Lapselt lapsele õppimine | Vivita liikmete poolt läbi viidud töötoad | Koolivaheaja eri

Mitte ainult täiskasvanud ei õpeta lastele uusi oskusi, et nende silmaringi avardavada. Vivita loovuskiirendis on lastel ja noortel võimalik läbi viia ja töötubasid teistele omavanustele lastele. Olgu selleks siis toiduvalmistamine ja kokkamine, programmeerimine, disainimine või lugude jutustamine — ampluaa on lai ja kirev. Selle kaudu saavad lapsed juba väikesest east peale suurepärase kogemuse, et jagada oma teadmisi ja oskusi teiste eakaaslastega.

Kuidas see protsess täpselt töötab? Tavaliselt näitab laps huvi välja, et Vivistopis töötuba läbi viia. Koos Vivita mentoriga määratakse nii kuupäev, kellaaeg, kestus, teema kui ka osalevate laste arv. Eeldame, et töötuba juhib vivinaut ise, Vivita on toetavas ja julgustavas rollis.

Vivinaut Mattiase (12-aastane) töötuba — Scratch’is programmeerimine

Scratchis programmeerimine on miski, milles on Mattias väga osav. Koolivaheajal läbiviidud töötuba oli talle juba Vivistop Telliskivis kolmas. Enne töötuba on Mattias alati varakult ja kohal, et kõik arvutid ja töötoas vajaminev ette valmistada. Töötoas osalejatele on ta ettevalmistanud erinevad verstapostid, et nad saaksid õppimiseksperimendist parima kogemuse. Töötoa vältel küsib ta lastelt erinevaid suunavaid küsimusi, näiteks mida nad arvavad, milline oleks õige järgmine samm. Selline tegutsemisviis ja õpetamine on tõeliselt kaasahaarav ning inspireeriv. Lisaks oli ta eelnevalt sisse seadnud mõned probleemid, mida oleks hea kõik koos mänguliselt lahendada. Sellest hoolimata jättis ta osalejatele ruumi ka ise katsetamiseks ja loomiseks, võimaldades neil oma mänge isikupärastada. Mattiase puhul on hämmastav tema selge hääl, jutuvestmine, sihikindlus ja kannatlikkus.

Vivinaut Sohvi (11-aastane) töötuba — Köögisaarel kokkamine

Kui on koolivaheaeg, siis on Sohvi Vivistopi tihe külaline, kuna kooli ajal elab ta välismaal. Igasuguste muude loomingulise tegevuse hulgas, mida talle Vivistopis teha meeldib, on talle kõige südamelähedasem kokkamine ja küpsetamine. Eelmisel suvel tutvustas ta meile tuntud Rootsi kladdkakat, mis on i-me-mait-sev šokolaadikook. Talvisel koolivaheajal õpetas ta teistele vivinautidele, kuidas teha eriti hõrke porgandimuffineid. Nagu kõlab kuulus ütlus: kui elu annab sidruneid, tuleb limonaadi teha — siis täpselt seda töötoas osalejad ka tegid. Töötoa lõpus said kõik suu magusaks maitsvate porgandimuhvinite ja magushapu limonaadiga. Sohvi puhul on imetlusväärne tema huumorimeel, otsekohesus ja siirus.

Vivinaut Karolini (13-aastane) töötuba — 3D kleepsud

Karolin oli üks esimesi vivinaute Vivistop Telliskivis. Kõikide nende aastate jooksul on ta osalenud kiirendiprogrammi Vista 1. lennus oma startupi Mastermindiga, mis on noorte seas väga tuntud kui DIY lima valmistamise komplektina. Ta on ise juhtinud mitmeid töötubasid nii Vivistopis kui ka väljaspool Vivistopi stuudiot — Kuressaares Gospas ja isegi Lõuna-Koreas Seoulis. Tema viimase aja kireks on digilõikuriga kleepsude valmistamine. Koolivaheajal viis ta läbi 3D-kleepsude tegemise töötoa. Karolini puhul on muljetavaldav tema sihikindlus, detailidele orienteeritus ja heasüdamlikkus.

Seega kutsume ka teisi vivinaute Vivistopi stuudiosse, et ennast proovile panna. See on suurepärane võimalus viia läbi töötubasid ning jagada oskusi ja teadmisi teiste eakaaslaste ja sõpradega.

Tekst ja fotod: Vivita Estonia
Märts 2023

--

--