh kõikidele osalejatele, inspireerijatele ja vabatahtlikele! Oli südamest tore näha, kuidas viie päevaga leidsid Ukraina päritoluga lapsed uusi sõpru! Loodetavasti leiavad nad ka tulevikus tee Vivistopi stuudiosse, et üheskoos leiutada.

Edukas linnalaagri lõpp. Foto: Vivita Estonia

Suured tänud inspiratsioonikõnelejatele ja töötubade läbiviijatele Reigo Ahven, Hanna Liina Võsa, Hanna Korsar, Jegor Mljavov & Precious Plastic Estonia, Enn Kerner & Eesti Inseneride Liit!

Suured tänud vabatahtlikele Rasmus, Julia, Oliver, Heleen, et aitasite linnalaagrile nõu ja jõuga kaasa!

Suured tänud Kärbes Kitchen’ile ja Fotografiskale imemaitsva lõuna eest! Tänud Fotografiska magic-kompostri näitamise eest!

Suured tänud Vivita tiimile linnalaagri korraldamise eest — Ljudmilla, Carlo, Eleny, Jean-Marc, Joonas, Kaidi, Anette, Sigrid!

Tekst ja fotod: Vivita Estonia
Aprill 2023

--

--