Toidu- ja teaduskatsed laste ja noortega Vivistop Telliskivi Köögisaarel

Ammu on teada, et ühiskokkamine on tegevus, mis toob inimesed kokku. Vivistop Telliskivi stuudio Köögisaarel toimuvad Vivita liikmetele toidu- ja teaduskatsete töötoad, mida viib läbi Vivita köögiteadlane — Carlo. Teaduskatsete kaudu õpivad lapsed nii teadusliku mõtlemise tehnikaid kui ka praktilisi oskusi, luues oma kätega midagi uut ja maitsvat. Või siis kui vahepeal midagi nässu läheb, on ka see teretulnud, proovime järgmine kord uuesti ja paremini. Julgustame lapsi tundma rõõmu enda tehtud töö üle, õppides samal ajal uusi oskusi — ning kokkamine on hea viis mõlema kogemiseks.

Kes on Carlo? Kaks korda nädalas, kui ta parasjagu Fotografiskas ei toimeta, viib ta Vivitas toidu- ja teaduskatsete töötubasid läbi. Carlo on alati väga siiras ning leiab kõikidega ühise keele, isegi kui sa ei räägi ei inglise ega itaalia keelt. Näiteks 2022. aasta kevadel korraldasime Ukraina peredele toreda perepäeva. Köögisaare ümber oli nii lapsi kui ka lapsevanemaid laulmas kuulda, valmistades samal ajal kõigile maitsvat rooga — keelebarjäär oli justkui olematu.

Vivita lapsed ja noored on saanud Vivistopis ise käed külge panna ning erinevaid retsepte katsetada. Naljaga pooleks öeldes, kas oled üldse Vivita liige, kui pole ise näiteks kõikide laste lemmikut pastat valmistada proovinud? Veel lisaks oleme koostöös toidu- ja teaduskatsete saatega “Magus Molekul” katsetanud erinevate toiduteaduse eksperimentidega. Alates nii porgandite painutamisest, piimaga sõbrale salajase šifri loomisest kuni pudeli sisse pilve tegemiseni. Loovus on lõputu!

Tavaliselt räägitakse alati, et ei ole viisakas toiduga mängida, kuid Köögisaarel keerame selle väite mõistlikkuse piires vastupidi. Vivitas saavad lapsed toiduga eksperimenteerida, omandades samaaegselt uusi teadmisi. Iga laps saab vastava ülesande, mille eest ta vastutab.

Kõigele lisaks on laste ja noorte seas populaarne viia ise läbi töötubasid teistele omavanustele. See õpetab neid olema osa meeskonnast ja töötama ühise eesmärgi nimel. Toit kui selline võib meile õpetada palju nii loodusteaduste, bioloogia kui ka keemia kohta ning katsete läbiviimise kaudu õpivad lapsed ümbritsevat maailma enda ümber märkama.

Tekst ja fotod: Vivita Estonia, Magus Molekul
Aprill 2023

--

--