Vivistop Telliskivi 2022 hooaeg

Vivita aasta 2022 numbrites

Inspireeriv aastaalgus
Vivistopi aasta algas suure hurraa ja tänutundega! Vivita tegemisi märgati nii mõnegi ettevõtte poolt ja tunnustustundega südames sai alustada uut aastat inspireerivalt ja veel suuremate unistuste, plaanide ning eesmärkidega. Ka Vivita kogukond suureneb üha enam, aina rohkem inimesi saab tuttavaks Vivistopi tegemistega, mille üle on meil ainult suurim rõõm ja hea meel. Usume, et midarohkem lapsi me saame inspireerida ja sütitada neis ise tegemise kirge, seda paremas tulevikus me ise ühiskonnana elame.

Igal aastal tunnustatakse üleriigiliselt noorsootöö valdkonna parimaid tegijaid, inimesi, ettevõtteid ja organisatsioone, kes on panustanud noorsootöösse, valdkonda edendanud, algatanud uusi tegemisi ja mõjutanud valdkonna arengut kohalikul, maakondlikul või üleriigilisel tasandil.

“Noorte heaks tänu” galal tunnustas Haridus- ja Noorteamet noorsootöösse panustanud ja valdkonda edendanud inimesi ning mõjukaid algatusi nii kohalikul, üleriigilisel kui ka rahvusvahelisel tasandil. VIVITA oli nomineeritud lausa kahes kategoorias — “Aasta noortesõbralik tegu” ning VIVITA liikmete korraldatud TMW 2021 “Aasta noorte tegu” kategoorias.

Vista Global | Future Perfect Cities

Vivita üheks missiooniks on luua lastele inspireeriv keskkond, kus lapsed saavad õppida läbi avastamise ja katsetamise. Sellest tulenevalt oleme loonud ideest prototüübini programmi Vista. Talvel veebruarikuus panime särava lõpp-punkti Vista 2. lennule, mil 11. veebruraril toimus Vista 2. lennu Demopäev.

Novembri- ja detsembrikuus toimus Vivita rindel Vista juba kolmandat korda, kuid esimest korda korraldasime ideest prototüübini programmi rahvusvaheliselt. Vista Global peateemaks oli tulevikulinna lahendused ning programm jooksis novembri- ja detsembrikuu vältel paralleelselt 5 riigis — Eestis, Leedus, Jaapanis, Filipiinidel ja Uus-Meremaal. Kokku osales programmis 45+ last tervelt 26 ideega, kuidas muuta ennast ümbritsevat keskkonda ja linnaruumi paremaks. Vista Global programm kulmineerus Demopäevaga 10. detsembril, mil vistad said enda ideed esitleda peredele-tuttavatele-sugulastele-sõpradele-ekspertidele ja mentoritele.

Vivita x Lennusadam koostöö: Kuidas luua põnevat näitusekogemust

Lennusadam pöördus Vivita poole mõttega kaasata lapsi ja noori disainiprotsessi, mida õigupoolest lapsed näitusekogemusest ja teekonnast arvavad ning kuidas näituseala nii endale kui ka teistele omavanustele põnevamaks ja interaktiivsemaks muuta. Esimese koostööprojektina toimus Lennusadamas Vivita 3-päevaline disainisprint, mille jooksul pakkusid noored disainerid tiimides välja uusi ideid ja eksponaate. Peale disainisprinti said sügisel kõik sprindilised Lennusadamas taaskord vestlusõhtuks kokku.

Kui kevadel mõtlesid Vivita lapsed ja noored välja uusi lahendusi, kuidas muuta Lennusadama muuseumiala, eksponaate ja näituse teekonda põnevamaks, siis detsembris mõeldi üheskoos interaktiivseid lahendusi Lennusadamas märtsikuus avatavale Veneetsia näituse lastealale.

Koostöö TalTech Ragnar Nurkse instituudiga

TalTechi Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi ühisvaralisi õpikogukondi uurivad teadlased alustasid eelmisel kevadel laste ja noorte loovuskiirendite võrgustiku Vivitaga koostööd laste ja noorte õppimise ja kaasatuse uurimiseks. Ühes laste ja noortega katsetatakse, kuidas saaks õppimine olla koostöisem ja aidata vähendada ebavõrdsust. Uuring käivitus maikuus toimuva Tallinn Music Weeki lastefestivalil, kus lapsed ja noored said käe valgeks nii festivali korraldamisel kui ka kaasuurijatena.

