Põsanka — Ukraina lihavõttemunade kaunistamise kunst

Põsanka, (ka pysanka) on batika meetodil kaunistatud Ukraina lihavõttemuna. Sõna tuleb tegusõnast pysaty (писати) “kirjutama”, sest kaunistused pole mitte maalitud, vaid vahaga kirjutatud. Põsanka ei ole üldine termin vaha-meetodil kaunistatud munadele, vaid viitab just põsanka munadele, millel on kujutatud Ukraina rahvamustrid. Põsanka on traditsiooniline Ukraina muna, mida kaunistatakse vaha ja looduslike värvidega ning mida kasutatakse peamiselt kaunistuseks pühade ajal.

Põsanka traditsioon ühendab ukrainlasi, seda kannavad nii kirikuga seotud inimesed kui ka need, kes kirikuga seotud ei ole. Põsanka munade vahetamine ja kinkimine on inimestele olulise tähendusega. Põsanka munad ei ole mõeldud söömiseks, neid hoitakse alles.

Velida Kent’i loodud Põsanka munad. Foto: Velida Kent

Põsankade ajalugu ulatub tagasi paganliku aega, kui mune kasutati rituaalsetel eesmärkidel. Vanas Ukrainas usuti, et muna kujutab endast uut elu ja uut algust, seega peeti seda tähenduslikuks kingituseks uue aasta, pulmade või sünnipäeva puhul. Kristliku ajastu saabudes hakkasid põsankad olema kristliku sümboolikaga kaunistused. Neid kaunistusi kasutati kirikupühade, nagu näiteks lihavõtted ja jõulud, kaunistamiseks.

Põsankade kaunistamise kunsti on edasi antud põlvest põlve. See on olnud oluline osa Ukraina kultuurist ning tänapäeval võib seda leida ka teistes riikides, kus on suur Ukraina kogukond. Põsankad on tuntud oma keerukate kaunistuste ja sümboolika poolest, mis annab igale Põsankale ainulaadse tähenduse.

Lind — õnne sümbol.

Vahetult enne lihavõttepühi oli vivinautidel võimalus õppida Põsanka tegemist, juhendajaks Velida Kent, kes on seda kunsti õppinud ja jaganud juba aastakümneid. Töötoa alguses tutvustas Velida lastele Põsanka ajalugu ja kultuurilist tausta. Lapsed kuulasid huviga, eriti avaldas muljet see, et et Põsanka valmistamine on väga oluline Ukraina kultuuripärandi säilitamiseks — selle kunsti õppimine aitab lastel mõista ja hinnata teiste kultuuride traditsioone.

Peale teooria kuulamist asusid vivinaudid tegutsema! Et Põsankat tehakse tühjaks puhutud munadele, said lapsed kohe järele proovida, kuidas munade tühjendamine päriselt käib. Kuna keegi lastest ei olnud seda kunagi varem teinud, oli munade puhumine ühtviisi põnev ja natukene hirmus samaaegselt. Ahisilla taluaia munadest väljapuhutud rebud ja munavalge läksid aga koheselt kööki kasutusse — Vivita köögivõlur Carlo valmistas neist imelised muna-muffinid.

Munade tühjendamise katsed ja valminud maitsvad muffinid.

Tühjadele munadele joonistati Velida juhendamise järgi mustrid, tänu lihtsale ja loogilisele juhendamisele oli mustrite tegemine lõbus ja jõukohane kõigile. Velida oli lastele ettevalmistanud töölehti erinevate sümbolite, motiivide ja nende tähendustega. Põsankate valmistamine on aeganõudev, kuid lapsed olid väga innukad ja õppisid kiiresti.

Mustrite ja sümboolika kandmine munadele.

Kui mustrid munadele joonistatud, algas värvide mäng! Selleks, et värvid jääksid munadele täpselt neisse kohtdadesse ja neis toonides, nagu lapsed soovisid, kaeti munad järk- järgult mesilasvahaga. Kõigepealt kaeti vahaga need kohad, mis pidid lõpuks jääma valgeks, seejärel järjest järgmised vahakihid ja värvid — oluline oli meeles pidada seda, et värvid kantakse peale järjekorras heledast tumedamaks.

Põsanka stiilis munade kaunistamine.

Velida oli ette valmistanud laia värvipaleti nii, et ka kõige põnevamad värvikombinatsioonid said munadele kantud. Üks oluline asi, mida Põsanka muna kaunistades meeles pidada on ka see, et kui muna kogemata maha kukub, siis seda kahjuks enam kasutada ei saa ning tuleb võtta järgmine muna-molbert ning alustada mustri joonistamist uuesti.

Põsanka munadele värvide kandmine.

Lapsed oli musterid välja mõeldes ja munadele kandes väga julged ja loomingulised ning valminud munad olid tõelised kunstiteosed!

Vivinautide valmistatud Põsanka munad.

Kui soovid ka ise Põsanka valmistamist proovida, siis siin on lihtne õpetus:

 1. Vali välja värsked kanamunad ja lase neil toatemperatuuril seista paar tundi, et need oleksid vähem haprad.
 2. Tee väikese nõelaga munale õrn auk mõlemasse otsa.
 3. Puhu ühte auku kuni kogu munamass tuleb välja teisest august.
 4. Kuumuta spetsiaalne vahapintsel küünla kohal ning võta vaha. Ettevaatust, vaha muutub vedelaks ja on kuum!
 5. Kasutades kitsast vahapintslit, kanna vaha munale, et moodustada esimesed motiivid. Võid joonistada geomeetrilisi mustreid, lillede kroone, päikesekiiri, ristikuid ja muid kujundeid. Võid kasutada erinevaid värve.
 6. Kasta muna keedetud vee ja veiniäädika segu sisse — see aitab värvidel paremini kinnituda.
 7. Kasta muna värvi sisse. Selleks võid kasutada looduslikke värvaineid nagu punane peet, sibulakoored, kummel jne. Jäta muna värvi sisse nii kauaks, kuni värv on saavutanud soovitud tooni.
 8. Eemalda muna värvi seest ja lase kuivada.
 9. Korda protsessi vaha kandmise ja värvimisega, kuni munad on kaetud soovitud motiividega.
 10. Lase värvitud munadel täielikult kuivada.
 11. Eemalda vaha muna pinnalt, kuumutades seda küünlaleegi kohal
 12. Lase munadel lõplikult kuivada.
Velida Kent ja vivinaudid.

Põsanka kaunistamine on suurepärane viis tutvustada lastele uut kultuurilist traditsiooni ning arendada nende käelist osavust ja loovust. Tutvustades lastele erinevaid kultuure, saame aidata neil arendada avatud mõtlemist ja suuremat kultuuridevahelist mõistmist. Lapsed õpivad mõistma, et on olemas erinevaid vaatenurki ja arusaamu ning et nende enda kultuur pole ainus võimalik viis elada. Oluline on näidata juba varajasest east, et kõik kultuurid on väärtuslikud ja et erinevused on midagi, mida tuleks hinnata ja austada.

Aitäh Velida Kent, et jagasid oma aega ja teadmisi vivinautidega!

Aitäh Ahisilla taluaed imeilusate ja maitsvate munade eest!

Tekst ja fotod: Vivita Estonia

--

--

Vivita Estonia / Vivistop Telliskivi