VIVISTOP Telliskivi 2020 hooaeg

Jaanuar ja veebruar — enne kui kõik pea peale pöörati

Aastat 2020 alustasime suure õhinaga — VIVISTOP Telliskivi tiim oli kasvanud juba 10 liikmeni ning ootasime koos VIVITA lastega, millal saame kolida uutesse ruumidesse, mida VIVITA liikmed 2019. aasta lõpus taskulambi valgusel piilumas said käia.

Koostöö Eesti Kunstiakadeemiaga
2020. aasta alguses startis VIVITA ja Eesti Kunstiakadeemia tekstiilidisaini osakonna koostöö sotsiaalse disaini kursusel, kus tudengid koos VIVITA lastega mõtestasid ja disainisid VIVISTOP Telliskivi uue stuudio keskkonda. Tudengid ja lapsed praktisiseerid mängides kaasava disaini printsiipe ning kujutlesid ja kontseptualiseerisid võrdsete partneritena uue stuudio tulevikulahendust.

Üks VIVITA olulisi lähtepunkte on vastastikune austus kõiges, mida me teeme. Me ei kohtle lapsi lastena vaid kui täiskasvanutega võrdseid partnereid. Seda enam on meil VIVITAs rõõm näha, kui lapsed ise võtavad initsiatiivi ning korraldavad töötubasid, kus jagavad oma teadmisi ja oskusi. VIVITA pikaajaline liige Mia armastab üle kõige joonistamist ning tema juhtimisel toimus animatsioonide töötuba, kus Mia tutvustas teistele VIVITA liikmetele erinevaid animatsioonijoonistamise tehnikaid.

Märts, aprill ja mai — uutest ruumidest virtuaalmaailma

Aasta alguses kolisime suurematesse ruumidesse, kus lisaks meisterdamis- ja leiutamisalale ning masinapargile on meil nüüd ka päris oma köögisaar ning puidutöökoda. Tulenevalt kevadisest eriolukorrast jõudsime enne suve vaid paar nädalat leiutada ja meisterdada. Märtsi kolmandal nädalal sulgesime ajutiselt VIVISTOP Telliskivi uksed, et viiruselevikut võimalikult kiiresti peatada. Kolisime virtuaalkeskkonda ja korraldasime iganädalast VIVIAEGA — üks tund päevas, kus liikmed said Zoom keskkonnas kokku teiste leiutajatega.

Padjahullus
Meie hea koostööpartner vooditarvete tootja Wendre annetas märtsis VIVITA liikmetele õmblemiseks hulganisti materjale, sealhulgas ka suures koguses pehmet padjatäidet. Kuna käimas oli aga kevadine isolatsiooniperiood, siis olime mures, et uusi ja põnevaid materjale küll aina kogunes, aga polnud lapsi, kes sellest materjalist midagi teha saaksid. Panime pead kokku ja kuulutasime välja padjaväljakutse “Buddy-padi”, mille käigus oli eesmärgiks, et lapsed loovad omanäolisi patju. Vajaliku meisterdamismaterjali saatsime lastele koju. Padjadisaine tuli seinast seina — erinevaid loomakesi, juurvilju, müütilisi olendeid ja lausa inimmõõtu sõpru. Rohkem pilte leiad siit. Padjamaterjal on suureks inspiratsiooniallikaks senini ja pea iga nädal valmib VIVISTOPis mõni uus äge padi.

Pöörased kolm suvekuud

Suvi tõi lisaks soojale ilmale ja päikesele kaasa tavapärase elurütmi, kus saime taas kohtuda noorte leiutajatega VIVISTOPi stuudios. Olles vahepeal veetnud pea kaks kuud koduseinte vahel, särtsus ruum taas noorte nakatavast energiast ja lennukatest ideedest. Mõeldes ette vajadusele taas kaugtööd teha, otsustasime katsetada ka hübriidtöötoa formaati (osad osalejad kohal ja teised üle Zoomi kõne). Kuna muusika on hea viis inimeste ühendamiseks sõltumata ajast ja ruumist, sai hübriidtöötuba katsetatud justnimelt muusikaloomise vallas. Tegime ühiselt muusikat Playtronica-elektroonikakomplektide abil.