Koostöö jätkus hilissügisel, kui Nurkse teadlased lõid kampa Vivita ja Lennusadama koostööle. Teadlasi huvitab, kuidas lapsed ja noored saavad ise oma õppimist juhtida ja selleks ühiselt otsuseid ja koostööd teha nii, et õpiprotsessis kantakse hoolt ka üksteise, kogukonna ning võrdsete võimaluste eest.

“The first time I set foot in Vivita, I felt this was exactly what is required in schools: a place where adults are supportive, young people can explore their interests, and non-formal learning experiences can boost their self-esteem and confidence. School communities complain that young people have no motivation, while educational reforms still try to fully control their time and learning experiences, ignoring that young people are actually capable of taking responsibility for their learning if they are surrounded by a friendly and supportive community. Vivita is an example of this by empowering young people to control their learning, engaging in meaningful adult-youth partnerships, and promoting a more active way to learn. Vivita is, without a doubt, an inspiring example of what is possible.” Charlie Moreno

Koostööprojektid Telliskivi Loomelinnakuga

Alates 2018. aastast on Vivistopi stuudio asetsenud loovuse tuiksoonel — Telliskivi Loomelinnakus. Oleme selle valiku teinud teadlikult, et kõik tulevikutegijad leiaksid hõlpsa tee Vivistopi ukseni. Koostöös Telliskivi Loomelinnakuga on aastate jooksul läbi viidud mitmeid inspireerivaid linnaruumi arendavaid projekte, mis muudavad keskkonna meie ümber laste- ja peresõbralikumaks.

Kevadel panime üheskoos vivinautidega pead kokku ja mõtlesime, mida kihvti võiks ehitada väiksematele mänguväljaku külastajatele — sellest koorus välja idee anda pisikestele võimalus väljendada end mängides läbi heli. Vivistopi stuudios ehitati valmis Helimaja, mis veel tänaselgi päeval Telliskivi Loomelinnaku mänguplatsi kaunistab.

Selleks, et leida jõuluootuses olevatele õhtutele lisa sära ja võlu, ehitasime koos lastega valgusinstallatsiooni Telliskivi Loomelinnaku kontoriakendele, mis rõõmustasid Telliskivi kogukonna asukate liikmeid kui ka muid külastajaid ja uudistajaid. Varjuteatri pani tööle Vivita enda arendatud elektroonikamoodulid VIVIWARE Cell.

Tallinn Music Week x Vivita lastefestival

TMW lasteprogrammi korraldasid teistkordselt VIVITA lapsed ja noored. Mitmel osalejal oli juba eelmise aasta kogemus olemas ning lisandus ka uusi meeskonnaliikmeid, keda eelmine aasta inspireeris.

Sel aastal olid vivinaudid eriti vaprad ja kohandusid muutustega kiirelt. VIVITA laste tiim oli festivali ajaks kasvanud 15-liikmeliseks, kellega koos läbiti kogu ürituse korraldamise protsess — läbirääkimised, kujundused, registreerimisvormid, reklaam, programm!

Vivita x Jooks Rattasuudio Rattapäev

Tervislik liikumine on elu alus ning hea on häid harjumusi endale juurutada juba noorest east peale. 24. septembril toimus mahedas sügishõngulises Telliskivi Loomelinnakus Vivita laste ja noorte loovuskiirendi ja Jooks rattastuudio koostöös Rattapäev lastele vanuses 10–15. Rattapäeva eesmärk oli kaasa aidata laste ja noorte turvalisele jalgrattasõidule linnaruumis. Rattapäeva raames sai nii uusi teadmisi liiklusteooria ja- ohutuse kohta, läbida jalgratastel erinevaid takistusradasid ning osta vivinautide bake sale’ilt head-paremat söögiks-joogiks.

