Kas juust käib pihvi all või pihvi peal?

VIVITA noorte kokkade tegutsemist nii VIVISTOP Telliskivi köögisaare ümber kui ka Telliskivi Kirbuturul on märgatud ning see on tekitanud mõnusat elevust Telliskivi Loomelinnaku toidukohtades ja muudes ettevõtetes.

Noorte kokkade leidlikud ideed ja julgus köögis katsetada jäid silma Eesti ühele suurimale juustu- ja võitootjale, Epiimale. Epiim kuulub enam kui sajale kohalikule piimafarmerile. Epiima meiereid rajati juba 20. sajandi alguses — esimene neist 1910. aastal Põltsamaal ning teine 1911. aastal Järva-Jaanis. Täna valmistatakse Epiima meiereis ja koorejaamas juustu, võid ning piimapulbrit enam kui 120 000 tonnist puhtast kodumaisest toorpiimast aastas. Täht E nende nimes tähistabki Eesti piima.

VIVITA teeb hea meelega koostööd ettevõtetega, kes pööravad oma tegevuses tähelepanu ka jätkusuutlikkusele ning innovatsioonile. Epiima puhul on tegemist ettevõttega, mis hindab järjepidevust ja traditsioone, kuid panustab ka teadusuuringutesse ja innovatsiooni. Epiim on vastutustundlik ja jätkusuutlik ettevõte, väärtustades nii loomade heaolu kui keskkonnasäästlikku mõtteviisi. Täna on Epiim esimene Eesti ja Läti toiduainetööstus, kes on loonud jätkusuutlikkuse programmi, mõõtes süsiniku jalajälge ja kasvuhoonegaase.

Eesti ühe suurima või-ja juustutootja Epiima ajalugu Foto: Epiim

VIVITA liikmed ja vabatahtlikud on alati valmis põnevateks väljakutseteks. Kui Epiim tõi VIVISTOP Telliskivi stuudiosse oma tooteid, et kokkamishuvilised lapsed võiksid põnevaid retseptikatsetusi ette võtta, tuli lastele taaskord appi superkokk Carlo Vanzani Fotografiska Tallinn restoranist. Üheskoos mõeldi välja, mida põnevat ja maitsvat võiks teha, kui korraga on võimalik kasutada mitmeid põnevaid piimatooteid, mida varem isegi proovinud ei oldud.

Carlo pakkus välja ühe eriti mõnusa suvise roa — vegeburgerid! Kuna Carlole meeldib nii end kui lapsi proovile panna ning et lastega koos kokkamise juures on oluline ka õppimise moment, võeti sel korral plaaniks teha vegeburgeri pihv algusest lõpuni ise. Ning leida ehk ka vastus alatihti vaidlusi tekitavale küsimusele — kas juust käib pihvi all või peal?

Teeme ise vegepihvi! Foto: VIVITA Estonia

Esimese sammuna said lapsed lauale erinevaid köögivilju, mille pidid kõigepealt ära koorima ning seejärel riivima. Enamus lapsi ei olnud varem selliseid tegevusi iseseisvalt teinud, kuid järgides Carlo õpetusi, said kõik köögiviljad kooritud ja riivitud ilma sõrmi lõhkumata ning uued kasulikud oskused mängleva kergusega kätte. Köögiviljade ja piimatoodete tarbimine ei ole laste hulgas tihtipeale liiga populaarne, ning üks hea viis julgustada lapsi proovima uusi toiduaineid, on anda lastele võimalus kogu toidu valmistamise protsessis ise kaasa lüüa.

Koorimise ja riivimise ABC. Foto: VIVITA Estonia

Järgmine samm tekitas lastes mõnevõrra segadust, sest Carlo võttis järgmiseks ette Epiima grilljuustu ning hakkis selle väikesteks tükkideks. Oota-oota! Kas grilljuust ei käi mitte hamburgeris pihvi peale? Või siis ikka alla? Jah, muidugi — aga mitte sel korral! Sel korral läheb grilljuust hoopis vegepihvi sisse!

Epiima grilljuust läheb sel korral hoopis pihvi sisse! Foto: VIVITA Estonia

Kui kõik vajalikud köögiviljad olid kooritud ja riivitud ning grilljuust hakitud, oli aeg kõik ühtlaseks massiks kokku segada, maitsestada segu küüslaugu, soola ja pipraga ning lisada pihvi koos püsimiseks veidikene jahu. Carlo jagas lastele ka kasuliku nõuande küüslaugu kasutamise kohta — selleks, et küüslaugu kasulikud omadused ja maitse võimalikult hästi toidu sisse kaasa tuua, tuleks küüslauguküüs enne hakkimist laia noaga lapikuks vajutada! Valminud köögiviljasegust vormisid lapsed valmis mõnusad pontsakad pihvid. Epiima hapukoorest ja peotäiest koriandrist valmis kiirelt vegeburksi jaoks ideaalselt sobiv kaste.

