Olivia õpetab disainima digisünnipäevakaarte

Vabategevus VIVISTOP Telliskivis on iga päev omamoodi, sest me ei tea kunagi, kes on stuudios ja mis ideed parasjagu teostamisel on. Meie leiutamislaboris ei jää keegi käed rüppes istuma, sest alati on ruumis keegi, keda inspireerida või kellelt ise inspiratsiooni saada.

VIVITA üks eesmärkidest on anda lastele arusaam, et ka nemad saavad muuta maailma, rääkides kaasa teemadel, mis neile korda lähevad. Kaasame lapsi päriselu projektidesse ning me ei kohtle lapsi “lastena” vaid kui täiskasvanutega võrdsetena. Et meie eesmärgid ei jääks vaid ideede tasandile, on VIVITA mitmed töötoad läbi viidud just laste poolt ning teemadel, mis neid kõige rohkem kõnetavad — näiteks on VIVITAs Mirtel ja Susi õpetanud, kuidas tuunida oma igavad tennised ägedaks, Mia on õpetanud animatsioonikunsti, Karolini teadustöötubades on õpitud jäätise ja või tegemist, limonaadi värvi muutmist ning loomulikult populaarse lima tegemise teadust. Eesti lapsed on käinud ka Lõuna-Koreas, Seoulis õpetamas sealsetele lastele toiduteaduse ning toidutegemise nippe ja trikke. Energia ja dünaamika, mis tekib töötubades, mida viivad läbi lapsed ise, on tunduvalt erinev sellest, kui töötuba viivad läbi täiskasvanud. Rääkimata sellest, et eakaaslastele oma teadmisi jagades muutuvad lapsed enesekindlamaks ning kinnistavad ka teistes arusaama sellest, et oma teadmisi jagada, ei pea ootama täiskasvanuks saamiseni.

Saage tuttavaks, tema on Olivia!
Olivia on uudishimulik ja energiline VIVITA liige, kes saab sel suvel 9-aastaseks. Olivia meelistegevusteks on tantsimine ja VIVITAs käimine, kuna meie juures saab ehitada ja meisterdada. Koolis on Olivia lemmikaineks kehaline kasvatus ja lemmiksöögiks emme tehtud lasanje.

Töötoa ettevalmistus

Olivia töötoa idee sai alguse ühel oktoobrikuu teisipäeval vabategevuse ajal. VIVITA juhendaja Steveli oli parasjagu arvuti taga, Canva veebileht lahti ning suurest uudishimust tahtis Olivia teada, millega ta tegeleb.

Canva on veebipõhine graafikakeskkond, mis pakub valmiskujundusi ja malle, mille abil luua trükiseid, veebikujundusi või plakateid. Võimalik on kujundada ka Zoomi taustapilte, logosid või luua esitlusi. Kogu kujundusprotsess käib suures osas tirimise-vabastamisega ehk drag and drop meetodil, vaja on korralikku ekraani, et brauseris kõik detailid näha oleksid ja kannatust, et hiirega detaile paika nihutada. Lisaks hulgale tasuta piltidele võib mõne dollari eest midagi asjalikku ka juurde osta. Väga palju leidub ka valmis tehtud põhjasid näiteks stiilse sünnipäevakutse, veebibänneri, reklaami roll-up kujunduse või uudiskirja jaoks.
Allikas:
https://www.veebimajutus.ee/blogi/veebilehe-pildid-graafika

Kuna nii Steveli kui Olivia on parasjagu suured kokandushuvilised, siis üheskoos hakkasid nad disainima retseptivihikuid — valisid internetist välja oma lemmikretseptid ning asusid kujundama. Olivia esimene disain Canvas oli šokolaadivulkaani retsept, mille abil ta õppis selgeks Canva tööriistad ja kopeeri-kleebi klahvikombinatsioonid kiirelt asjade tegemiseks. Canva abil kujundas Olivia postri ka enda loodud põgenemistoale ja Code Week töötubadele.

Olivia tehtud plakatid

Kui Olivia oli paarile sõbrale juba Canva tööriista tutvustanud, pakkusime talle välja võimaluse viia läbi Canva õpetamise töötuba ka kõigile teistele huvilistele.

Mõeldud-tehtud! Veebruarikuu lõpus saime Oliviaga kokku, et teha töötoaks ettevalmistusi. Olivia valis välja teema, mis aitaks lihtsalt kõiki tööriistu selgitada. Seejärel tegime ühiselt prototüüp-kujunduse, et kirja panna, millises järjekorras oleks kõige otstarbekam Canva kasutamist teistele tutvustada. Üks oluline osa töötoast, millele Olivia tahtis rõhku panna, oli, et iga osaleja saaks oma tööd esitleda.

“Töötoa ettevalmistusel meeldis see, et sain koos Steveliga neid asju teha ja mulle väga meeldib Canva programm.”

Canva töötuba Olivia juhendamisel

Digitaalsed sünnipäevakaardid

Avasime Zoomi lingi juba üks tund varem, et paika panna kaamerad ning olla kursis ekraanijagamise funktsioonidega. Kui kõik olid kohale jõudnud, tegime kiire tutvumisringi ning sujuvalt võttis Olivia kohe töötoa vedamise üle ning asus Canvat tutvustama. Koos tegemine ja õppimine läks superhästi — kõik osalejad kuulasid ja rääkisid kaasa. Kiire tutvustus tehtud, andis Olivia ülesandeks teha sünnipäevakaart 15 minutiga. Samal ajal, kui teised kujundasid, küsisime ja arutasime, milliseid värve nad kasutavad, kellele kaart luuakse ning mõned töötoas osalejad jagasid ekraanil ka oma tööprotsessi. Töötoa lõpus toodi tagasisidena välja, et Canva on võimalusterohke ja lihtne tarkvara, mida kasutada.

Töötoa juures meeldis see, et sain näha lõpus teiste ilusaid pilte ja teisi õpetada. Ma mängin kodus ka päris palju kooli ja olen õpetaja naabritüdrukutele. :)

Tekst: Steveli Säde
Pildid: VIVITA Estonia

Kids and Youth Creativity Accelerator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store