Juuniorid ja suvised mootorid

Suvine Junior programm tegi avapaugu ning kui tavapäraselt on juhendamas VIVITA tiim, siis sel korral olid eesotsas VIVITA liikmed ja vabatahtlikud.

Junior töötuba “Suvised mootorid”

Sel korral oli juuniorite juhendajaks 10-aastane VIVITA liige Lui Puik, kellega koos otsustasime päikeselised ilmad vastu võtta eriti meeleoluka mootorpaatide olümpiaga. Lui on nutikas ja hullumeelsete ideedega poiss ning ühtlasi ka tohutult suur tehnika- ja teadusfänn. Töötoa läbiviimise ideega jäi ta kohe nõusse. Ei läinud minutitki mööda, kui Lui juba teadis öelda, mis teemas töötuba võiks olla. Lui võttis telefoni välja ja näitas Rakett69 põnevat mootorpaadi õpetusvideot. Teema sobis suve algusesse ning juunioritele ideaalselt ja läks käiku!

VIVITA Junior programm. Foto: VIVITA Estonia

Sissejuhatus töötuppa

“Suvised mootorid” töötoas tutvusime erinevate energiaallikate ja mootoritega. Panime Luiga kokku lühikese ning piisavalt põneva esitluse energia teemal, mis oli kaasahaarav ka juunioritele. Lui sai teooria õpetamisega ideaalselt hakkama ning arutas osalejatega erinevate kütuste teemal. Kas te teate, mis kütusel töötab näiteks kondimootor?

VIVITA liige Lui Puik. Foto: VIVITA Estonia

Asume ehitama!

Nüüd, kus energia ja mootorid on teoorias selged, tuleb valmis ehitada ka enda isiklik olümpiapaat. Võtsime välja vahtplasti tükid, et vormida kere ning jagasime osalejate vahel ära ka kõik vajaliku mootori kokku panemiseks. Otseloomulikult oli Lui alati valmis aitama ning teda oli näha iga laua taga nõu andmas.

Mootorpaadi kere vormimine. Foto: VIVITA Estonia

Mootorpaat liikus edasi aknapesupumba abil, mis sai energiat patareidest. Üks juunioritest, kes on Junior programmi töötubadest korduvalt osa võtnud, on juba pikemat aega soovinud proovida jootmist ning just sel korral tal see võimalus avanes. Üks ülesannetest oli kokku joota patareipesa ja aknapesupump, kus peamiselt abistas täiskasvanu, kuid lapsed said ka ise käed külge panna.

Jootmine. Foto: VIVITA Estonia

Mootorpaatide olümpia

Iga laua peal oli väike veevann, kus sai valmis ehitatud mootorpaati testida ning seejärel parandustöid teha. Viimaks, kui kõigi mootorpaadid olid olümpiaks valmis, tõstsime kõrvuti kaks veevanni ning märkisime ära stardipunkti. Paadid paaridesse jagatud ning oli aeg viia läbi võistlus, mille käigus selgitasime välja kõige kiirema mootorpaadi. Võitjaks osutus Sigridi paat!

Põnev mootorpaatide olümpia. Foto: VIVITA Estonia

Järgmise korrani, juuniorid. Kohtume taaskord 7. augustil!

Töötoa läbiviija: Lui Puik
Tekst: Steveli Säde
Pildid: VIVITA Estonia

Kids and Youth Creativity Accelerator

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.