Toiduteadust populariseeriva lastesaate “Magus Molekul” 3. hooaja võtted VIVISTOPis

Juba teist suve järjest muutub VIVISTOP Telliskivi leiutamislabori köögisaar toiduteaduse teemalise lastesaate Magus Molekul võtteplatsiks, ning nagu juba kombeks — on saate kaasjuhtideks VIVITA säravad leiutajad.

Saage tuttavaks Freya, Oliveri ja Sohviga. Suvevaheaeg oli noorte trio jaoks sel aastal erakordne ning nad kõik nõustusid, et saates osalemine oli igati väärt kogemus.

Ettevalmistus kodus

Kõik kolm said endale koduse töö, milleks oli saatetekstide pähe õppimine. Oliveri sõnul see polnudki niivõrd raske. “Kohapeal toimus iga saate võte, kus pidi vastavalt stsenaariumile asjad ära tegema. Ühe 12-minutilise saate tegemiseks kulus umbes 3 tundi,” meenutas Oliver.

Ka Sohvi nõustus, et saatetekstide õppimine läks ladusalt — “harjutasin iga päev, hommikul ja õhtul nii peegli ees kui ka oma mänguloomaga”.

“Kodus pidin ma teksti enda omaks tegema ja pähe õppima. Ja riideid valima. Stuudios käisime pildistamas. Ja võttetiimiga saime kokku ka enne. Kohapeal harjutasime ja siis kohe filmisimegi”, võttis Freya kokku kogu ettevalmistusperioodi.

Vanad kalad?

Uus olukord tekitab nii põnevust kui ka hirme — kas ka noortel kaassaatejuhtidel oli mõni hirm?

Ainult üks — hirm, et midagi läheb untsu. Vaprad saatejuhid aga ei lasknud hirmul end häirida ning said suurepäraselt hakkama.

Melu võtteplatsil

Magus Molekul toob kokku kaks põnevat teemat — toidu ja teaduse. Kahvliahvi kokakooli eestvedaja Merle Liivak valmistab huvitavatest toiduainetest roogasid ning tuntud teadlane Aigar Vaigu koos kaassaatejuhtidega püüavad toiduained muuta põnevateks teaduskatseteks.

Mida põnevat aga toimus võtteplatsil?

Oliver meenutab: “Pidime mikrolaineahjus vee soojaks tegema, aga see ei läinud kohe soojaks ja tegime seda mitu-mitu korda, alles siis õnnestus. Saadet vaadates jääb aga mulje, nagu see oleks esimesel korral kohe õnnestunud.”

Freya tunnistab ausalt: “No ma kasvatasin tukka välja ja tukk oli juba silmadesse kasvanud. Ja siis võtetel ma ei öelnud, et ma tukka kasvatan ja mul lõigati see lühemaks. Pärast ma olin enda peale veidi pahane, et miks ma ei öelnud, et tegelikult ma ei taha, et tukk lühemaks lõigatakse. Aga pole hullu, kasvatan tagasi.”

Sohvi rääkis lähemalt: “Õunapatarei katse puhul avastasime, et olime ostnud valed õunad ning kiirelt tuli stuudiosse tuua uued hapukamad õunad. Õhupalli katse puhul lõhkes vett täis õhupall ja nüüd ma lihtsalt loodan, et mu nägu ei jäänud tobedalt ekraanile.”

Uued teadmised

Kõik kolm leiutajat olid esmakordselt saatejuhid ning võtteplatsil toimuv oli igati paeluv. Sohvi sai teada, et saatejuhina peab rääkima valjemalt kui muidu, et sõnum jõuaks ikka kohale. Oliver rääkis, kui vinge oli jälgida toimuvat kõrvalt ja mitmelt ekraanilt, kus iga ekraan näitas erinevaid vaateid.

Neid kõiki üllatas aga see, et lühikese saatelõigu filmimine võtab kordades rohkem aega, kui teleekraanile reaalselt jõuab. Nende jaoks oli hämmastav, kui palju tehakse tööd enne saadet ning kui suur meeskond saateproduktsiooni taga on. Lisaks saate juhtimisele, said lapsed rohkem aimu ka kaameratööst — näiteks lähivõtteid valmis toitudest tehakse eraldi, mitte ei filmita samal ajal teise kaameraga.

Kelleks tahad suurena saada?

Uurisime noortelt, kas saatejuhi amet võib olla üks karjäärivalikutest ning seepeale Oliver ütles kindlasõnaliselt, et temal on teine eesmärk. Freya teadis ka öelda, et tema tahab saada sisekujundajaks ja kohvikut pidada. Küll aga, kui mõni saade oleks nende teemadega seotud, võib ta saadet juhtida küll. Sohvi vastas seepeale, et saatejuhi pakkumisele ta ära ei ütleks ning Aigari ja Merlega juhiks iga kell uuesti saadet.

Nüüd, kus oled kogemuse võrra rikkam, mis nõu annaksid järgmistele saatejuhtidele?

Oliver: “Kõige tähtsam on see, et sa ei lähe võtete ajal närvi, kui midagi sassi läheb.”

Freya: “Kui tahad ennast proovile panna ja midagi uut kogeda, siis võiks kindlasti kandideerida. Kartma üldse ei pea, sest kõik on nii sõbralikud ja kui läheb valesti, siis saab uuesti teha. Julge peab olema ja tahtma teha, muud polegi vaja.”

Sohvi: “Õpi kindlasti oma tekst pähe! Muidu, kui koha peal teksti muudetakse, läheb eriti keeruliseks.”

Tragid saatejuhid said kingituseks Magusa Molekuli põlle ning meeldejääva kogemuse ETV võttemeeskonnaga. Lapsed mäletavad veel eredalt Merlet, Aigarit ja kogu tiimi ning kinnitasid, et koostöö nendega oli vahva!

Tekst: Steveli Säde
Pildid: Siiri Lubaso ja VIVITA Estonia/Sigrid Kägi

Kids and Youth Creativity Accelerator