Vegepihvid ja burksikaste. Foto: VIVITA Estonia

Kuna grilli polnud meil parasjagu käepärast, küpsetasime vegepihvid valmis pannil. Carlo jagas lastele ka üht salanippi — et olla kindel, et ka krõbeda kooriku all olev sisu oleks parasjagu küpsenud, pange küpsetamise alguses sooja ka ahi, ning kohe, kui pihvid on pannil kuldseks muutunud, pange need veel 5-ks minutiks ahju! Grillil küpsetamisel seda teha pole vaja, peab lihtsalt laskma pihvidel kaane all küpseda ja haududa. Ka pannil ise küpsetamine oli lastele midagi uut, kõik kuulasid ja jälgisid tähelepanelikult Carlo õpetusi ning asusid õhinal õpitut järele proovima. Kuni vegepihvid ahjus viimast lihvi said, soojendasid lapsed kiirelt pannil ka burksikuklid.

Praadimise nipid ja trikid. Foto: VIVITA Estonia

Soojadele kuklitele lisati mahlasuse ja mõnusa maitse andmiseks värskelt hapukoorest ja koriandrist valminud burksikaste, värske salatileht, jupike hapukurki ning äsja ahjust tulnud vegepihv.

Valmivad mahlased vegeburgerid. Foto: VIVITA Estonia

Ning siis — testimine! Esimese ampsu järel tekkis ruumi hetkeline vaikus ning seejärel mõnus mõmin — noored kokad jäid oma tööga väga rahule ning tunnistasid, et grilljuustu lisamine vegepihvi sisse oli geniaalne idee!

Tõehetk — kuidas maitseb enda tehtud vegeburger? Foto: VIVITA Estonia

Kui soovid kodus sellist vegeburksi teha, siis tee nii*:

Vaja läheb:

  • 2 porgandit
  • 100g suvikõrvitsat
  • 200g pudelkõrvitsat
  • 1–2 küüslauguküünt
  • 1 pakk Epiim grilljuustu
  • 1–2spl jahu
  • Natukene vett
  • Pipar ja sool
  • Salat
  • Hapukurk
  • Burgerikuklid

*sellest kogusest saad 4-5 vegeburksi

Mõnusa burksikastme jaoks on vaja:

  • Värske koriander
  • Epiim 20% hapukoor

Koori ja riivi köögiviljad, vajuta 1–2 küüslauguküünt laia noaga lapikuks ning seejärel haki — niimoodi jäävad kõik mõnusad küüslaugu aroomid ja maitsed toidu sisse. Sega kõik riivitud köögiviljad ja küüslauk omavahel kokku. Tükelda grilljuust ning lisa segule. Lisa 1 spl jahu, maitsesta soola ja pipraga. Kui segu tundub liiga kuiv, võid lisada tsipake vett. Kui segus olev suvikõrvits hakkab omakorda vett eraldama, siis võid soovi korral lisada segule veel 1 spl jahu. Sega kõik ained korralikult omavahel läbi ning vormi käega valmis pätsikesed.

Seejärel valmista kaste. Selleks võta suur peotäis värsket koriandrit ning pakk 20% hapukoort, sega saumikseriga ühtlaseks.

Kui küpsetad vegepihve pannil, pane sooja ka ahi (200C). Küpseta mõlemalt poolt, kuni pihvid muutuvad kuldseks, seejärel pista pihvid 5ks minutiks eelnevalt soojendatud ahju, et pihvid küpseksid ära ka seespoolt.

Samal ajal pruunista õrnalt pannil burgeri kuklid. Võta ahjust välja küpsenud vegepihv, pane kukli mõlema poole siseküljele mõnusat kastet, seejärel salatileht, hapukurgiviil, soe vegepihv ning pane burgerisai kokku. Hoia kahe käega ja võta üks mõnus suur amps! Ja siis veel ja veel ja veel! :)

Carlo Vanzan ja noored rahulolevad kokad. Foto: VIVITA Estonia

Aitäh Carlo Vanzan ja Epiim!

Tekst ja fotod: Sigrid Kägi/VIVITA Estonia

--

--