Vaba mäng — keset tänavat?

Kuidas õpib laps enim? Läbi vaba mängu! See aasta võtsime lastega koos ette ühe suure projekti koostöös Tallinna linna, Tulevik on Täna(v) festivali, Tallinna sadama, Arhitektuurikooli, Haabresti linnaosa ja SA Kadrioru pargiga, et luua üks vägev vabamänguala, mis jääks ka püsivalt linnaruumi kodanike meeli ergutama.

Foto: Vivita Estonia

Mäng, seal hulgas eelkõige vaba ning riske täis mäng, on laste füüsilise, kognitiivse ja emotsionaalse arengu jaoks hädavajalik, kuna see pakub neile võimalust õppida ja ümbritsevaga suhelda. Tänapäeval kahjuks kaitsevad täiskasvanud liialt palju lapsi erinevate hirmude ja ohtude eest laskmata lastel riske võtta. Lõppude lõpuks toob see kaasa pigem kahju kui kasu, sest lapsed on võimelised palju enamaks, kui täiskasvanud seda usuvad. Lisaks on leitud, et kontrollitud riskiga mäng on kasulik laste arengule ja tervisele ning tänu sellele paraneb laste füüsiline tervis ja kehaline aktiivsus (1).

Fotod: Vivita Estonia

Kuna suurem osa laste mänguväljakutest on piiritletud ning ei soodusta loomingulist õppimist, siis võtsime ette projekti luua ise üks vabamänguala. Vabamänguala erineb mänguväljakust oma lahtiste ja liigutatavate objektide poolest. Mängijatel on võimalik nende objektidega ise struktuure luua ja selline mänguviis aitab arendada lastes loovust ja arusaama füüsilisest maailmast.

Fotod: Vivita Estonia

Lapsed ja noored Vivitast kui ka Arhitektuurikoolist kujundasid töötubade sarja käigus 1:20 makettide abil keskkonnasõbraliku ning liikuma kutsuva ala igast vanusest linnakodanikele. Töötubades lasime fantaasial lennata ning testisime ideid kohe elusuuruses liitreaalsuse abil.

Mänguala materjaliks osutus kohalikest parkidest tulnud vanad palgid ning sadamatest ülejäänud köied. Puit on hea just oma omaduste poolest — looduslik, vastupidav, kättesaadav ning multifunktsionaalne. Samuti oli otsustavaks materjalide valiku puhul keskkonnasäästlikkus. Mänguala piloteeriti 10–11. juuni, Tulevik on Täna/v festivalil, kus lastel oli võimalik ise ehitusel käed külge panna. Sai ideetada, plaanida, saagida, lihvida, värvida ja puurida.

Fotod: Vivita Estonia

Lõpuks valmis meile lõbus vabamänguala, mis kutsus mängima igas vanuses, orientatsioonis ja rahvuses külastajaid. Nüüd viime mänguala püsivalt Haabersti linnaossa, Kakumäe randa, kus see avatakse ametlikult 22. juunil kell 11:00.

Loe ka meie koostatud juhendit kuidas vabamänguala luua ja ka kokkuvõtet meie mänguala tegemisest.

See projekt on toetatud Tallinn — Euroopa roheline pealinn 2023 poolt.

(1) Kontrollitud riskiga mäng arendab lapsi:
https://core.ac.uk/download/pdf/79115372.pdf
→ Brussoni, M., Gibbons, R., Gray, C., Ishikawa, T., Sandseter, E. B. H., Bienenstock, A., Chabot, G., Fuselli, P., Herrington, S., Janssen, I., Pickett, W., Power, M., Stanger, N., Sampson, M., & Tremblay, M. S. (2015). What is the relationship between risky outdoor play and health in children? A systematic review. → Sandseter, E.B.H. (2011). Children’s risky play from an evolutionary perspective: The anti-phobic effects of thrilling experiences. → Unger, M. (2008). Too safe schools, too safe families: Denying children the risk-taker’s advantage.

Tekst ja fotod: Vivita Estonia
Juuni 2023

--

--