Fotograafiast inspireeritud töötuba, mis tugevdab VIVITA juuri Telliskivi Loomelinnakus.

Esimesel veebruari laupäeval, nädal enne Erik Johanssoni näituse “Places Beyond” sulgemist, viisime läbi koostöös fotokunstikeskusega Fotografiska Tallinn ja lillepoega Jungle Garden töötoa. Töötoas osalejad käisid Erik Johanssoni näitusel giidiga fototuuril ning hiljem meisterdati ühiselt taimepoe Jungle Garden eksperdiga VIVISTOP Telliskivi stuudios. Sel korral me lõime koos lastega maagilise ning metsiku uue maailma – isemajandav ökosüsteem purgis ehk terraarium! Loe lähemalt novembris toimunud töötoast, mis oli samuti inspireeritud Erik Johanssoni näitusest.

Terra-mis?

Olenevalt, mis taimed Sa soovid istutada oma väljavalitud anumasse, tuleb otsustada, kas teha kinnist või lahtist terraariumi. Ainus oluline osa on, et anum oleks klaasist. Meie ehitatud terraariumid olid suletavad, mis tähendab, et elu selles saab kesta päevi, kuid ja vahel isegi aastaid ilma kastmata. Meisterdatud uus maailm meenutab lastele Erik Johanssoni sürreaalseid kahemõõtmelisi pilte ning loodetavasti on jätkuvaks inspiratsiooniks.

Pika elueaga terraariumi loomiseks tuleb valida taimed, mis soovivad kasvada sarnases keskkonnas: sukulendid ja kaktused nõuavad väga vähe vett, samas kui sõnajalad, samblad või troopilised taimed tahaksid saada rohkem niiskust. Taimede valikul tuleb olla hoolas, sest pannes ühte purki kasvama erinevaid tingimusi nõudvad taimed, ei pruugi nad üksteise seltskonnast nii palju rõõmu tunda.

Näitusekülastuse järgselt said osalejad Fotografiska kohvikus kõhud täis süüa ning inspireerituna näitusest keerati hiljem käised üles VIVISTOP Telliskivi stuudios. Siin olime neile ettevalmistatud töölauad, mille taga said nad pista näpud mulda ning rahulikus tempos meisterdada Jungle Gardeni Marianne juhendamisel endale terraariumi.

Terraariumi loomine. Pilt: VIVITA Estonia

Taimepoe Jungle Gardeni omaniku Marianne Reimali valvsa pilgu all valmistasid lapsed mullasegu ette ja paigutasid taimed endale meelepäraselt. Seejärel kaunistati terraariumid kivide ja samblaga. Väga põnev oli vaadata, kuidas samadest materjalidest said kõik terraariumid väga omanäolised ning erilised! Mõni neist meenutas ligipääsmatut kõrget mäetippu ning teine hoolikalt kujundatud rahulikku Jaapani aeda — kõik erinevad mõtted said teoks.

Loodud kümme uut maailma. Foto: VIVITA Estonia

Pärast taimede istutamist ning keskkonna loomist, oli aeg panna oma fantaasia tööle. Milline maailm avaneb klaasi taga, roheliste lehtede heidetud varjude all? Kes võiks elada seal häirimatult välismaailmast? Sürreaalse tunde tekitamiseks, hajutades meie arusaama mõõtmetest ja proportsioonidest, valmistasime laserlõikuri abil väikese maja maketidetailid, mille töötoas osalejad panid kokku. Maja kinnitasime läbipaistva tamiiliga anuma kaane külge, nii et see jäi õhku rippuma. Selliselt jäi mulje, et maja hõljub õhus olles ühendatud pinnasega üksnes redeli abil. Samuti said kõik osalejad värvida oma maja meelepärasesse tooni ning nad olid sellega sama leidlikud nagu haljastusega.

Pisikese maja ehitamine. Foto: VIVITA Estonia

Lisaks sellele, et ehitasime isemajandava ökosüsteemi, võime ka üksteise üle uhked olla, kuna saime toetada ühist missiooni Fotografiska Tallinnaga: jäätmete vähendamine. Selles töötoas taaskasutasime mitmesuguseid materjale: näiteks kasutasime majade ehitamises näituste värvi- ja papijääke ning purgid jõudsid meieni otse Fotografiska restorani köögist.

Terraariumi retsept

Klaasist anum kaanega (vähemalt 3L)
Roheliste taimede muld (1L)
Aktiveeritud süsi (50g)
Kergkruus (0.4L)
Sammal (50g)
Kivikesed (3-4 tk)
Taimed (1 või 2 tk)*

*Meie panime oma terraariumitesse kasvama beebi-alokaasia, kohvitaime ja pitslehiku.

Vala anuma põhja kruus ning silu see tasaseks. Seejärel tekita kruusa keskele söehunnik. Seejärel lisa suurem osa mullast ja jäta üks peo täis pärastiseks. Suru käega või kasutades mõnda abivahendit muld tihedamalt kokku ning tekita pisikesed augud taimede jaoks, kuhu saaksid juured paigutada. Istuta taimed ning kasuta alles olevat mulda pinna ühtlustamiseks. Kaunista terraarium sambla, kivide, teokarpide, käbide või muuga, mis võiks olla osa sinu uuest pisikesest maailmast. Kõige lõpus kasta taimi ning puhasta anuma klaas mullast ja veest. Ja muidugi enne sulgemist mõtle, mis või kes saab olema osa sinu loodud maailmas: tuletorn, paat, pisikesed inimesed, loomad või hoopis midagi muud, mis meeldib just sulle!

Oluline on meeles pidada, et terraariumit ei tohi jätta otsese päikesevalguse kätte, kuna see võib üle kuumeneda. Ning kui anuma seintele tekib liiga palju niiskust, siis võib selle kas ära kuivatada või avada terraarium paariks tunniks, et liigne niiskus saaks välja. Kui taimed kasvavad juba nii suureks, et proovivad anumast välja saada või on liialt teiste taimede otsas, siis võib neid ka väiksemaks lõigata, et kõigil taimedel oleks mugav edaspidi kasvada.

Silmad, mis naeratavad. Foto: VIVITA Estonia

Ja kui Sa pole Erik Johanssoni näitust “Places Beyond” veel näinud, siis hetkel on selleks viimane võimalus! Näitus on avatud kuni 14. veebruarini 2021.

Töötoa korraldajad: Vera Naydenova ja Kertu Ilves.
Ekspert: Marianne Reimal (Jungle Garden).
Tekst: Vera Naydenova
Pildid Sigrid Kägi/VIVITA Estonia.

Kids and Youth Creativity Accelerator

Kids and Youth Creativity Accelerator