Meie viimases laagris säras päike erksalt siseruumides, kuna vihmased ilmad ei võimaldanud õues Pipi kombel hullata. Nagu nimigi ütleb, said osalejad kolme päeva jooksul kaasa lüüa põnevates väljakutsetes kõikvõimalikes erinevates tegevustes, sealhulgas näiteks paberi valmistamine, munaralli ja ahelreaktsioonimasina ehitamine.

Laagris osales 20 noort, kes kõik olid väga võistlushimulised ja pakatasid energiast. Ükskõik, millist tegevust me noortele ette ka ei söötnud, pöörati see kohe väljakutseks. See tekitas sellise mõnusa energia ja sooritusvajadustunde, mistõttu kõigil oli väike adrenaliin koguaeg veres. See vibe nakatas ka kõiki laagri mentoreid, kes agaralt noortega koos tegutsesid.

Esimesel laagripäeval oli suurem osa noortest veel omavahel võõrad. Selleks…


VIVISTOP Telliskivi teine suvine linnalaagrinädal algas Loovate ampsudega, kus lükkasime ümber ütluse “toiduga ei mängita”. Kolme päeva jooksul oli peamenüüs hulgaliselt eksperimente toiduga ning magustoiduks üks ettevõtlusalane väljakutse.

Esimesel laagripäeval said kokku 21 superägedat noort, keda ootas ees põnev töötubade maraton. Soojenduseks alustasime lõbusa tutvumismänguga, kus kivi-paber-käärid duelle pidades muutused laagrilised amööbist inimeseks. Hommikuäratus tehtud — liigume edasi töötuppa!

Esimeses töötoas valmistasime pinnikaamera, kus võtsime toiduainena appi lahustuva kohvi. Tundub uskumatu, et kohvipurk salvestab pilte? Võimatu see igatahes pole, selleks on vaja vaid õigeid vahendeid. …


Juba teist suve järjest muutub VIVISTOP Telliskivi leiutamislabori köögisaar toiduteaduse teemalise lastesaate Magus Molekul võtteplatsiks, ning nagu juba kombeks — on saate kaasjuhtideks VIVITA säravad leiutajad.

Saage tuttavaks Freya, Oliveri ja Sohviga. Suvevaheaeg oli noorte trio jaoks sel aastal erakordne ning nad kõik nõustusid, et saates osalemine oli igati väärt kogemus.

Magusa Molekuli 3. hooaja saatejuhid. Foto: VIVITA Estonia

Kõik kolm said endale koduse töö, milleks oli saatetekstide pähe õppimine. Oliveri sõnul see polnudki niivõrd raske. “Kohapeal toimus iga saate võte, kus pidi vastavalt stsenaariumile asjad ära tegema. Ühe 12-minutilise saate tegemiseks kulus umbes 3 tundi,” meenutas Oliver.

Ka Sohvi nõustus, et saatetekstide õppimine läks ladusalt — “harjutasin…


Selle suve esimese linnalaagri teema oli Disaini liikuv olend. Kolme laagripäeva jooksul said lapsed proovida kiiret prototüüpimist, inspiratsiooni skulptorilt, õppida kasutama erinevaid puidu töötlemise tööriistu, teha meeskonnatööd, uudistada meie töökoda, süüa jäätist ja suhelda kaaslastega, mõelda ja ehitada suurelt ning kõige lõpuks valmisid neli omanäolist olendit.

Esimesel päeval kogunesime. Põnevus ja ootusärevus oli vast iga laagrilise hinges. Mis hakkab juhtuma, kes on need teised lapsed, kas kõiki neid põnevaid asju siin ruumis võib kasutada, mis kohas me üldse oleme? Tutvumise ja vabama õhkkonna tekitamiseks hakkasime kohe pihta liikumismänguga, peale mida jagunesid lapsed meeskondadesse.

Soojendusmäng. Foto: VIVITA Estonia

Ilma pikema jututa alustasime esimese ülesandega. Meeskonnad…


Nii nagu enamus üliõpilasi otsivad endale suveks erialast praktikakohta, olin ka mina praktikakoha otsingutel. Ma valisin oma praktikakohaks VIVITA Estonia, kus veetsin kaks kuud turunduse ja kommunikatsiooni praktikandi kohal.