Slava Ukraini

21. mail toimus meisterdamist ja leiutamist täis Ukraina perepäev. Loovuslaborisse sisse astudes oli lisaks imeheale toidulõhnale ka soe ja kodune õhkkond. Kõik pered toimetasid stuudio erinevates nurkades ja köögisaarel kohtudes asuti omavahel mõtteid jagama. Päeva lõpuks tekkis südantsoojendav kogukonnatunne, kus keelebarjäär oli peaaegu et olematu.

Kevadel 2022 ehitas Vivita liige Miron Ljutjuk Vivistop Telliskivisse kogumiskasti ning kutsus üles kõiki teisi Vivita liikmeid appi täitma kasti pinalite, vihikute, pliiatsite jms kooliks vajalike vahenditega. Miron komplekteeris kõik asjad kokku ning toimetas Ukraina sõjapõgenike lastele.

11-aastaselt on suutnud Vivita liige Miron viia läbi kaks suuremat heategevuskampaaniat, ise seda ilmselt kogu suuruses tajumata. Mironile meeldib tegutseda, teisi aidata. Kevadel Ukraina sõja alguses ei kahelnud ta hetkegi, et kulutada kogu oma taskuraha ukrainlaste heaks. Sügisel kasvas tema koolitarvete kogumise mõttest juba suurem projekt, millest said abi kõik Vabaduse kooli 7ndasse klassi minevad lapsed ja nende pered. Oma panuse andsid nii Vivita liikmed, kui ka Vivita vabatahtlikud ning head partnerid. 130 koolitarvikutega täidetud koolikotti anti 1. septembril üle Vabaduse Kooli 7ndatele klassidele, et järjekordne uus algus oleks Ukraina peredele natukenegi hõlpsam.

Materjalikatsetused Vivistop Telliskivis

Lisaks saab Vivistopis tutvust teha ja katsetada erinevate uute põnevate materjalidega. Suve eelviimasel nädalal toimus loovuslaboris taaskord biomaterjalide töötuba, mille tsentriks sai sel korral BIOPLASTIK. Üheskoos arutleti, mis see plastik üldse on ja miks selle ümber nii palju lärmi lüüakse. Et aga materjaliga paremini tutvust teha, sai iga vivinaut ise kätt proovida želatiini-bioplastikust vitraaži tehes! Töötoa lõpus sai iga vivinaut endaga kaasa ise loodud vitraaži, mis kodus pilgupüüdjana veel järelkuivama riputati, ning uue teadmise, kuidas ise jätkusuutlikumalt siia maailma asju luua!

Töötoas Loodus kui disain(er) tutvuti üheskoos, millest koosnevad sellised materjalid nagu munakoored ja munakarbid (kaltsiumkarbonaat ja tselluloos); kuidas loodus ise materjale loob ja “disainib” nii, et jääke ei jää. Looduse eeskujul valmistasime lauale jäänud materjalidest ka ise ühe komposiidi ehk liitmaterjali, millest sai iga osaleja teha endale ühe kausi. Iga kauss sai kaunistatud munakoorte rikkalikus värvivalikus peal signatuuriks iga autori enda looming. Olgugi, et taldrikutelt süüa ei serveeritud, saavad purunemisel taldrikud ise toiduks lupja armastavatele taimedele!

Tulevik on mäng

VIVITAs me vaatame julgelt tuleviku. Me töötame iga päev — ka täna — selleks, et homne oleks loodud noortele ja julgustame neid seda uut maailma iga päev ka ise looma. VIVITA roll on olla noortele sel teel toeks, aidates neil kasvada õnnelikeks ja enesekindlateks maailmamuutjateks. Ka mängul on sel teekonnal tähtis roll. Mäng = koostöö = loovus, see võrrand on raudvaraks meie igapäevases töös.

Kus on need avalikud ruumid, kus lastel on võimalus ja vabadus ise katsetada ja mängida ilma täiskasvanute valve ja kontrollita? Kui hästi, meie täiskasvanud, end tegelikult tunneme nähes lapsi mängimas asjadega, mis tehniliselt võttes pole mänguasjad? Need on mõned küsimused, millele tahtsime tähelepanu juhtida luues VIVITA vabamänguala Tallinna Linnavolikogu kantselei korraldatud linnaruumi festivalile “Tulevik on täna(v)”. Festival toimus Rävala puiesteel, mis festivali toimumise ajaks — 18–19. augustil — lõigati autoliiklusest välja, et anda ruumi kõigile teistele, nii noortele kui vanadele, ratastel kui jalgsi käijatele, kes samuti linnaruumis liiklevad.

