Puidust instrument — rütmid ja helid läbi loovuse

8. augustil toimus VIVISTOP Telliskivi stuudios koostöös Eesti Leiutajate Liiduga Puidust instrumendi töötuba, kus osalejad said ise ehitada nii löökoreleid kui ka labatseid, millega valminud pilli mängida. Rütmitunnetust õpetas noortele tuntud trummar Toomas Rull.

Seda teavad kõik, et muusika on loovtegevus. Võrdluse võib tuua ka pillide disainimise ja meisterdamisega. Töötuppa olid kokku tulnud erinevad vivinaudid, olgu sul siis muusikaline haridus või mitte — teretulnud olid kõik!

Töötoa alguses tutvustas Löökorelit tromboonilahenduse kasutamisega prototüübi looja Aare Nõmm — elupõline rahvusvaheliselt tunnustatud muusikainstrumentide parandamise ja restaureerimise meister.

Kas teadsid, kui palju oreleid on Estonia kontserdisaalis asuval orelil?
Tervenisti 3500!

Alguses tutvusid ja testisid vivinaudid Aare Nõmme poolt leiutatud löökpilli kasutajasõbralikkust ning katsetati, kuidas sellega uusi rütme luua. Ühiselt avastati, et löökpilli on kergem ja muidugi ka vahvam mängida koos paljude sõpradega.

Peale sisukat sissejuhatust ja pilliga tuttavaks saamist asusime puidutöökojas tööle uute löökpillide kokku panemisega. VIVITA põhieesmärk oli näidata noortele muusikahuvilistele, et on ka muid muusikainstrumente peale kitarride, trummide, klaverite, jms. Lisaks, et igaüks võib leiutada uudse pilli kättesaadavatest materjalidest ja lihtsate vahenditega oma loovust kasutades.

Kui pillid olid valmis liimitud, akutrelliga kruvid sisse kruvitud, puit siledaks lihvitud, jäid pillid pitskruvide vahele kuivama. Kuna löökorelit ei saa lihtsalt kätega mängida, siis hakkasime pihta labatsite ehitamisega. Iga vivinaut tegi valmis enda isikliku labatsi — just sellise nagu endale kõige rohkem meeldis. Labatsid tulid erinevates mõõtudes, kujudes ja materjalides. Aitäh Lincona Põrandakeskusele, kes varustasid vivinautide tööd laminaatmaterjalidega!

Enne veel, kui sai hakata pilliga erinevaid rütme koos välja mõtlema ja katsetama, võeti löökoreli prototüübi looja poolt vastu väljakutse — mõelda pillile välja erinäoline ja huvitav nimi! Väljapakutud nimede seas oli nii Kookospähkel, Vivipill, Vivito kui ka VI/PI.

Toreda lõpphüüde töötoale andis tuntud Eesti muusik ja oma ala ekspert trummar Toomas Rull. Toomas andis muusiku-poolse eksperthinnangu valminud pillile ning üheskoos töötoas osalejatega loodi uusi ja põnevaid erinevaid rütme. Toomas mainis, et veel oleks vaja juurde ehitada mõned orelid. Ikka selleks, et saaks kokku terve oktaavi ning siis saab sellega juba veel rohkem muusikat luua. Töötoas osalejad tegid omavahel nalja, kui vaid mõelda, kui palju aega võttis aega Estonia kontserdisaali 3500 oreli ehitamiseks.

Suur tänu Eesti Leiutajate Liidu leiutajale Aarne Toomsalule, löökoreli prototüübi loojale Aare Nõmmele ning tunnustatud muusikule Toomas Rullile.

Fotod: VIVITA Estonia

--

--