Koolivaheajal oli lastel eriline võimalus osaleda 4-päevases MA+KE labi meistriklassis. MA+KE lab disainilabori eestvedamisel tutvustasime VIVITA liikmetele esmakordselt selle stuudio disainiprotsessi — alates kunstilisest ideest kuni täieliku ruumikontseptsioonini. Töötubade jooksul said lapsed õppida, kuidas mustreid joonistada, kuidas enda kujundatud pilte paberile või kangale trükkida, kuidas trükikojas mustreid printida ja kuidas oma teoseid ruumis eksponeerida.

Inspireerituna iidsetest disaineritest on MA+KE lab disainistuudio loonud omanäolise mustrite maailma. Kujutades juba väljasurnud või väljasuremisohus linde ja loomi, püüavad disainerid anda seeläbi loomadele uue identiteedi. Andes neile koha moodsas interjööris, võimaldab see mälestada möödunud aegu ja on ühtlasi ka üleskutse paremasse, loodust hoidvamasse tulevikku. MA+KE lab originaalsete teostega saab tutvuda siin.

“Meil oli väga tore 4-päevane koolitus koos Vivistopi juhendajate ja liikmetega! Mustrite töötuba oli ka meile endale põnevaks väljakutseks, kuna saime uue kogemuse, kuidas mustreid teistele õpetada ja ka enda tööprotsessi paremini mõtestada. Toredaks üllatuseks olid ka laste joonistused, mis tulid välja tõeliselt vahvad ja neid oli väga põnev mustritesse sättida. Mitme töö puhul sai lõpptulemus niivõrd tore ja huvitav, et neid võiks ka tulevikus kuskil kasutada ja meie väikesed pakendidisainerid teevad silmad ette ka suurematele kolleegidele. Lapsi kõnetas ka väljasurnud liikide teema ning joonistamine kulges sellises nohisevas inspiratsioonitulvas, et Vivita ruumid olid töötoa aja täidetud õhinat täis vaikusega. Loodame, et lapsed said ka tulevikuks väikese mõttelõnga, kuidas olulisi ja neid kõnetavaid lugusid jutustada läbi oma keskonna ja loomingu.” — Nele Kont, MA+KE labi disainer

MA+KE labi eestvedajad on Martin, Nele ja Kevin. Foto: VIVITA Estonia

Üks, kaks, kolm ja muster ongi valmis!

Töötubade sari algas suure elevusega — VIVITA liikmed kohtusid esimest korda MA+KE labi tiimiga. Lühikese jutuvestmise abil suutis disainerite trio — Martin, Nele ja Kevin — lapsed oma kujutlusmaailmas ürgsesse loodusesse viia, kus dodo linnud, kirjatuvid, Tasmaani tiigrid ja mammutid ja teised praeguseks väljasurnud loomad ja linnud vabalt ringi kapsasid. Oma lemmiklooma või -linnu valimise järel saidki lapsed kohe visandamisega alustada. Figuuri taustaks valisid nad taimekujutisi, geomeetrilisi kujundeid või põnevaid tekstuure.

Mustrite valmimise protsess. Foto: VIVITA Estonia

Koopiamasina abil said lapsed ka kohe näha, kuidas nende kujundatud pilt mustrilises korduses välja näeb. Tiigrid, sebrad, tuvid ja dodod ärkasid paberil ellu ning pakkusid vaatajaile visuaalset naudingut. Lapsed said kogeda mustrikorduse maagilisust — kordus tekitab omapärase rütmi, mis silmade ees virvendab ja söövitab pildi pikaks ajaks mällu.

Ohoo, minu muster pluusi peal!

Teisel päeval kerisime käised üles ja plätserdasime värvipottides MA+KE labi stuudios Põhjala tehases. Tekstiilidisaineri Britta Benno juhendamisel said lapsed osa võtta siiditrüki kiirkursusest ja külastada ka Britta ateljeed. Laste joonistatud mustrid olid eelnevalt juba raamidele valgustatud, nii et trükkimine möödus eriti sujuvalt.

Siidtrükk pluusi peale. Foto: VIVITA Estonia

Peale lühikest sissejuhatust said lapsed individuaalselt värvid kanda raamile, mis sealt edasi kandus kangale või paberile. Näiliselt keeruline tehnika sai lastele kiirelt selgeks ning töökoda mattus väledalt värviliste kujundite alla.

Mustritega kaetud karp

Avastusretk graafilise disaini imelisse maailma jätkus Digitrükk stuudio tootmisruumides. Lapsed said tutvuda erinevate näidistega, et aru saada masinate tehnilisest võimekusest ja hiljem said nad ka masinaid tööhoos näha. Eriti meeleolukaks osutus aga avastus, et trükimasin hakkas ootamatult laste endi tehtud mustreid printima. Mustrite paberile voolamist jälgisid lapsed erilise uudishimuga. Ikkagi ju nende endi kunstiteos.

Külastus aga jätkus nuputamisega — mustrid olid trükitud papile, millest sai kokku voltides karpi ehitada. Lapsed panid oma nobedad näpud tööle ja voila — karp saigi valmis! Vildikaid kasutades said nad ka teosed ära kaunistada ja uhkelt endaga koju kaasa võtta.

Kunstiteosed ruumis

Viimane päev algas aktiivse viimistlusega. Kõik valminud teosed leidsid omale kindla vormi — mustritega kangastest valmisid kotid ja paberid said liimitud lõuendile. Ja nii olidki lapsed valmis uueks väljakutseks — kuidas kunstiteoseid ruumis eksponeerida. Peale kiiret ajurünnakut leidis grupp, et ülemisel korrusel asuv ruum on täiesti tühi ja sobiks ideaalselt pop-up näituse ülespanekuks.

Kunstiteoste viimistlemine ja näituse ülespanek. Foto: VIVITA Estonia

Mõeldud, tehtud — lõngakera abil muundus ruum salapäraseks ämblikuvõrguks, kuhu peale sai riputada erinevad mustrid nii karbil, lõuendil või kangal. Nii kulmineeruski 4-päevane töötuba ühiselt näituse avamisega. Lindi läbilõikamise järel said kõik lähemalt igat kunstiteost nautida ja koos arutada kogu protsessi üle.

Mustri imelist maagiat saab ka kodus järele proovida! Joonista üks kujund ja pane see koopiapaberi abil korduma. Või pane ennast proovile joonistades sama kujundit 10 korda ühele paberile. Lase ennast vabaks ja lase pliiatsil ennast juhtida!

Imeline mustrite kordus. Foto: VIVITA Estonia

Aitäh kõikidele koostööpartneritele: MA+KE labile initsiatiivi ja innukuse, Britta Bennole siiditrüki tehnika tutvustamise, Digitrükk stuudiole ruumide esitluse, Wendrele kangajääkide eest.

Tekst Eva Liisa Kubinyi ja pildid Kevin Pineda, Vera Naydenova.

Kids and Youth Creativity Accelerator