Juunis saime uuesti kasutusse võtta oma uhke ja võimalusterohke stuudio ning oma uute võimekuste tutvustamiseks korraldasime liikmetele juunikuus töötoad “Pasta valmistamine” ning “Puit ja valgus”. Muna ja jahu võtab hästi kokku kogu meie esimese kokkamise köögisaarel. Taustaks itaalia muusika ja ühine õhtusöök pinksilaua taga — on muhe mälestus veel kauaks. Esimeses puidutöökoja töötoas kohtusid aga puit ja elektroonika, saagimine ja jootmine, lihvimine ja juhtmete puhastamine, puurimine ja kruvimine. Kogu selle kupatuse tulemuseks oli igal osalejal oma isiklik laualamp.

Linnalaagrid
Neli nädalat ja 80 särasilmset leiutajat VIVISTOP Telliskivis! Just nii — neli nädalat järjest korraldasime lastele kolmepäevaseid linnalaagreid, kus iga laager oli omanäoline. Segasummasuvila ja meeletud katsed, moodne start-up ja uhked moekollektsioonid, disaini mäng ja lõbusad leiutised, graffitist muusikani ja artistid stuudios. Linnalaagrid videopildis leiad siit. Linnalaagritesse andis lisavürtsi meie hea naaber fotokunstikeskus Fotografiska Tallinn, kes igal laagripäeval hea ja paremaga kostitas ning noori leidureid ja ettevõtjaid oma galeriidesse kolama ja kunsti uudistama lubas.

Köögisaar ja Magus Molekul
Meie avar köök ja särtsakad leiutajaid jäid silma ka laste toiduteadussaate Magus Molekul tiimile, kes valisid oma uue hooaja võtteplatsiks just VIVISTOP Telliskivi köögi ning kutsusid meie lapsi saatesse saatejuhtideks. Saates osalesid sel aastal kolm säravat VIVITA liiget — Emma Anette, Gretel ja Sass. Igaüks neist on omamoodi karakter ja meisterkokk-katsetaja ning nende abil sai saatesari mitme uue põneva retsepti ja köögikatsetuse võrra rikkamaks. Rohkem saab noorte saatejuhtide kohta lugeda meie blogipostitusest ja selle hooaja episoodide ning katsetustega tutvuda Lasteekraani kodulehel.

Fotografiska Tallinn sai 1-aastaseks
Fotografiska Tallinn fotokunstikeskus on meie pikaaegne koostööpartner, kellega oleme üheskoos korraldanud mitmeid töötubasid ning kes oli meile suureks abiks ka linnalaagrite korraldamisel. Juunis tähistasime nende esimest sünnipäeva ja VIVISTOP Telliskivi juhendajad Vera ning Timo disainisid sünnipäevaks üle hoovi sõpradele vinged F-tähed. Pidupäeva puhul saime kokku Fotografiska tagahoovis, kus lastega koos värvisime ja kaunistasime uhkeid F-tähti. Fotografiska suvine sünnipäev on videopildis üleval ka meie Youtube kanalil.

Tallinn Music Week lasteprogramm
Tavaliselt kevade algust kuulutav linnakultuurifestival Tallinn Music Week lükkus sel aastal kevadise eriolukorra tõttu hoopis augustisse ja ka meie võtsime sellest osa. VIVISTOP Telliskivis toimus kogu festivali lasteprogramm — sh neli töötuba, kus juhedajateks olid nii meie enda tiimiliikmed kui ka tuntud DJ ja poliitik Heidy Purga ning parmupillimeister Meisterjaan. Külalisjuhendajate abil said noored tutvuda DJ-tööga ja harjutada parmupillimängu. VIVITA juhendajatega koos panime helisema juurviljad ning harjutasime trummidel erinevaid rütme. Noortesaade NOVA tegi TMW laste töötubadest põneva ülevaate.

September kuni detsember — uued ideed ja väljakutsed

Uus sügishooaeg startis tempokalt — töötubasid täis september tõi stuudiosse nii vanu kui ka uusi VIVITA leiutajaid. Oktoobris oli meie põhifookus robootikal, programmeerimisel ja 3D-disainil. November, nagu ka kogu 2020 aasta, oli üllatusi täis ja kaootiline, kuid võtsime halvast olukorrast parima ja korraldasime oma töö ümber nii, et noored leiutajad ikka meie juures saaksid käia oma ideid ellu viimas.