Puidust instrument — rütmid ja helid läbi loovuse

Seda teavad kõik, et muusika on loovtegevus. Võrdluse võib tuua ka pillide disainimise ja meisterdamisega. Töötuppa olid kokku tulnud erinevad vivinaudid, olgu sul siis muusikaline haridus või mitte — teretulnud olid kõik!

8. augustil toimus VIVISTOP Telliskivi stuudios koostöös Eesti Leiutajate Liiduga Puidust instrumendi töötuba, kus osalejad said ise ehitada nii löökoreleid kui ka labatseid, millega valminud pilli mängida. Rütmitunnetust õpetas noortele tuntud trummar Toomas Rull.

Toidu- ja teadussaate Magus Molekul IV hooaeg VIVISTOP Telliskivis

On traditsiooniks saanud, et kui on kätte jõudnud aeg hakata filmima Magusa Molekuli uut hooaega, toimub see VIVISTOP Telliskivi stuudio kuulsal Köögisaarel. Nagu ka eelnevalt kombeks, olid ka sel aastal kaassaatejuhtideks silmapaistvad vivinaudid — Kim Britt, Markus ja Aleksandra. Soojad suvepäevad möödusid erinevate toiduainete katsetamiste ja teaduse tegemisega!

Automatiseeritud majade töötubade sari

“Koduautomaatika” projektis keskendusime automatiseerimisele, aga ka füüsilisele kodule koos VIVIWARE Cell elektroonikamoodulitega. Tahtsime, et lapsed saaksid teadlikumaks sel teemal, kui palju saab kodu automatiseerida. Selle tulemusel vaatasime läbi mitu stsenaariumi, mis võivad aidata meid igapäevaste ülesannete täitmisel, küll aga ka energiasäästu ja ajakasutamise osas.

Admirals Rahatarkusepäev

“Kes senti ei korja, see eurot ei saa…”

Lisaks käed-külge-tegemistele on Vivita eesmärgiks jagada lastele ja noortele hulganisti teadmisi eelseisvaks iseseisvaks eluks. Selleks hõlbustame lastele loovat õppimiskogemust loova mõtlemise, innovatsiooni ja ettevõtlikkuse vallas. Kaasame lapsed ka pärismaailma väljakutsetesse — sellest tuligi mõte korraldada noortele Rahatarkusepäev, et jagada lastele rahatarkust ning nippe, kuidas oma rahaga mõistlikult käituda ning ümber käia.

Vivita liikmete ehk vivinautide töötoad

Laste ja noorte loovuskiirendina ning laste häälte võimestaja ja edasikandjana soovime anda võimaluse lastele endile — astuda välja igapäeva mugavustsoonist ning jagada enda teadmisi ja oskusi teiste omavanuselistega. Töötubade läbiviimine on üks formaat, kus juba noorest east on võimalik saada kogemust projekti algusest lõpuni läbiviimises; arendada enda esinemisoskust ning seeläbi kasvatada enesekindlust.

Töötubasid on võimalik läbi viia väga erinevates valdkondades, lähtume eelkõige lapse enda sisemisest motivatsioonist ja huvist. 2022. aastal viidi täielikult vivinautide poolt läbi nii advendikalendri valmistamise töötuba, mida viis läbi särav Ella; kui ka Scratchis programmeerimise töötuba, mille läbiviijaks oli enesekindlusest pakatav Mattias. Töötoad olid algusest lõpuni planeeritud laste endi poolt, Vivita mentorite ülesandeks jäi admin-organisatoorne pool.

Kui veel päris üksi ei julge töötuba ise läbi viia, siis julgustame lastel saada kogemust töötubade läbiviimises, olles kaas-juhendaja. Vivitas on täiskasvanutel laste õppimise teekonnal toetav ja inspireeriv roll. See tähendab, et töötoa protsess planeeritakse ja viiakse läbi koos Vivita mentori abiga. Niiviisii tehtigi Õmblemise ABC töötoas, kus peamisteks läbiviijateks olid Vivita mentorid Ljudmilla ja Kaidi ning kaasjuhendajaks oli vivinaut Vivian, kes terve töötoa vältel osalejaid osavalt juhendas.

