Septembrikuu lõpus avas Fotografiska Tallinn imepärase fotonäituse “Ääretagused paigad” — võlukunstnik Erik Johansson viib vaataja unenäolisele teekonnale. Oled sa mõelnud kunagi, kuidas pilved tekivad? Loomulikult toimetab igal aasal üks vanake, kes kõik lambad ära pügab ja nende pehme villa taevasse saadab. Valgetest lammastest saavad valged pilved, mustadest lammastest aga vihmapilved.

Sama kehtib ka täiskuu kohta — üks tiim näeb pidevalt vaeva, et kuu taevasse sättida. Need sürrealistlikud visuaalid ja lood ajavad sassi kõige igavamadki argised mõtted ning pakuvad inspiratsiooni ka oma kujutlusvõime rakendamiseks. Igale faktile võib ju välja mõelda alternatiivse müstilise seletuse!

Author: Erik Johansson — “Full Moon Service”
Erik Johansson “Täiskuu teenindus”

Näituse sõnumi edastamiseks ühendasid VIVISTOP Telliskivi ja Fotografiska Tallinn oma jõud. Üheskoos otsustati korraldada töötuba, kus lapsed saavad osa sellest maagiast giidiga näitusetuuril ning meisterdada endale näituseainelise täiskuu-lambi. Sest, kes teab, millal Eriku piltidelt juba tuttav Täiskuu-teenindus kiiresti abi võib vajada, et taevas sirav kuu jälle värskema vastu välja vahetada.

“Eriku näitus on lõputu inspiratsiooniallikas ja on ütlemata äge näha, kuidas see inspiratsioon leidis ka rakendust VIVISTOP loovuslaboris, kus ka kõige keerukamad mõtted saavad teoks lendleva kergusega.“ — Elo Aun, Fotografiska Tallinn

Retk täiskuu ajal

Maagiline teekond sai alguse Fotografiska fotogaleriis, kus giidi juhendamisel tutvusid lapsed Erik Johansoni kunstiteoste loomislooga ja said seeläbi ülevaatlikuma kogemuse kogu näituse kontseptsioonist. Pärast kiiret energialaengut maitsva lõunasöögi näol Fotografiska kohvikus, avas VIVISTOP Telliskivi kuu meisterdamise töökoja.

Lapsed Erik Johannsoni fotonäitusel. Foto: Elo Aun

Kõigepealt tuli meisterdada kuumaastik — läbipaistev kera kaeti õhukese värvikihiga ja peale puistati liivaterasid. Värvimiseks kasutati Fotografiska näituste produktsioonist ülejäänud seinavärvi ja viimistluseks pimedas helendavat spreid. Seni, kuni värv kuivas, sai kätt proovida jootmises. Skeemi alusel kinnitati kõik olulised elektroonikajupid (LED pirnid, takisti, kuul-lüliti, patareisalv, patareid) akrüülist aluse külge ja joodeti olulised kohad omavahel kokku.

Kera kaunistamine värvi ja liivaga. Foto: VIVITA Estonia
LED pirni jootmine. Foto: VIVITA Estonia

Kui LED-pirnid põlema süttisid, sai edasi liikuda viimase tegevuse juurde, milleks oli täiskuu-lambi kokku panemine. Selleks oli vaja puidust lambi alus kuumaliimipüstoli abil kokku liimida ja akrüülist alus koos elektroonikaga kera sisse liimida. Ja voilà, täiskuu saigi valmis ja testimine võis alata. Millist valgust näitab kuu pimedas?

Puidust aluse kokku liimimine. Foto: VIVITA Estonia

Nii valmiski Täiskuu teeninduse tiimi jaoks valmis 12 omanäolist täiskuud, mille töötoas osalenud lapsed koju kaasa said võtta, et Erik Johanssoni kunstist saadud inspiratsioonist jätkuks veel kauaks, et valgus öösel nende und kaitseks ja unenägusid valvaks. Ja kes teab, ehk on meil peagi just sellest töötoast inspiratsiooni saanud uued ja andekad fotokunstnikud!
Lapsed aga, olge valvel, sest varsti võib Täiskuu-teenindus uksele koputada.

