Disaini, loo, vormi ja eksperimenteeri köögitarvikutega

“Köögisaare eksperimendid” oli 3-päevane töötubade maraton, mille viis läbi EKA tekstiiliosakonna tudeng Zane Shumeiko VIVISTOP Telliskivi köögisaarel. Kust idee alguse sai ja mis toimus töötubades, saab lugeda tema kirjutatud kokkuvõttest.

Kevadel osalesin eriti põnevas ja loovas Eesti Kunstiakadeemia valikaines “Sotsiaalne disain”, mida juhendasid VIVITA Estonia tiimiliikmed. Laste, tudengite ja VIVITA meeskonnaga kaardistati ühised ootused ja unistused seoses VIVISTOPi uute stuudio ruumidega. Nende hulgas oli ka idee köögiala aktiveerimiseks. Sellest mõttest sündiski ettepanek läbi viia töötubade seeria, kus saab köögitarvikutega ja erinevate materjalidega eksperimenteerida. Eelnevalt tegin kodus katseid ka enda pojaga ja jagasin tulemust VIVITA Instagramis ja Zoomis. Meie koostööst sündis järgnev uurimisküsimus — kuidas kasutada köögitarvikuid ebatavalisel viisil kunsti tegemiseks või lihtsalt lõbusaks eksperimenteerimiseks.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Mängulised eksperimendid köögitarvikutega. Foto: VIVITA Estonia

Sel suvel oli mul võimalus projektiga VIVITAs jätkata ja lastega füüsilises keskkonnas taaskohtuda. Viisin läbi kolmepäevase töötoa, kus õppisime erinevate materjalide omadusi ja “kokkasime” lihtsatest vahenditest nagu jahu, sool ja želatiin uusi materjale. Lisaks kasutasime erinevaid köögitarvikuid ebatavalisel viisil, et luua kunsti. Kogu töötoa kontseptsioon oli üles ehitatud taktiilsele kogemusele. Laste rolliks oli uudistada, avastada ja õppida omas tempos täiskasvanud juhendaja toel.

1. päev — Kuidas teha magusaid kummikomme?

Esimesel päeval avastasime erinevate materjalide lõhnu, maitseid ning segasime kokku söödava materjali. Eesmärgiks oli õppida, kuidas koostisosad muunduvad keemistemperatuuril, kuidas nad erinevates vormides või jäätumisel oma olekut muudavad. Töötuba algas köögisaare ümber ühise aruteluga ning jätkus erinevate materjalide nuusutamise ja mudimisega. See protsess avas meie meeled ja tunded kommunikatsiooniks nii, et sõnu ei olnudki tarvis. Sensoorne ja mitteverbaalne kogemus on seotud ka kuulsa Itaalia disaineri ja professori Bruno Munari motoga: “Õpi tegevuse käigus”.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Retsepti lugemine ja siirupi keetmine kummikommide tegemiseks. Foto: VIVITA Estonia

Laste rõõm oli suur, kui nad said käes hoida lihtsaid söögiaineid — näiteks meeldis neile kartulitärklist mudida, sest see meenutas neile lund. Nad nuusutasid erinevaid vürtse, siirupit ning teisi põnevaid tooraineid, mis olid lauale pandud. Eriti põnev oli aga VIVITA pliit. Seal sai kokku segada ja läbi keeta suhkru, sidrunimahla ning siirupi, et valmistada kummikomme. Muidugi lisas elevust toiduvärvi lisamine ja selle valamine silikoonvormidesse, mis külmkappi pannes saavutas oma õige tahkuse. Kõige lõpus sai igaüks oma suu magusaks, et energiat jaguks ka järgmise töötoa jaoks.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Kummikommi värvimine ja söödava bioplastiku avastamine. Foto: VIVITA Estonia

Töötoa jooksul oli aega ka kommidele bioplastikust pakend teha, mis on söödav ja biolagunev. Kuna bioplast peab valmistamise järgselt tahenema 3–5 päeva, siis tegin ühe koguse varasemalt kodus valmis. Nii lapsed nägid, kuidas lõplik materjal välja näeb ja aitasid selle eemaldada plastvormidest. Valmis bioplasti said nad proovida kommide pakendamist.