Vivita mängulised koolivaheajad GOSPAs

Lisaks Vivistopi stuudios töötubade korraldamisele on võimalik ise töötubasid organiseerida ja läbi viia Vivistopi stuudiost väljapool heade koostööpartnerite juures. 2022. aastal nii kevadisel koolivaheajal kui ka sügisel seadis Vivita end sisse Saaremaal GOSPAs. Nädala jooksul viisid nii vivinaudid kui ka Vivita mentorid läbi põnevaid töötubasid spaas puhkavate perede lastele.

Making Movies Matter

Vivita kogukonda kuuluvad vabatahtlikud, kellel on võimalus jagada enda aega, teadmisi ja oskusi Vivistopis tegutsevate laste ja noortega. Augusti- ja oktoobrikuus toimus kõikidele filmientusiastidele töötuba Making Movies Matter, mida viis läbi Vivita vabatahtlik Herkko Sõber & tema filmitiim. Töötubade jooksul said noored uusi teadmisi nii filmimaailma ajaloost, terminitest ja mõistetest kui ka võimaluse filmida ise lühiklippe- ja videosid.

Vivistopi külastanud rahvusvahelised tudengid, organisatsioonid ja külalised
Aasta jooksul käis Vivistopis külas palju põnevaid külalisi eri maailma paikadest, et saada rohkem tuttavamaks Vivita kontseptsiooni ja tegemistega.

Partnerite hommik

Täname kõiki koostööpartnerid ja ettevõtteid, kes usuvad noorte tulevikutegijate tegemistesse ja ideedesse! 2022. aastal toimus esimene hommik Vivita headele koostööpartneritele ja sõpradele. Ükski projekti poleks nii edukas ja me ei saaks kõiki kihvte projekte Vivitas teha, kui meil poleks kõikide partnerite tuge ja toetust! Aitäh!

Aitäh Vivita partneritele ja tulevikutegijate tegemiste toetajatele:

Suur tänu Fotografiska Tallinn fotokunstikeskus — meisterdamismaterjalide ja inspireerivate koostööprojektide eest! Fotografiska Tallinn restoran ja Peeter Pihel — aitäh maitsvate söökide ja töötubades kaasalöömise eest!

Aitäh Artproof — teie abil saime sisustada VIVISTOP Telliskivi leiutuslabori noortele leiutajatele sobiliku mööbliga!

Aitäh Lincona Põrandakeskusele materjalihulga ja VIVISTOP Telliskivi leiutamislabori uute lauakatete eest!

Aitäh Uuskasutuskeskus, et alati meie omapärastele soovidele ja ideedele kiirelt lahenduse leiate!

Aitäh Ruth Oltjer ja Chemi-Pharm AS kõikide projektidega kaasatulemise ja noorte toetamise eest!

Karin Rask Design — suur tänu meie noortele moeloojatele inspireerivate materjalide jagamise eest!

Aitäh Velvet — olete olnud meie toetaja VIVISTOPi esimestest hetkedest alates!

Aitäh La Muu-le materjalide ja jäätiste eest!

Aitäh Veriff, Karita ja Carl-Ruuben toetuse ja vahvate ühiste koostööprojektide eest!

Aitäh Fraktal stiilsete kujunduste eest!

Aitäh kogu Magusa Molekuli tiim ja ERR lastejaam!

Aitäh Telliskivi Loomelinnak!

Aitäh Eesti Disainikeskus!

Aitäh Enn Kerner ja Eesti Inseneride Liit!

Aitäh Eesti Teadushuvihariduse Liit!

Aitäh Elisa Eesti tehnikaseadmete eest!

Aitäh Jaapani suursaatkond Eestis!

Aitäh Startup Estonia!

Aitäh Edtech Estonia!

Aitäh Heateo SA!

Aitäh Riigikantselei Avaliku Sektori Innovatsioonitiim!

Aitäh Särgid-Värgid kõikide ägedate särkide ja värkide eest!

