VIVITA kolmandasse linnalaagrisse tulid kokku mänguhuvilised lapsed, et üheskoos avastada materjalide ja objektide mängu potentsiaali ning leiutada täitsa nullist oma mäng. Laagri käivitavaks jõuks oligi koos mängimine: kolme päeva jooksul said lapsed väljakutseid lahendades ühe suure projekti valmis ehitada.

Tiimipilt. Foto: VIVITA Estonia

Mängureeglid

Muidugi ei saanud me eeldada, et kõik lapsed kohe kõiki tööriistu kasutada oskavad. Seepärast alustasime laagrit aktiivse õppusega. Lapsed puurisid auke, saagisid nii käsisae kui tikksaega, õppisid sõlmede tegemist ja klammerdasid erinevaid materjale omavahel kokku. Nii said nad kogemuse, kuidas materjale omavahel targalt ühendada ja kinnitada teipi ja liimi kasutamata. See oligi läbiv reegel mängude ehitamisel — laste ülesandeks oli pidevalt välja nuputada mitmesuguseid tarku kinnitussüsteeme. Teipi võis kasutada üksnes mängude kaunistamiseks ja esmaste prototüüpide ehitamiseks.

Aktiivne õppus. Foto: VIVITA Estonia

Lisaks nutikate ehitamisvõtete tutvustamisele, valisime loomingulisuse toetamiseks põhjalikult välja ka kasutatavad marterjalid. Nende hulgas olid euroalused, vineer, nöör, torud, pallid, traadid, tekstiilid ja muud imeliku välimusega objektid. Põnevuse üleskruvimiseks peitsime materjalid laagri alguses suure vineerplaadi alla ja mõistagi sidusime neile ka lehvi peale.

Üllatuspaki avamine. Foto: VIVITA Estonia

Viimaseks väljakutseks oli aga kogu loomisprotsess tiimitööna läbida. Kõik laagris osalejad jagunesid nelja tiimi. Tiimide eesmärgiks oli üheskoos ühe mänguideeni jõudmine ja selle valmis ehitamine.

Leiutamise protsess

Leiutamise mänguliseks muutmiseks jaotasime ehitamise protsessi sammudeks: tööriistade tundma õppimine, materjalidega eksperimenteerimine ja grupis ideetamine, ehitamine, testimine, dekoreerimine, mängureeglite välja mõtlemine ja presenteerimine Telliskivi loomelinnaku külastajatele. Nende sammude põhjalt koostasime põnevad lähteülesanded ehk proovikivid, mida jagasime tiimidega kindlal ajahetkel. Et muuta ülesande kättesaamise moment veelgi põnevamaks, peitsime kõik proovikivid ümbrikutesse.

Proovikivid ümbrikus. Foto: VIVITA Estonia

Tiimitöö toetuseks mõtlesime välja ka jokker-kaardid. Kaartidel olid erinevad inspireerivad sõnumid — nt “kasuta ükskõik millist uut objekti või materjali, mida näed ruumis”; “vaata mängu kellegi teise mätta otsast”; “lisa mängule üks piirang”; “kasuta inspiratsiooniks jututäringuid”. Lastel oli võimalus neid kaarte kasutada, millal nad ise soovisid.

Jokker kaardid. Foto: VIVITA Estonia

Vabamänguala

Kuna mängu ehitamine oli struktureeritud ja juhendatud tegevus, soovisime, et lapsed kogeksid ka vabamängu stiili. Selleks markeerisime eraldi ala, kuhu jätsime iga päev erinevad materjalid ja päeva jooksul leidsime aega seal vabalt hullamiseks. Materjalidena kasutasime mitmesuguseid tööstuslikke jääke ja valmistooteid: Alpeki poroloonijääke ja Wendre patju, SUVA sokirõngaid ning Artproofi paberrulle. Lapsed hullasid materjalikuhjade all, ehitasid põnevaid struktuure või lihtsalt loopisid üksteist materjalidega pika naeru saatel. Materjali ja ruumi koosmõjuna avaldus laste sisemine mängukihk. Mängimine on ju lapse loomulik olek.

Mäng porolooni, sokirõngaste ja paberiga. Foto: VIVITA Estonia

Tiimitöö tulemus

Eelpool kirjeldatud protsessi abil jõudsidki kõik tiimid oma mängu valmis ehitada ja need Telliskivi loomelinnaku alale sisse seada. Kõigil Telliskivi loomelinnaku külastajatel on võimalik suve jooksul neid mänge õues testida.

Tiim roheline ehitas “Pallid lähevad koju” mängu, kus mitu mängijat peavad samaaegselt pallikiiku balanseerides pallid ämbritesse saama. Üks nende tiimiliige ehitas ka tsirkuse lauamängu kasutades euroalust ja plastikjuppe.

“Pallid lähevad koju” mäng. Foto: VIVITA Estonia

Tiim kollane ehitas puidust struktuuri, mille ühel poolel sai proovida aukudesse palle visata ja teisel poolel sai visata rõngaid konksude otsa.

“Proovi enda täpsust” mäng. Foto: VIVITA Estonia

Tiim punane ehitas suurele puidust alusele erinevad “Mängi minuga” mängud: kuulirada, pallide viskamine ämbritesse ja palli labürint.

“Mängi minuga” mäng. Foto: VIVITA Estonia

Tiim sinine ehitas seltskonnamängu, mille jooksul tuli läbida viis erinevat jaama. Jaamades tuli ennast proovile panna täpsusvisetes, ruumilises mõtlemises ja vaikselt kuulamises.

Seltskonnamäng. Foto: VIVITA Estonia

Üks proovikivi, mis väga hästi laste loovust käima lükkas, oli ühe suvalise objekti mängu liitmine. Objektideks valisime vihmavarju, hantlid, lauatelefoni ja väikelaste mänguasja (pehmed ladumisrõngad koos puidust alusega). Kõikidele neile leiti oma funktsioon: hantlitega oli vaja enne mängimist käemusklid tugevaks treenida, vihmavarju kasutati konksuna, lauatelefon osales sosistamismängus ja mänguasja kasutati kuuliraja ehitamisel.

Lisaobjektid, mis tuli mängus kindlalt ära kasutada. Foto: VIVITA Estonia

Sellist mudelit katsetasime linnalaagri formaadis esimest korda. Meile endalegi üllatuseks osutus tulemus eriti põnevaks. Siiski vajab struktuur uuesti ülevaatamist, eriti, mis puudutab tiimitöö sujuvust ja koos ideede välja mõtlemist.

Aitäh kõikidele koostööpartneritele: Fotokunstikeskus Fotografiska Tallinn, La Muu, Särgid-Värgid, Uuskasutuskeskus, Alpek, Wendre, SUVA ja Artproof.

Linnalaagri programmi disainisid Timo Varblas, Vera Naydenova ja Eva Liisa Kubinyi.

Kids and Youth Creativity Accelerator