Code Week ja robootikanurk
Pintslite ja pliiatsite vahele olid peitu jäänud erinevad VIVISTOP Telliskivis elavad robotid, kellele nüüd uutes ruumides lõime täiesti eraldi nurga. Riiulid seina, robotite areen ruumi keskele ja pehmed vaibad maha — nii saigi valmis hubane robootikanurk. Oktoobris algas Code Week, mille raames korraldasime VIVITA liikmetele viis töötuba ja ühtlasi aitasime Eestil jõuda selle toreda sündmusega esikolmikusse. Loe lähemalt, mida tegime VIVISTOP Telliskivis programmeerimisnädalatel.

Disainilabori MA+KE lab meistriklass koolivaheajal
Koolivaheajal otsustasime aga katsetada midagi täiesti uut. Disainerite rühmitus MA+KE Lab on Tallinnas tegutsev seltskond, kes on võtnud oma südameasjaks taaselustada väljasurnud linnu- ja loomaliigid. Nad teevad seda erinevate sisekujundusaksessuaaride peal. MA+KE Labi disainerid Martin, Kevin ja Nele tutvustasid nelja päeva jooksul VIVITA liikmetele oma tööprotsessi ideest teostuseni. Töötoasarja jooksul õppisid lapsed üksikust joonistusest mustrit looma, siiditrükitehnikas trükkima, trükikojas mustreid suurtele pindadele trükkima ning oma teoseid ruumis eksponeerima. Töötoas osalenud lapsed andsid oma ägedate joonistustega täiesti uue elu sisse unustustehõlma jäänud väljasurnud lindudele, loomadele ja kaladele. Saad suurest disainimöllust rohkem osa lugedes meie kokkuvõtvat postitust meistriklassi kohta. Peale meistriklassi meie koostöö MA+KE Labiga jätkus. Trükkisime osa laste loodud mustritest tapeedirullidele, mille saatsime Jõuluvana üllatuspakina kingiks Jaapanis asuvasse VIVISTOP Kanazawa stuudiosse. Uuel aastal plaanime seda koostööd veelgi edasi arendada ja loodetavasti on siis võimalus ka mõnd laste loodud tapeeti kasvõi enda kodu seinal imetleda.

Täiskuu-kuma ja traditsiooni jätkamine Fotografiskaga
Armastatud Rootsi fotograaf Erik Johanssoni näituse “Ääretagused maad” sõnumi edastamiseks lastele ühendasid Fotografiska ja VIVISTOP Telliskivi jõud. Üheskoos korraldasime töötuba, mille jooksul said lapsed osa nii koos giidiga näituse uurimisest kui ka hiljem näitusest inspireerituna päris oma Täiskuu-lambi ehitamisest. Sellest, kuidas valmis 12 omanäolist Täiskuu-lampi, saate lugeda blogipostitusest.

Juba teist aastat järjest ehivad Fotografiska Tallinn kohvikut VIVITA laste meisterdatud kaunistused! Nii, nagu ka eelmisel aastal, taaskasutasime kaunistuste valmistamisel materjale Fotografiska möödunud näitustelt. Sel korral muutusid Fotografiska vanad reklaambrožüürid lihtsa voltimise ja lõikamise tehnika abil imeilusateks lendlevateks lumehelvesteks, mis tähepanelikule silmale meenutavad ka Fotografiska logo. Loe lähemalt, kuidas Fotografiska kohvik jõulurüüsse sai.

VIVITA Vista

Kevadel võtsime edukalt osa Startup Estonia riigihankest “Eesti iduettevõtluse ökosüsteemi arendamine ja iduettevõtjate arenguprogrammid 2020”. Programmi raames on valmimas 10-osaline videoõppematerjal, mis populariseerib laste ja noorte seas startup-meelelaadi, arendab ettevõtlikkust, digipädevusi ja MATIK-oskusi ning juurutab iduettevõtlusega seotud teadmisi ja hoiakuid. Sarja nimeks saab VIVITA Vista. Videotes astuvad üles VIVITA liikmed Karolin, Marta ja Morten, kel igaühel on oma äriidee. Erinevate episoodide jooksul saavad noored teada, milline on start-upi elutsükkel ning kuidas oma idee pöörata päris tooteks või teenuseks. Vista videoseeria on kasutamiseks koolidele ja organisatsioonidele haridusliku õppematerjalina ning kõigile uudishimulikele noortele, kellel on põnev idee ja soov arendada sellest tõeline toode või teenus. Videoseeria valmib 2021. aasta alguses.

