VIVISTOP Telliskivi sügishooaeg 2019

Hurraa, VIVISTOP Telliskivi stuudio, kus lapsed teostavad oma pööraseid ja innovaatilisi ideid, on oma uksi lahti hoidnud juba üle aasta! Me oleme tohutult uhked iga ägeda projekt üle, mida lapsed on teinud. Selle perioodi jooksul oleme korraldanud 50+ üritust ja töötuba. Kui soovid rännata tagasi meie kuue kuu tagusesse aega, siis ole lahke — siin on meie esimese hooaja (inglise keelne) kokkuvõte.
Nii, aga vaatame, mida põnevat tegime sügishooajal.

Inspireerivad töötoad

Nüüd, kus tehnoloogia mängib suurt rolli meie elus, on oluline, et iga laps teaks, kuidas tehnoloogiaga ümber käia. Just nemad hakkavad olema uute tehnoloogiate väljamõtlejad ja spetsialistid. Enam kui 10 nädala jooksul korraldasime just nimelt tehnoloogia teemalisi töötubasid. Lõime kaks ägedat tehnoloogiapunti — üks neist on loodud ainult tüdrukutele, nimega Unicorn Squad ja teine grupp, mille nimeks on Tech Squad, on mõeldud kõikidele lastele. Koostöös mobiilsete töötubade läbiviija Merkuuriga laiendasime oma tehnoloogilisi võimalusi ja korraldasime metalli- ja puutöötubasid. Koostöös saime planeerida tegevusi, mis meie stuudiosse poleks ära mahtunud. Merkuuri ägeda tiimi abil tegid lapsed endale isiklikud esemed — näiteks seinakella, taskulambi, mälupulga, LED-tuledega jõulupuu jne.
Laste tagasiside põhjal otsustasime tiimiga selgeks õppida drooni ehitamise. Nüüd on lastel pädevad koolitajad olemas!

Image for post
Image for post
Töötuba koostöös Merkuuriga

Kohaliku kogukonna panus

VIVITA põhiväärtuseks on kogukondlikkus ja teeme koostööd võimalikult palju kohaliku kogukonnaga. Seetõttu julgustamegi VIVITA liikmete vanemaid oma oskusi ja know-how’d jagama. Sten Šeripov, kes on tuntud helilooja, kutsus VIVITA liikmed oma stuudiosse, kus eksperimenteerida muusikaga ja koos luua heliklipp. Dirk Hoyer, kes on Balti Filmi- ja Meediakooli professor, korraldas kahepäevase loo jutustamise töötoa koostöös illustreerija Sirly Oderiga. Irja Aavik jagas oma kirge viltimise vastu ning üks vanaema õpetas, kuidas jäätist ja võid teha. Suurim rõõm on näha, kui lapsevanem viib töötoa läbi koos lapsega, mida tuleb ka üsna tihti ette.

Image for post
Image for post
Loo jutustamise töötuba

Meie sündmused

Oleme välja töötanud mõned ürituste seeriad. Korra iga kahe kuu tagant toimub kahepäevane disainmõtlemise ja prototüüpimise töötuba — VIVITA Disainisprint. Igaks disainisprindi teemaks valime ühe ÜRO säästva arengu eesmärgi. Esimesel korral mõtlesime välja lahendusi kliimamuutuste teemal, teisel korral aga säästva tootmise ja tarbimise teemal.

“Konstrueeri targalt” töötubade seerias õpivad lapsed, kuidas targalt materjale ühendada, ilma et kasutaks liimipüstolit või teipi. Viimaks, algatasime töötubade seeria, mida kutsume “Laste Teaduslaboriks”. Läbiviijateks on seal lapsed ise, kus jagavad oma oskusi eakaaslastega.

Image for post
Image for post
VIVITA Disainisprint
Image for post
Image for post
Laste Teaduslabor

Koostööprojektid

Uute ägedate ideede genereerimine on peamine tegevus, mida koostööpartnerid lastelt ootavad. Erinevad organisatsioonid pöörduvad meie poole mõne kindla väljakutsega, soovides kuulda laste arvamusi, mis nende meelest toimiks ja toote või teenuse atraktiivsemaks teeksid. Näiteks tehes koostööd Prismaga, disainisid lapsed neile uued lastekassad. Telliskivi Loomelinnakuga kogusime laste ideid ja vaatenurki Telliskivi Perefestivali jaoks.

