VIVITA koostöö hea naabri — Fotografiska Tallinn fotokunstikeskusega, on kestnud juba pea aasta. Vaatamata segastele aegadele maailmas oleme nende lühikeste kuude jooksul jõudnud ette võtta mitu põnevat ühist projekti. Selle verstaposti tähistamiseks panime kokku meie toreda koostöö viimaste sündmuste eredamad hetked ja kõnekamad fotojäädvustused.

Fotografiska Tallinn - 1!

Kui Fotografiska Tallinn kutsus VIVITAt kaasa lööma nende sünnipäeva pidustusi alustvas lasteprogrammis, leidsime kohaseks tähistamiseks väärilise inspiratsiooni Fotografiska logol olevast “F”- tähest.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Laserlõigatud toorikutest ruumiliste F-tähtede meisterdamine.

Võtsime kasutusele varasematest Fotografiska näitustest üle jäänud materjalid ning kasutades laserlõikurit, saime toorikud mille lapsed erinäolisteks ruumilisteks tähtedeks kokku kleepisid. Lisaks võeti kasutusele ka Fotografiska Tallinna eelmise hooaja reklaambrozüürid millest valmisid erinevad kollaazid ning kaunistused.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Fotografiska reklaambrožüüridest kollaažid ning origami-liblikad.

Sellega me veel ei piirdunud — lapsed kruvisid ka kokku ja värvisid ära hiigelsuured vineerist valmistatud “F”-tähed. Neid mürakaid ja nende väiksemaid sugulasi võib näha kaunistamas nii Fotografiska Tallinn õueala kui ka kohviku laudu ning interjööri.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Suuremõõtmeliste vineerist F-tähtede valmimine

4x3x20

Suvekuudel võtsime ette midagi täiesti omalaadset— korraldasime järjest neli erinevat 3-päevast MATIK-teemalist linnalaagrit, igaühes osalemas 20 last. Muuhulgas põimisime nendesse laagritesse ka tegevusi Fotografiskas — lapsed said seeläbi avastada ka fotokunsti põnevat maailma ning tutvuda nullkulu põhimõtte toimimisega toidu valmistamisel. Viimane tähendab, et köögis kasutatakse viimse jupini ära kogu tooraine. Sellest, mis otse lauale ei pääse, valmistab Fotografiska omaenda komposti, mille sees siis omakorda uut toitu kasvatatakse.

Image for post
Image for post
Fotografiska Tallinna kohvik VIVITA linnalaagri moeetenduse ootuses.

Nullkulu põhimõttest kuulmine pani lapsi kogu toitlustamise protsessi vaatama hoopis teise nurga alt. Lõunasöögipausidel Fotografiska kohvikus, said lapsed tõsta endale sööki just täpselt nii palju, kui arvasid end ära söövat ning kui kõht tühjaks jäi sai võtta lisa. Lisaks said kõik tutvuda kohviku parima sõbra — lisaks klientidele, loomulikult — komposteriga ning igaüks sai endale koju kaasa ka topsi kompostiga, mis oli valminud just nende lõunasöökide ülejääkidest. Lapsevanemate jutu põhjal olid muljed kuuldust ja nähtust nii sügavad, et kogu nullkulu põhimõtet sooviti hakata kasutama koheselt ka kodudes.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
VIVITA linnalaagrite lõunapausil tutvumine nullkulu põhimõtetega.

Lisaks lõunasöökidele võeti linnalaagrite ajal Fotografiskas ette veel muudki põnevat. Näiteks sai Fotografiska hoone kõrgelt kuuenda korruse terassilt alguse suur Rube Goldbergi masin. Ei juhtu just iga päev, et Fotografiska terrassi rõdult tõmmatakse alla laskumistross, millest saab alguse tervet Telliskivi Loomelinnaku linnaväljaku ala hõlmav hiigelsuur laste ehitatud ahelreaktsiooni kaadervärk.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Rube Goldbergi ahelreaktsioonimasina ehitus, algusega Fotografiska Tallinn 6nda korruse terassilt.

Fotografiska kohvikus toimus moeshow, kus lapsed said laiemale publikule uhkelt esitleda enda värskelt disainitud ja õmmeldud moekollektsioone, samuti võimaldati neil teha grafitikunsti otse Fotografiska tagahoovis ning läbi šabloonkunsti tehnikat kasutades disainisid lapsed ümber tagahoovi toolid ja lauad.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
VIVITA linnalaagrite moeetendus ja grafiti Fotografiska Tallinn kohvikus ning tagahoovis.

Aktiivsete laagritegevuste keskel võeti hetkeks aeg maha ning külastati ka Leedu fotokunstnik Ignas Pavliukevičiuse näitust “Veekindel süda” (“Waterproof heart”). Selle näituse puhul oli esmakordselt Fotografiska seinte vahel väljapanek, mille keskmes oli fotokunsti asemel projektsioon 3D avatarist.

Leedu fotokunstnik Ignas Pavliukevičiuse näitus “Veekindel süda” (“Waterproof heart”).

Fotografiska Tallinna näituste ja toiduprogrammi kuraator Elo Aun kommentaar: “Meie suurem eesmärk Fotografiskas on inspireerida teadlikumat homset ja keda siis veel, kui mitte lapsi ja noori, kes seda sama juba käega katsutavat tulevikku loovad ja kujundavad. Lapsed on ka ühtlasi heaks indikaatoriks, et mõista, kas teeme õiget asja, sest kui ikka toit ei meeldi ja näitused ei kõneta, siis on midagi valesti. Õnneks lastele meeldis ja meile meeldis väga see energia ja rõõm, mis meie maja täitis.”

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Fotografiska Tallinn sünnipäeva lasteprogramm.

Loodame, et sellised koostööprojektid ettevõtete ja laste vahel muutuvad heaks tavaks. VIVITAle teeb rõõmu see, et laste poolt öeldut ja mõeldut arvestatakse ning kuulatakse huviga. See kinnitab meile, et oleme enda missiooniga õigel teel. Andes lastele võimaluse saada osa ja kaasa rääkida teemadel, mis neile korda lähevad, on meile peale kasvamas julged, enesekindlad ja nutikad tulevikutegijaid.

Suur tänu Fotografiska Tallinnale inspireeriva koostöö ning järgmisse põlvkonda uskumise eest!

Tekst ja fotod Sigrid Kägi/VIVITA Estonia

Written by

Kids and Youth Creativity Accelerator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store