VIVITA Junior programm

2020. aasta alguses uuendasime ka oma noorematele huvilistele suunatud programmi ja Nutihõimust sai VIVITA Junior. VIVITA Junior on 5–8-aastastele lastele mõeldud MATIK-valdkonna töötubade sari, kus lapsed koos täiskasvanuga saavad avastada teadus- ja tehnoloogiamaailma ning ellu viia mitmeid katsetusi. Junior programmi töötoad toimuvad iga kuu esimesel laupäeval ja programm on heaks ettevalmistuseks VIVITA liikmeks saamisele. Selle aasta jooksul oleme valmistanud ideaalse hiigelseebimullide segu, pistnud vihmapilve purki, meisterdanud astronaut Munale ohutuks maandumiseks kaitserüü, ehitanud linnumajasid, loonud robotite kaasabil kunstiteoseid ja viinud veekeerise pudelitesse.

Tunnustused

On hea meel tõdeda, et VIVITA tegemisi ja püüdlusi on märgatud ka väljaspoolt.

Aastal 2020 pälvis VIVITA Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poolt läbi viidud konkursil „Tunnusta ettevõtluse edendajat 2020“ auhinna ettevôtliku meelelaadi edendamise eest noorte seas! Konkurss „Tunnusta ettevõtluse edendajat 2020“ toimus sel aastal juba 14. Korda ning selle eesmärk on välja selgitada, tunnustada ja üldsusele tutvustada parimaid ettevõtlust edendavaid algatusi.

Eesti Teadusagentuur jagas traditisoooniliselt auhindu Eesti teaduse populariseerijatele ning audiovisuaalses valdkonnas pälvis peapreemia VIVITA köögis teaduskatseid teinud laste toiduteadussaade Magus Molekul. Esmakordselt olid kaassaatejuhina ekraanil ka lapsed — VIVITA liikmed.

VIVITA tänab

Aitäh kõigile, kes on osa meie suurest perest — lapsed, lapsevanemad, vabatahtlikud ja koostööpartnerid!

Suur tänu Fotografiska Tallinn fotokunstikeskus — meisterdamismaterjalide ja inspireerivate koostööprojektide eest.
Fotografiska Tallinn restoran ja Peeter Pihel — aitäh maitsvate söökide ja töötubades kaasalöömise eest!
Aitäh Artproof — teie abil saime sisutada VIVISTOP Telliskivi leiutuslabori noortele leiutajatele sobiliku mööbliga!
Aitäh Lincona Põrandakeskusele materjalihulga ja VIVISTOP Telliskivi leituamislabori uute lauakatete eest!
Aitäh Akzo Nobel Baltic AS-ile värvimaterjalide eest!
Aitäh Uuskasutuskeskus, et alati meie omapärastele soovidele ja ideedele kiirelt lahenduse leiate!
Aitäh Alpek OÜ kogu poroloonmaterjali eest!
Microsoft Eesti — tänu teile progesid lapsed Eesti European Code Week raames pjedestaalile!
Aitäh Wendre kogu selle suure hulga kanga- ja täitematerjalide eest.
Aitäh Ruth Oltjer ja Chemi-Pharm AS meie noori teadlasi toetamast!
Karin Rask Design — suur tänu meie noortele moeloojatele inspireerivate materjalide jagamise eest!
Aitäh Velvet — olete olnud meie toetaja VIVISTOPi esimestest hetkedest alates!
Aitäh La Muu-le materjalide ja jäätiste eest!
Aitäh Veriff toetuse ja aastalõpu üllatuskingi eest!
Aitäh Insplayle põnevate robootikaseadmete eest!
Aitäh Unicorn Squadile jätkuva imelise koostöö eest!
Aitäh kogu Magusa Molekuli tiim ja ERR lastejaam!
Aitäh Telliskivi Loomelinnak!

Sten Tamkivi, Anna-Greta Tsahkna, Kaidi Ruusalepp, Ahti Heinla, Kadri Tuisk, Rainer Sternfeld, Kaarel Kotkas, Kristel Kruustük, Karen K Burns, Kristjan Maruste, Ragnar Sass, Martin Villig, Markus Villig, Taavi Tamkivi, Kertu Birgit Anton, Taavet Hinrikus, Halina Mugame, Aigar Vaigu — aitäh Teie aja ja pühendumise eest VIVITA Vista lastele!

Põnev aasta on peagi läbi, uuel aastal jätkame koos noorte leiutajatega väikeste sammude haaval maailma muutmisega! VIVITA on veendunud, et iga lapse häälel ja mõtetel on mõju!

--

--

Kids and Youth Creativity Accelerator

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store