Ringdisaini töötuba — ehete valmistamine Stella Soomlais Studio nahajääkidest

Möödunud reedel saime vivinautidega kokku, et mõelda, mida saaksime teha nahajääkidest, mida saime meie healt partnerilt Stella Soomlaisi käest. Vivitas väärtustatakse kestlikku filosoofia süsteemset integreerimist õppeprotsessi ning paljudes tegevustes kasutame erinevatest ettevõtetest saadud tootmisjääke.

Vivinaudid Stella Soomlaisi stuudios külas. Fotod: Vivita Estonia

Enne töötoa algust külastasime Stella Soomlaisi stuudiosse, kus vivinaudid said tutvuda, kuidas tooted valmivad, milline on toote eluiga ja mis saab seejärel, kui kotiomanik otsustab, et nüüd on õige aeg anda enda vana kotile uus elu. Tutvusime materjali valikuga, uurisime milliseid tööriistu ja instrumente neil stuudios kasutusel on, kuidas neid kasutada saab ning juhul kui käepärast ei ole samu tööriistu, millega on võimalik neid asendada.

Fotod: Vivita Estonia

Saime teada, et kottide disain lähtub Stella Soomlaisi poolt välja töötatud Round 2 põhimõttest, mis võimaldab nii toodet kui materjali hoida ringluses pikemat aega. Seetõttu on esemete disain minimalistlik ja igal detailil on oma funktsioon. Selleks, et jääks võimalikult vähe lõikusjääke peale toodete välja lõikamist, on kottide disain mõeldud nii, et optimiseerida materjalikulud. Suuremaid nahajääke kasutatakse Stella Soomlais stuudios erinevate aksessuaaride valmistamisel. Väiksemad tükid ärkavad ellu nende stuudio poolt läbiviidud töötubades ning annetades erinevatele asutustele.

Töötoa algus Vivistopi stuudios. Räägime ringidisainist. Fotod: Vivita Estonia

Nii mõtlesime ka meie, et on aeg panna käed külge ja teha uued esemed nahajääkidest, mis on seisma jäänud. Alguses arutasime, mis on ringdisain ja millised on ringdisainil põhimõted. Saime teada, et ringmajanduse idee on lähtuda loodusressurside ülekasutamisest ja sellega kaasnevatest keskonnamõjudest. Tutvustasime vivinautidele käsipressi, mis on meie stuudios kasutusel juba pikemat aega. Igaüks mõtles välja, millise eseme ta nahajääkidest valmistada soovib ja seejärel asusime vivinautidega tööle.

Lenna isetehtud kõrvarõngastega. Fotod: Vivita Estonia

Ehete valmistamise töötoas valmisid lihtsalt ja minimaalsete vormidega nahast tootmisjääkidest kõrvarõngad, käevõrud. Vivinaudid said laserlõikuri abiga graveerida nahast käevõrudele mõned mõtteterad ja initsiaalid, paigaldada trukid ja meisterdada kõrvarõngad. Ehteid dekoreeriti erinevates tehnikates ning kõik olid töötoa lõpus väga rahul enda valmistatud ehetega.

Vivinautide poolt valmistatud nahajääkidest ehted. Fotod: Vivita Estonia

Sellised tegevused aitavad lastel avastada uusi valdkondi ja arendada enda huvisid. Praktikute kaasamine annab lastele võimaluse õppida reaalsetest kogemustest ning näha, kuidas teadmised ja oskused saavad rakendust igapäevaelus. Lisaks aitab see lastel leida huvi erinevate elukutsete vastu ning inspireerida neid oma tulevikuplaanide kujundamisel. Samuti suurendab päriselu praktikutelt õppimine laste enesekindlust ja motivatsiooni õppimisel, sest nad näevad, et nende õppimine ja pingutamine on oluline ning saab rakendust reaalses maailmas.

Suur tänu Stella Soomlais stuudio tootmisjääkide eest! ❤

Tekst ja fotod: Vivita Estonia
Juuli 2023

--

--