Rahvusvaheline loovuse keel — kultuurivahetuse, ettevõtluse, disaini ja tehnoloogia päev

Erinevate kultuuride ühendamine võib kujutada endast märkimisväärset väljakutset, eriti kui kõne- ja kirjakeel erinevad oluliselt. Juuli lõpus tervitasime meie Tallinna stuudios 12 Jaapani noort Uda linnast Nara prefektuuris Jaapanis, et ühineda kohalike vivinautidega suvekooli päeval, et suurendada ettevõtlikku mõtteviisi ja loovust. Läbi ühiste uurimuste ja katsetuste kaudu tekkisid uued sõprussuhted. Kujutage ette — 5–10 aasta pärast ehitavad need Eesti ja Jaapani noored koos maailmamuutvaid tooteid.

Uda ja Tallinna noorte kohtumisel ilmnes nende päritolu erinevatest kultuuridest, mida iseloomustasid erinevad keeled ja kirjasüsteemid. Loominguliste töötubade kaudu leidsid nad aga ühise pinnase, mis ületas nende esialgsed oletused. Ühe päevaga õnnestus neil noortel luua ühine keel nii otseses kui ka metafoorilises tähenduses, luues samal ajal ka värskeid sõprussidemeid. Süvenedes teemadesse nagu ettevõtlus, disain ja tehnoloogia, oli üks väärtuslikumaid arusaamasid vastastikune mõistmine.

Päeva alustasime lühiettekandega Vivitast, rääkisime meie filosoofiast ja väärtustest ning tutvustasime päeva kulgu. Iga osaleja sai kakskeelse nimesildi, mis oli kirjutatud nii inglise kui jaapani keeles. Eesti noored aitasid kaasa jaapani lastenimede transkribeerimisel ladina tähestikku ning jaapani noored kirjutasid eesti laste nimed kanji tähestikus. Nimesildi algatus oli erakordne katalüsaator, mis soodustas sidemeid erinevatest kultuuridest pärit noorte vahel. Eriline tunnustus ja tänud Naole, kes aitas terve päeva jooksul usinalt jaapani-inglise tõlkega.

Kuid aega polnud raisata ja seetõttu asusime oma päeva esimesele töötoale: taaskasutatud plastist seinakellad.

Osalejad jaotati rühmadesse ning paika pandi eelistused nii purustatud plasti värvitooni kui ka disaini osas. Üks grupp otsustas luua Eesti ja Jaapani lippu ühendava seinakella, kuigi puudu oli musta värvi plastist.
Sellegipoolest osutus see takistus ebaoluliseks, arvestades, et Vivistop stuudio on koduks ka Precious Plastic Estonia plastiku ümbertöötlemise enklaavile. Vivinaut Sassi asjatundlikkusest juhindudes sai igaüks õppida plastikpurusti kasutamist ja omandada praktilisi kogemusi aparaadiga. Kui see takistus on ületatud, võis loomeprotsess sujuvalt jätkuda.

Teine meeskond lõikas laserlõikuriga juba taaskasutatud plastlehest välja südamekuju. Kui kellad valmis said, oli aeg kellaosutite lisamise teel kell kokku panna. Mõnel meeskonnal õnnestus kellad kiiremini valmis saada, nii et nad meisterdasid karbi, mille Jaapani noored said oma koju Uda linna tagasi viia. Töötoa lõpuks valmis neli omanäolist seinakella!

Lastel polnud mitte ainult lõbus oma seinakellade meisterdamine, vaid nad said ka väärtuslikke õppetunde säästvuse ja plastijäätmete vähendamise olulisuse kohta. Nad said praktilise kogemuse tööriistade ja masinate kasutamises, arendades oma peenmotoorikat ja probleemide lahendamise võimeid. Tegevuse meeskonnatöö aspekt aitas neil ka suhtlemist ja koostööd harjutada. Kokkuvõttes oli see rikastav kogemus, mis ühendas lõbu ja õppimise tähendusrikkal viisil.

Järgmisena oli aeg minna lõunat sööma Fotografiska fotokunstikeskusesse — Vivita heale naabrile ja koostööpartnerile.
Hikari Fotografiskast oli lahkelt valmistanud toidule sildid nii inglise kui ka jaapani keeles. Koos Carlo Vivita ja Fotografiska toiduteaduse ühisvaraga tutvustasid nad Fotografiska restorani katuseaeda ja köögi null-kulu filosoofiat.

Peale lõunat tutvustasid vivinaudid oma isiklikke ettevõtlusprojekte, millega nad Vivitas käies tegelenud on.
Karolin (13a) rääkis oma teekonnast noore ettevõtjana ja oma idufirma Mastermindi loomisest, mis arendab lastele isetegemise teaduskomplekte.

Jaan (13a) armastab matemaatikat ja ei saa aru, miks see iga teise lapse puhul nii ei ole. Küll aga tunnistab ta maiustuste universaalset veetlust. See teadlikkus on pannud ta töötama leiutise kallal: masin, mis jagab viie erineva matemaatilise võrrandi eduka lahendamise eest preemiaks komme.

14-aastane Silver ja 12-aastane Sass on noored, keda huvitab väga finantskirjaoskus ja rahatarkus. Vista Global programmi ajal kavandasid nad prototüüpe noortele mõeldud rakenduse rahaasjade jälgimiseks, eelarve haldamiseks, investeerimiseks, raha säästmiseks ja arusaamade saamiseks selle kohta, kuidas rahaga nutikalt käituda.