Tundus, et lapsed nautisid kogu protsessi, sest nad kõik tahtsid ka retsepte endale saada, et kodus uuesti järele proovida (lisainfoks keri alla).

2. päev — Kas sa oskad soolataignast 3D vorme teha?

Teisel päeval tegime ise soolataigna lihtsatest koostisosadest (jahu, sool ja vesi) ning koos köögitööriistadega vormisime, rullisime, lõikasime, pressisime sellest erinevaid kujundeid välja. Töötuba algas lihtsa mänguga — kõik tööriistad olid peidetud musta kasti, kust lapsed ükshaaval ja kinnisilmi vahendid välja võtsid ning proovisid tööriista funktsiooni ära arvata. Nii sai lõbusalt avastada erinevate objektide kuju ja funktsioone.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Töövahendite avastamine. Mis on kastis? Foto: VIVITA Estonia

Peale avastusretke jagunesime kahestesse gruppidesse ja igaüks sai oma soolataigna kokku segada. Osad lapsed tahtsid taigent ka toiduvärvidega värvida ja nautisid väga värvi muundumisprotsessi. Alguses tekitas taigna kleepuvus teatavat segadust, kuid pärast hoolikat mudimist muutus segu meeldivaks voolimismaterjaliks. Kõik lapsed jõudsid teha mitmeid skulptuure ja reljeefe erinevate vahenditega. Nõukogudeaegne hakklihamasin osutus mõistagi kõige populaarsemaks, sest see pakkus kõige rohkem variatsioone pikkadest peenikestest ribadest. Need meenutasid lastele 3D prinditud usse, skulptuure, makarone ja habet.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Soolataigna tegemine: “See on nii kleepuv.” Foto: VIVITA Estonia

Lastele tutvustati ka klassikalist voolimissavi, mis töötas eriti hästi küüslaugupressi ja riiviga, kuid soolataigen osutus ikkagi kõigi lemmikuks. Lapsed meisterdasid tekstuure, mustreid, väikseid dekoratsioone, figuure ja skulptuure. Lisavõimalusena sai erinevaid köögiviljasid kasutada kaunistusena. Töötoa jooksul oli lastel võimalus lõputult erinevaid katsetusi voolida, kuid valmistati ka konkreetse funktsiooniga esemeid, kuigi see ei olnud töötoa eesmärk.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Taigna vormimine 3D kujudeks. Foto: VIVITA Estonia

Soolataigen muutub kõvaks umbes 2–7 päeva jooksul, aga seda võib ka ahjus küpsetada. Peale kõvenemist saab seda ka glasuuriga üle värvida.

3. päev — Reljeefi trükkimine liivaga, värviga ning maalimine köögitarvikutega.

Kolmanda päeva eesmärgiks oli luua köögitarvikutega loovaid tekstuure kasutades värve, liimi, liiva ja erinevaid teravilju. Koos õppisime ja avastasime nende materjalide omadusi ja kuidas need erinevatel pindadel käituvad.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Vahendid ja materjalid avastamiseks. Foto: VIVITA Estonia

Töötuba algas materjalide uurimise ja oma sensoorse kogemuse kirjeldamisega. Laua peal olid erinevates kaussides teraviljad (jahu, kohv, läätsed, oad, riis) ja liiv. Peale katsumist ja nuusutamist said lapsed oma lemmiku valida. “Kuna see on nii pehme ja mõnus, saan ma sellest kõike teha…”, ütles üks laps jahu kohta. Teine laps tahtis kohvi kasutada maalimiseks. Lapsed said vabalt kõiki vahendeid ja materjale omavahel kombineerida, et luua omanäolisi tekstuure ja kunstiteoseid paberile, papile või kangale.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Täiskäigul edasi: segamine, reljeefi trükkimine, värvimine! Foto: VIVITA Estonia