Praktikant Elis Vilde. Foto: VIVITA Estonia

Praktika kestis kokku 8 nädalat ning selle aja jooksul sain väga palju uusi huvitavaid kogemusi. Minu peamisteks tööülesanneteks oli VIVITA International sotsiaalmeedia konto haldamine ning Vista programmi kajastamine sotsiaalmeedias. Samuti sain kätt proovida video monteerimises, Youtubes subtiitrite lisamises, uudiskirjade koostamises, päisepiltide kujundamises sotsiaalmeediasse, tõlketöödes ning sotsiaalmeediaplaani koostamises. Muuhulgas olin abiks ka lastele nii vabategevuses kui ka töötubades.


Suvine Junior programm tegi avapaugu ning kui tavapäraselt on juhendamas VIVITA tiim, siis sel korral olid eesotsas VIVITA liikmed ja vabatahtlikud.

Sel korral oli juuniorite juhendajaks 10-aastane VIVITA liige Lui Puik, kellega koos otsustasime päikeselised ilmad vastu võtta eriti meeleoluka mootorpaatide olümpiaga. Lui on nutikas ja hullumeelsete ideedega poiss ning ühtlasi ka tohutult suur tehnika- ja teadusfänn. Töötoa läbiviimise ideega jäi ta kohe nõusse. Ei läinud minutitki mööda, kui Lui juba teadis öelda, mis teemas töötuba võiks olla. Lui võttis telefoni välja ja näitas Rakett69 põnevat mootorpaadi õpetusvideot. Teema sobis suve algusesse ning juunioritele ideaalselt ja läks käiku!

VIVITA Junior programm. Foto: VIVITA Estonia

“Suvised mootorid”…


Et käed taaskord Loovkaose töötoaseeria raames loominguliselt määritud saaks, proovisime sel korral järele erinevaid trükkimistehnikaid. Loovkaoes töötoaseeria meeldetuletuseks saad vaadata, kuidas me varasemalt ehitasime kasutuid masinaid, eksperimenteerisime plastprügiga ja leiutasime õuemänge.

Monotüüpia leitud esemetega. Foto: VIVITA Estonia

Praktilises töötoas sukeldusime graafilise kunsti maailma ja proovisime järele erinevaid kergemine tehtavaid tehnikaid: monotüüpia, linoollõige, kollagraafia. Aga mis on lusikal, pastamasinal ja hüdraulilisel pressil pistmist trükitehnikaga? Loe edasi.


In yet another round of getting our hands beautifully dirty in the frames of the Creative Chaos workshop series, this time we gave it a go at different printmaking techniques. If curious, check out more on how we previously built useless machines, experimented with plastic waste and invented outdoor games.

Monoprinting with found objects. Photo: VIVITA Estonia

In this hands-on workshop we dived into the world of graphic art and tried out different accessible techniques: monotyping, linocut, collagraphy. Wondering what a spoon, a pasta machine and hydraulic press have to do with printmaking? Read on.


VIVITA young chefs working around VIVISTOP Telliskivi kitchen island and in Telliskivi Flea Market have created quite a buzz in Telliskivi area restaraunts and other companies.

Young chefs’ smart ideas and courage to experiment in the kitchen were noticed by one of the largest cheese, butter and protein powder (milk powder) producers and exporters in Estonia — Epiim. Epiim belongs to more than two hundred Estonian and Latvian dairy farmers. Epiim dairies were established at the beginning of the 20th century: the first one in 1910 in Põltsamaa and the second one in 1911 in Järva-Jaani. Today, Epiim dairies and…


VIVITA noorte kokkade tegutsemist nii VIVISTOP Telliskivi köögisaare ümber kui ka Telliskivi Kirbuturul on märgatud ning see on tekitanud mõnusat elevust Telliskivi Loomelinnaku toidukohtades ja muudes ettevõtetes.

Noorte kokkade leidlikud ideed ja julgus köögis katsetada jäid silma Eesti ühele suurimale juustu- ja võitootjale, Epiimale. Epiim kuulub enam kui sajale kohalikule piimafarmerile. Epiima meiereid rajati juba 20. sajandi alguses — esimene neist 1910. aastal Põltsamaal ning teine 1911. aastal Järva-Jaanis. Täna valmistatakse Epiima meiereis ja koorejaamas juustu, võid ning piimapulbrit enam kui 120 000 tonnist puhtast kodumaisest toorpiimast aastas. Täht E nende nimes tähistabki Eesti piima.

VIVITA teeb hea meelega koostööd…

VIVITA Estonia / VIVISTOP Telliskivi

Kids and Youth Creativity Accelerator

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store