Uus aasta toob kaasa toredaid üllatusi VIVITA rahvusvahelisele kogukonnale.

Eelmise aasta lõpul pakkus VIVITA Singapuri tiim välja värske idee rahvusvaheliseks koostööks. Ideeks oli ellu kutsuda VIVITA kirjasõprade projekt, kus VIVITA liikmed üle maailma saaks omavahel kirjavahetuses olla nii, nagu seda tehti vanasti enne, kui digiajastu suhtluskanalid standardiks muutusid. Mõte “päris” kirjade saatmisest ja saamisest tekitas esialgu vaimustust ennekõike meie tiimiliikmete seas, sest nemad ju lapsepõlvest mäletavad seda elevust, mis kaasnes maailma eri paigus elavatelt sõpradelt või sugulastelt kirja või postkaardi saamisega. Aga peale idee lähemat tutvustamist VIVITA liikmetele, elavnesid ka nemad.

Projekti käivitamisel kujundasime kõik oma stuudiod üle maailma (Jaapan, Singapur, Filipiinid, USA, Leedu ja Eesti) kohalikeks postkontoriteks. Igasse stuudiosse paigutasime postkasti, kuhu oma kiri jätta ning teadetetahvli, kus sai infot kirjasõbra otsingul olevate laste ja tiimiliikmete kohta.

Illustratsioon vasakul: VIVITA Singapore. Foto: VIVITA Estonia

Jõulude eel tahtsime kõiki kirjasõbra-huvilisi üllatada toreda pühadetervitusega. Kutsusime VIVISTOP Telliskivi liikmed stuudiosse, et õppida, kuidas pop-up raamatukunst toimib ning ühiselt meisterdada kirjasõprade projektis osalejatele vahvad pop-up jõulukaardid.

Mõnikord pole maagia loomiseks vaja muud kui paberit, teipi ja kääre.

Lõikamine, voltimine, kleepimine — kui raske see saab olla? Foto: VIVITA Estonia

Enne tegevusse sukeldumist uurisid lapsed lähemalt meisterlikke pop-up raamatuid, et ammutada neist inspiratsiooni oma kaartide meisterdamisel. Üheskoos ümber laua, millel olid vajalikud tööriistad ja materjalid — joonlaud, pabernuga, käärid, kahepoolne teip, voltimisluu ja värvilised paberid — alustasime kaartide meisterdamisega. Lühike sissejuhatus võimaldas lastel kohe tegutsema hakata: nad võisid kasutada nii laserlõikuriga valmis lõigatud kujundeid kui soovi korral luua oma unikaalset disaini.

Töötoa ajal. Foto: VIVITA Estonia

Neile, kes tahtsid, aga ei saanud töötoas osaleda meie stuudios, panime kokku ja saatsime koju DIY komplekti, mis koosnes mitmesugustest laserlõikuriga valmis lõigatud kujunditest ning juhisest pop-up postkaardi meisterdamiseks. Üllatusena pistsime igasse pakki ka kirjasõbra tutvustuse, luues nii eelduse uute tutvuste ja kirjasõpruste tekkimiseks.
Lastele, kes valmistasid kaarte kodus ja soovisid rohkem juhendamist lõikamisel ja voltimisel, korraldasime ka eraldi Zoom-sessiooni.

DIY komplekt koos pop-up kaartidega, mille disainis Silvia Hijano Coullaut, ja VIVITA koostatud juhend. Photo: VIVITA Estonia

Kuniks need hoole ja armastusega valminud pop-up postkaardid jõuavad sõpradeni üle maailma (kirjasaajaid on Leedust Hawaiini), loodame, et meisterdamisest osa võtnud lapsed kogesid, et kõik on võimalik. Uusi sõpru saab leida ja oma mõtetes kaugetele maadele reisida ka siis, kui oleme sunnitud pandeemia tõttu kodus püsima.

Ebatavalised ajad nõuavad innovaatilisi ideid ja VIVITAl ei ole neist kunagi puudust

Kui tahad sukelduda pop-up kaartide valmistamise võlumaailma, soovitame sul osaleda Silvia Hijano Coullaut kursusel Domestikas. Kui aga tahad alustuseks teha ühe lihtsama katsetuse, kasuta julgelt allolevat juhist jõulukaardi valmistamiseks.

V-kujulise pop-up kaardi kujund. Pilt: VIVITA Estonia

Tekst ja töötoa autor: Vera Naydenova / VIVITA Estonia
Fotod: Steveli Säde, Vera Naydenova / VIVITA Estonia

Kids and Youth Creativity Accelerator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store