Valmis Täiskuu-lambid. Foto: VIVITA Estonia

Kes veel aga ei ole näinud, siis Erik Johanssoni fotonäitus “Ääretagused paigad” on Fotografiska Tallinnas üleval kuni 17. jaanuarini 2021. Nobedamad näpud võivad ennast ka proovile panna Täiskuu-lambi meisterdamisel👇. Täiskuu teenindus on iga abi eest tänulik!

Aitäh Fotografiska Tallinn fotokunstikeskusele põneva väljakutse eest!

Töötoa autorid Vera Naydenova ja Heikko Ellermaa.
Tekst Eva Liisa Kubinyi, fotod Sigrid Kägi/VIVITA Estonia.

Proovi järele: täiskuu retsept

Täiskuu-lamp koosneb kolmest põhilisest osast: kera, alus ja valguslahendus.

Täiskuu

  • 1 plastkera — saadaval Arte poest (d = 13cm) või Karnaluksist (d = 16cm),
  • 2 värvi (vaja on ainult musta ja valget, millest kokku segada paar erinevat tooni halli), soovitav kasutada akrüülvärvi, mis kuivab kiiresti ja on samuti saadaval Arte või muust kunstitarvete poest.
  • 2 švammi

Kata värv õhukese kihina, et valgus läbi paistaks. Tee erinevaid tumedamaid ja heledamaid alasid. Parim on värvi kanda švammiga tupsutades, et see jääks ühtlane ja ei oleks liiga paks. Lase kuivada.

Veel ideid: Lisa veidi liimi ja vala see üle liivaga, et saada huvitavam tekstuur. On olemas ka pimedas helendavad pihustatavad värvid, mida saad kanda kuu pinnale.

Kera kaunistamine. Foto: VIVITA Estonia

Alus

  • vineer või tugevam jäik papp

Mudel ja soovitavad mõõdud vastavalt ülal viidatud plaskeradele on allpool skeemil. Parima tulemuse saad, kui valid aluse suuruse vastavalt kera diameetrile, nii istub kuu kenasti oma pesas. Vihje: kui sul kera on olemas, saad kera järgi joonistada kaare ja võtta ülejäänud mõõdud skeemilt.

Kokku panek on lihtne, lõika välja kolm aluse detaili ja liimi näiteks kuuma liimiga detailid peenemaid külgi pidi üksteise külge.

Puidust aluse kokku liimimine. Foto: VIVITA Estonia

Valgus

  • 2 valget LED pirni — saadaval siit
  • 1 takisti 68ohm (sõltub kasutatavatest LED pirnidest, aitab pikendada ledide eluiga) — saadaval siit
  • 1 kuul-lüliti — saadaval siit
  • 1 ümmargune patarei pesa 2 CR2032 patarei jaoks — meie kasutasime ümaraid, aga sobib ka selline
  • 2 nööp-patareid mõõdus CR2032 — saadaval enamuses tavalistes poodides

Detailide paigalduseks sobib akrüül kõige paremini, kuid selle võib vabalt asendada ka heledat tooni papiga. Skeem paigutuse ja ühendamise osas on siin:

Skeem elektroonika ühendamiseks
Jootmisskeem. Foto: VIVITA Estonia

Paigalda detailid alusele, pööra alus teistpidi ja jooda detailid kokku jadamisi nagu skeemil näidatud. Vihje: kõik detailid on alusel pealpool, kõik ühendused ja juhtmed allpool. Kuul-lüliti ei ole tingimata vajalik, kui patareipesa on lülitiga. Samas see annab võimaluse kuu kuplit avamata valgust sisse ja välja lülitada.

Aseta alus kera sisse ja kinnita külgedele kuuma liimiga, et see ei hakkaks kuud keerates liikuma.

Kids and Youth Creativity Accelerator