Projekti saab kindlasti ka edasi arendada, kui paluda lastel seletada oma protsessi mõttekäiku ja jagada teineteisele tagasisidet. Paljusid ideid saaks ka suuremateks projektideks või kunstiteosteks kujundada. Siiski ei olnud selle töötoa seeria eesmärgiks valmis tulemusteni jõudmine, vaid vastupidi esitada küsimusi, tekitada uudishimu, avastada, imestada, tunda ennast hästi ja õppida koos teistega.

Kokkuvõtvalt pakkusid need töötoad vahvat meeleolu ja uut energiat kõikidele osalejatele nii lastele kui ka täiskasvanutele. Mänguliste tegevuste abil õppisime kõik koos midagi uut. Töötoa jooksul leidis igaüks oma motivatsiooni ja suhte materjalidega ning püstitatud eesmärk saigi täidetud.

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Image for post
Aitäh kõigile osalejatele. Foto: VIVITA Estonia

Töötuba viidi läbi minu praktika raames Eesti Kunstiakadeemias. Tahaksin tänada Evat, Verat, kõiki osalenud lapsi ja kogu VIVITA tiimi selle vahva koostöö ja võimaluse eest!

Tekst: Zane Shumeiko, Eesti Kunstiakadeemia tekstiilidisaini magistritudeng

Pildistas: Steveli Säde, Vera Naydenova, Zane Shumeiko

Naudi kõiki retsepte!

Kummikommid agar-agariga

100 ml puuviljasiirupit

100 gr suhkrut

5 gr agar-agarit

1 tl sidrunimahla

80 ml vett

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

- pane agar-agar kuumakindlasse kaussi, sega hulka 50ml vett ja jäta 15 minutiks seisma

- vala potti vett, pane kauss vette ja pliidil kuumenedes lase segul ära sulada

- pane 30 ml vett ja suhkrut väiksesse potti, sega ja lase keema

- sega sulanud suhkru hulka siirupit, agar-agari ja sidrunimahla

- vala kõik koostisosad kokku ja keeda kuni 5 minutit

- vala segu silikoonvormidesse ja pane külmkappi paariks tunniks seisma

Kummikommid želatiiniga

2 tl želatiini pulbrit

1 tassi vett

1 tassi suhkrut

Lisaks essentsid (näiteks vanilje) või toiduvärvid

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

-sega ½ tassi vett želatiiniga ja jäta mõneks minutiks paisuma

- sega potis suhkur koos ½ tassi veega kuni see sulab ja muutub tihkeks

- sega želatiin ja suhkur korralikult kokku ning lisa essents või toiduvärv

- vala vedelik silikoonvormidesse

- pane vormid paariks tunniks külmakappi kuni need on tahenenud

Bioplastik — söödav kommipaber

400ml vett

10gr želatiini

2,5 ml glütseriini (sobilik toidu valmistamiseks)

Lamedad purgikaaned, tühjad konteinerid, kuhu peale vedelik valada

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

- vala vesi väiksesse potti

- lisa juurde želatiin ja glütseriin

- kuumuta pott kuni želatiin on ära sulanud (ära aja keema!)

- vala segu ühtlase õhukese kihina konteineritesse

- oota 3–4 päeva kuni see on ära kuivanud

- eemalda kile hambatiku abil

Soolataigen

2 tassi nisujahu

1 tassi soola

1 tassi sooja vett

2 tl toiduõli

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

- sega jahu ja sool kokku

- järk-järgult lisa vett ja sega

- lisa õli

- sega kõik kokku ja jäta 5 minutiks seisma

- pane taigen 30 minutiks külmkappi

Written by

Kids and Youth Creativity Accelerator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store