Credit: Vivita

Järgmisena toimus töötuba, mille eesmärk oli kujundada Telliskivi Loomelinnakule omanäolised lamamistoolid, mis soodustaksid sügavamat kogukonnatunnet. See meeldiv väljakutse oli mõeldud selleks, et julgustada lapsi tegema koostööd meeskondades, andes neile vabaduse oma materjale käsitsi valida. Täieliku juurdepääsuga Vivistopi stuudio laiaulatuslikele tööriistadele ja ressurssidele — erinevatest masinatest ja materjalidest, nagu pihustusvärvid, akrüülid ja digitaalne lõikur –, said noored oma loomingulised impulsid valla päästa. Töötoa tulemusena on Telliskivi õueala nüüd sisustatud 7 omanäolise ja lõbusa lamamistooliga, mida saavad nautida kõik ala külastajad.

Päeva tipphetk oli “tee-ise” draakoni kokkupanek, mida juhib Vivita patenteeritud tehnoloogia — Viviware Cell.
Tõepoolest, sa lugesid seda õigesti! Töötoa eesmärk oli sujuvalt integreerida tehnoloogia ja disain. Ehitasime edukalt üleelusuuruste proportsioonidega draakoni, mis nüüd Vivistop Telliskivi ateljee varikatuse all hõljub. Kaunistades kogu draakoniskulptuuri Jaapani paberiga, lõime seejärel ühenduse draakoni ja Viviware Cell vahel, võimaldades sellel stuudio laes lendu tõusta.

Draakoniskulptuur kaeti traditsioonilise Jaapani paberiga, mis lisas projektile erilise hõngu. “Washi” on jaapanikeelne sõna traditsioonilise paberi kohta, mis on valmistatud taastuvatest taimsetest kiududest nagu mooruspuu, kanep ja gampi. Washil on Jaapanis pikk ajalugu, mis ulatub tagasi üle 1300 aasta. See on olnud Jaapani kultuuri ja esteetika oluline osa. Meil vedas, et saime kasutada otse Uda linnast kohale toodud paberit. See paber on valmistatud kvaliteetsetest materjalidest ning on tuntud oma vastupidavuse ja tugevuse poolest. Uda linnas kasutatakse paberi valmistamisel mitmeid eritehnikaid ja seda protsessi on edasi antud põlvest põlve. See muudab selle ideaalseks mitmesugusteks otstarveteks, sealhulgas selle massiivse draakoni valmistamiseks! See töötuba ühendas traditsioonilisi ja kaasaegseid elemente, kasutades nii paberit kui ka tehnoloogiat, et luua midagi ainulaadset ja tähenduslikku.

Päeva jooksul ja töötubades oli tõeliselt tähelepanuväärne näha, kuidas lapsed kasutasid sujuva suhtluse hõlbustamiseks selliseid tööriistu nagu Google Translate ja Deepl. Jälgida, kuidas osalejad neid ressursse omaks võtavad, oli südantsoojendav, soodustades nendevahelisi sidemeid. Igasuguse õnne korral püsivad need vastleitud ühendused aja jooksul, võimaldades neil edaspidi ühendust hoida.

Erinevaid vaatenurki ja kogemusi koondades saame luua uusi lahendusi ja lähenemisi globaalsetele väljakutsetele.

Vivita x Uda City suvekoolipäev on suurepärane näide ülemaailmsest koostööst tulenevatest soodsatest tulemustest. Vivita ja Uda Cityga sarnaste partnerluste kaudu muutub käegakatsutavaks potentsiaal anda lastele ja noorukitele ressursse ja teadmisi, mis muidu jääksid tabamatuks.

Kindlasti on ülioluline alustada nende projektidega juba varases eas, sest see võimaldab lastel arendada globaalset mõtteviisi ja kasvada üles teiste kultuuride ja vaatenurkade vastu. See aitab sisendada lastes empaatia- ja kaastunnet, millel on pikaajaline kasu. Kui lapsed suhtlevad positiivselt erineva taustaga inimestega, suureneb oluliselt tõenäosus, et nad arenevad tulevikus avatud mõtlemisega, kaasavate ja sallivate täiskasvanutena.

Rahvusvaheline koostöö ei too mitte ainult vahetut kasu, vaid aitab luua ka pikaajalisi suhteid ja võrgustikke. Need sidemed võivad tekitada tulevasi koostöö-, partnerlus- ja sõprussuhteid. Neid võrgustikke ehitades saame luua omavahel paremini seotud ja rahulikuma maailma.

Südamlik tänu Mai ja Key’le Next Innovationist ja Uda linnast toetuse ja koostöö eest. Ilma nendeta poleks see üritus võimalik olnud. Täname kõiki suvekoolist osa võtnud Tallinna vivinaute ja Uda linna lapsi. Teie entusiasm, loovus ja uudishimu tegid sellest unustamatu kogemuse kõigile asjaosalistele.
Jätkame uue põlvkonna uuendajate inspireerimist!

Foto: Next Innovation

Tekst: Vivita Estonia
Fotod: Vivita Estonia, Next Innovation
August 2023

--

--