Image for post
Image for post
Koostöö Prismaga

Kuna VIVISTOPid on üle maailma laiali ning oleme rahvusvaheline kogukond, siis püüame koostööd teha ka enda inimestega. Juulikuus toimus meie stuudios Suvekool, kuhu kutsusime ka jaapani lapsed ning lastevaheline suhtlus oli väga loominguline. Osad VIVITA liikmed viisid läbi teadustöötuba Lõuna-Koreas — VIVISTOP Seoulis. VIVISTOP Telliskivis viis läbi töötuba Jaapanist pärit 10-aastane tehnikahuviline — Mina Inoue.

Image for post
Image for post
Piparkoogimaja ehitamise töötuba VIVSTOP Seoulis

Teeme koostööd ka avalike üritustega, et jõuda rohkemate perede ja lasteni. Tallinna Disainiöö Festivali raames viisime läbi töötuba “Oh, missugune paberist kaos?!”, kus lapsed said paberist luua installatsioone ning ideid oli tohutult — kindlustest tuuleveskiteni. Startup Week raames said lapsed rohkem teada tehnoloogiavaldkonnast. Nad õppisid algtasemel programmeerimist, drooni lennutamist ja andmeanalüüsimist.

Image for post
Image for post
Töötuba “Oh, missugune paberist kaos?!”

Jõuluperioodil saime mitmeid sooviavaldusi, et luua taaskasutatavatest materjalidest kujunduselemente. Riigikantselei soovis, et meisterdaksime Stenbocki majja kuuseehted kui ka jõulukaardi. Fotokunstikeskus Fotografiska palus aga meisterdada jõulukaunistused nende kohvikusse. Materjalidena kasutasime Kirsty Mitchelli näituse “Imedemaa” ülejääke — sinna jäid imeilusates värvides seinakleepse, mis lausa ootasid laste loovust.

Image for post
Image for post
Jõulupuu kaunistamine

Parimad palad Vabategevusest

Stop-motion filmid, nukumajad, kassid, päkapikud, joonistused, koerakujulised võtmehoidjad, ehted, lauad, lauamängud, droonid, robotid — need ja paljud teised projektid viidi ellu just Vabategevuse raames. Vabategevus on eriti väärtuslik lastele — nad saavad ellu viia enda ideed ja VIVITA tiim on abiks nii palju, et tutvustab tehnoloogilisi võimalusi. Mõned näited pikaajalistest laste projektidest…

Image for post
Image for post
Parimad palad Vabategevusest

Karolin, 10-aastane VIVITA liige, töötab DIY lima tegemise juhendi kallal.Ta on juba aastaid katsetanud erinevaid retsepte ideaalse lima jaoks, samuti viinud läbi ka töötubasid nii VIVISTOPis kui ka väljaspool meie stuudiot.

DIY lima tegemise juhend

Sassi (9) leiutise nimi on Skytanker, mis toob liiklusummikus istuvatele autojuhtidele kohvi ja pirukaid. Ta prototüüpis legodest esialgse versiooni ja nüüd oleme loomas drooni.

Image for post
Image for post
Skytankeri idee esitlus
Image for post
Image for post
Skytankeri prototüüp

Esimene aasta on olnud teadmisteküllane nii laste kui ka VIVITA meeskonna jaoks. Me õpime, kuidas lastes tekitada loomingulist enesekindlust ja kindlasti usume loomeprotsessi. Jaanuaris 2020 kolime uutesse ruumidesse, kus on ruumi veel suuremate ja ägedamate projektide jaoks. On, mida oodata!

Image for post
Image for post
Ruumituur uues stuudios

Juuli — detsember 2019 numbrites:

  • Külastuste arv: 784
  • Unicorn Squad — 10 nädalat, 15 osavõtjat
  • Tech Squad — 10 nädalat, 12 osavõtjat
  • VIVITA Disainisprint — 20 osavõtjat
  • Tallinna Disainiöö Festival — 40 osavõtjat
  • Startup Week — 40 osavõtjat

Suurimad tänusõnad edastame oma toetajatele ja koostööpartneritele! ❤

Fotografiska Tallinn, Telliskivi Loomelinnak, disainibüroo Velvet, Prisma Peremarketid AS, HK Unicorn Squad, Tallinn Startup Week, Merkuur, Tallinna Disainiöö Festival, Stenbocki maja, Startup Week ja paljud teised — ning loomulikult oleme tänulikud meie peredele, kogukonnale ja vabatahtlikele!

Written by

Kids and Youth Creativity Accelerator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store