Aitäh Terje Trochynskyi ja Tallinn Music Festival!

Aitäh Siim Taliaru ja Vineerimaailm Sõbrapingi projekti toetuse eest!

Aitäh Peaasi!

Aitäh Martin Pärn, Sven Sõrmus, Janno Nõu, Robert Männa ja Iseasi disainibüroo!

Aitäh Irma Mets ja Laura Kipper Lennusadam!

Aitäh Pipelife Eesti!

Aitäh Öun Drinks!

Aitäh Tere AS!

Aitäh Kaire Lerg ja Lottemaa!

Aitäh Maarja Otsa Laboratorios BABE Eesti / Magnum AS!

Aitäh Maria Otsa ja PetCity / Magnum AS!

Aitäh Liis Lepik, Margus Holland, Laura Raudsepp ja LHV!

Aitäh Liisi Kirch ja Rahandusministeerium!

Aitäh Triin Ott, Tiina Varend ja Admirals!

Aitäh Margus Veimann ja Eesti Rahvusraamatukogu!

Aitäh Mari Roonemaa, Ehti Järv ja RAK!

Aitäh Kristel Rillo ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö keskus!

Aitäh Ülly Enn, Charlie Moreno, Alekos Pantazis ja Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituut!

Aitäh Martin Grand ja OM Filmistuudio!

Aitäh Liisi Kuusk, Marju Vijand ja GOSPA!

Aitäh Droon.ee!

Aitäh Insplay!

Aitäh Karolin Kägi ja Mastermind!

Aitäh Kätlin Kaasik ja Merko Ehitus!

Aitäh Jooks Rattastuudio!

Aitäh Transpordiamet!

Aitäh Liisianne Kruusimägi, Lisanna Kuningas ja Hektor Konteinerhotell!

Aitäh Tallinna Haridusamet!

Aitäh Pille Laiakask ja Tallinna Linnavolikogu!

Aitäh Mustafa Celik!

Aitäh Siim Karro ja Myceen!

Aitäh Siim Raadik ja Scandicorganic!

Aitäh Märten Kala ja Others!

Aitäh Carl-Robert Reidolf ja Net Group!

Aitäh Jegor Mljajev ja Anna Zavolner ja Precious Plastic Estonia!

Aitäh Lilian Pajus ja Bolt!

Aitäh Merike Koort ja Mängides Targaks!

Aitäh Hiigelmullid!

Aitäh Cobalt Legal!

Aitäh PWC Estonia!

Aitäh Raamatupood Puänt!

Aitäh Taibukate Teaduskool!

Aitäh Büroomaailm!

Aitäh SA Harju Ettevõtlus — ja Arenduskeskus!

Aitäh Rannar Park ja Lift99!

Agnes Kangur, Anna Marin Mõttus, Ave Habakuk, Ede Tamkivi, Elise Sass, Enn Kerner, Gleb Maltsev, Halina Mugame, Hardi Meybaum, Hedi Mardisoo, Heiki Urbala, Helen Saluveer, Helo Meigas, Herkko Sõber, Jeremy Fernandes, Jakob Kangur, James Doyle, Kaarel Reinvars, Kadri Tuisk, Kadri Uljas, Kaidi Ruusalepp, Kaili Kallas, Katrin Arvisto, Kersti Ojala, Kevin Reisenbuk, Liisi Kirch, Liisianne Kruusimägi, Mimi Nez ja Vita Laracraft Ukraine’ist, Märt Lume, Merit Valdsalu, Merili Ginter, Peeter Koppel, Piret Kartus, Rainer Sternfeld, Ranno Päi, Rasmus Riim, Risto Pajust, Sander Tammer, Sham Lairikyengbam, Steveli Säde — aitäh Teie aja ja pühendumise eest VIVITA lastele! Aitäh ka kõikide VIVITA liikmete lapsevanematele usalduse ja toetuse eest!

Vivita soovib olla laste häälte edasikandja! Uus aasta toob palju põnevaid koostööprojekte ja ettevõtmisi nii Vivistop Telliskivis kui ka väljaspool Vivita stuudiot!

Tekst ja fotod: Vivita Estonia
Jaanuar 2023

--

--

Kids and Youth Creativity Accelerator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store